گزارش بتن آنلاین

رشد نرخ اوراق تسهیلات مسكن به ۴۰هزار تومان

رشد نرخ اوراق تسهیلات مسكن به ۴۰هزار تومان

به گزارش بتن آنلاین اوراق تسهیلات مسكن هفته گذشته علاوه بر آنكه رشد ۱۶۴ درصدی در ارزش معاملات داشت، شاهد رشد ۱۷۲ درصدی در حجم معاملات بود.به گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر، افزایش قیمت مسكن در یك ۲۰ ماه اخیر كه كاهش شدید قدرت خرید مردم و درنتیجه كاهش تعداد معاملات مسكن را در پِی داشت، با آغاز تابستان متوقف و به روند كاهشی تغییر مسیر داد؛ با آغاز پاییز، روند كاهش قیمت مسكن حفظ شد، اما تعداد معاملات افزایش یافت؛ اتفاقی كه معمولا عكس آن در پاییز هر سال رخ می دهد و با آغاز فصل سرما، شاهد كاهش تعداد معاملات مسكن هستیم؛ اما در سال جاری، قیمت بالا، فصل تابستان را به سردترین و راكدترین فصل بازار در یك دهه اخیر تبدیل كرد.
سرمایی كه بلافاصله به بازار اوراق تسهیلات مسكن هم سرایت كرد و سبب شكسته شدن ركوردهای مختلف كاهش تعداد و همینطور ارزش معاملات اوراق تسه در تابستان امسال شد. به شكلی كه نرخ هر برگه اوراق تسهیلات مسكن در پایین ترین قیمت خود در ۱۰ سال قبل قرار گرفت و تا نزدیك كانال ۲۰ هزار تومان هم رسید.
چه رخدادهایی بازار تسه را احیا كرد؟
با این حال وقوع چند اتفاق مهم در پاییز امسال در بازار مسكن سبب شد تا این ركود، روند بهبود به خود گرفته و هم بازار مسكن و هم به تبع آن، بازار اوراق تسهیلات مسكن رشد مثبت به خود بگیرد.
این اتفاقات شامل افزایش حداكثر سن بنای مشمول دریافت سقف تسهیلات مسكن از محل اوراق تسهیلات مسكن از ۲۰ به ۲۵ سال ساخت بود كه سبب شد تعداد واحدهای مسكونی مشمول دریافت سقف وام مسكن كه برای زوجین در تهران ۱۲۰ میلیون تومان است، افزایش یابد.
هرچند كه این رقم نمی تواند تاثیر به سزایی در پوشش هزینه خرید مسكن داشته باشد، اما با عنایت به كاهش قیمت مسكن در بعضی مناطق پایتخت (دومین اتفاق در ایام اخیر) و همینطور كاهش جذابیت بازار برای سوداگران كه احتمال افزایش قیمت مسكن در ماه های آتی را منتفی می كند، احتمال افزایش تعداد معاملات مسكن باز هم در ماه های پیش رو وجود دارد.
سومین اتفاق هم آغاز نام نویسی در طرح ملی مسكن و اعلام آن در یك هفته گذشته است كه می تواند در امیدوار شدن اقشار متوسط به خانه دار شدن طی دو سه سال آینده كمك شایان توجهی كند.
چهارمین اتفاق هم اتمام ماه های محرم و صفر بود كه به صورت سنتی مردم از خرید مسكن در این دو ماه خصوصا ماه صفر اجتناب می كنند كه در افزایش ركود مسكن مؤثر بود اما با گذشته ۱۰ روز از ماه ربیع الاول، بنظر می رسد وضعیت بازار مسكن رشد خوبی داشته و درنتیجه حجم معاملات و ارزش معاملات اوراق تسهیلات مسكن در بازار فرابورس هم روند صعودی به خود گرفت.
مجموعه این اتفاقات سبب شد تا بازار مسكن در فاز رونق قرار گیرد؛ هر چند كه انجام كمتر از ۴ هزار فقره معامله مسكن در پایتختی كه ۴ میلیون واحد مسكونی دارد و نشان دهنده انجام تنها یك دهم درصد (۰.۱ درصد) معامله از مجموع مساكن تهران است، نمی توان بر آن نام رونق نهاد.
احیای بازار تسه با افزایش امید به خانه دار شدن
با این حال تغییر نگرش خریداران مصرفی به بازار مسكن و زنده شدن امید به خانه دار شدن در دهك های متوسط بدون افزایش قیمت، به افزایش ورود این دهك به بازار و سبب شده تا قیمت اوراق تسهیلات مسكن در هفته گذشته با افزایش شدیدی روبه رو شود.
به گونه ای كه ارزش معاملات اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسكن در فرابورس در هفته گذشته نسبت به هفته پیش از آن، رشد ۱۶۴ درصدی و تعداد معاملات این ابزار نوین بازار سرمایه هم ۱۷۲ درصد افزایش یابد.
همچنین در معاملات روز گذشته فرابورس، قیمت اوراق تسهیلات مسكن در برخی از نمادهای معاملاتی به ۴۴ هزار تومان افزایش یافت به این صورت كه در ۴ نماد معاملاتی، حداكثر قیمت اوراق تسهیلات مسكن ۴۴ و حداقل ۴۱ هزار تومان بود.
ارزانترین نرخ اوراق هم در معاملات روز گذشته، ۳۲ هزار و ۸۰۰ تومان برای نماد معاملاتی تسه ۹۶۰۹ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در آذر ۹۶) و بعد از آن با نرخ ۳۳ هزار و ۷۰۰ تومان برای نماد معاملاتی تسه ۹۶۱۰ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در دی ۹۶) بود كه با عنایت به اینكه این دو نماد در دو ماه پایانی تاریخ اعتبار خود قرار دارند، كاهش شدید قیمت این نمادها طبیعی است.
بیشترین میزان فروش برگه های حق تقدم تسهیلات مسكن هم در معاملات روز گذشته به تسه ۹۸۰۷ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در مهر امسال) با عرضه ۴۳ هزار و ۹۰۰ برگه و با میانگین قیمت ۳۸ هزار و ۳۳۳ تومان اختصاص داشت. یك میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان هم گردش مالی این نماد معاملاتی در بازار فرابورس در اولین روز كاری هفته جاری بود. ۳ هزار و ۲۷۹ نفر هم متقاضی خرید این برگه ها بودند.
تسه ۹۸۰۶ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در شهریور امسال) هم با عرضه ۱۳ هزار و ۱۱۲ برگه با میانگین قیمتی ۳۸ هزار تومان در هر برگه و گردش مالی ۵۰۰ میلیون تومان دومین نماد معاملاتی پُرتقاضا در معاملات روز گذشته فرابورس بود. ۸۶۸ نفر هم در صف خرید این نماد ایستادند.
میزان تقاضا از خرید اوراق تسهیلات مسكن در معاملات شنبه ۱۸ بهمن در روز نخست ثبت نام طرح ملی مسكن به حدی بود كه هیچ نمادی كمتر از هزار برگه به فروش نرساند و اغلب نمادها با بیشتر از ۲ هزار برگه به فروش رسیدند.
در حالی كه در ماه های گذشته خیلی از نمادهای معاملاتی تسه با فروش كمتر از ۱۰۰ برگه در هر روز كاری بازار سرمایه مواجه می شدند.

1398/08/20
10:03:04
5.0 / 5
4707
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد