تری دی پانل و كاربرد آن در زندگی امروزه

تری دی پانل و كاربرد آن در زندگی امروزه

بتن آنلاین: طراحی تری دی پانل به شكلی است كه سه لایه آن به وسیله خرپاهای قطری به شكل جوش و یا مفتول های برشگیر به یكدیگر اتصال پیدا كرده اند.


تری دی پانل در واقع از دو لایه پلی استایرن تشکیل شده است که در برابر حرارت و گرما مقاوم بوده و دو صفحه مشبک آن را احاطه کرده اند. طراحی تری دی پانل به شکلی است که سه لایه آن به وسیله خرپاهای قطری به شکل جوش و یا مفتول های برشگیر به یکدیگر اتصال پیدا کرده اند. پلی استایرنی که در تری دی پانل ها مورد استفاده قرار گرفته موجب می شود تا وزن قطعات دیوار و سقف کمتر باشد و راحت تر بتوان آن ها را جابجا کرد.
از تری دی پانل ها در ساختمان های امروزی به عنوان دیوارهای باربر و دیافراگم افقی سازه و یا دیوارهای غیر باربری که به عنوان جداکننده عمل می کنند استفاده می شود. تری دی پانل ها دارای انواع گوناگونی هستند که موجب می شود استفاده از آن ها متناسب با ساختمان مورد نظر متفاوت باشد. در ادامه انواع تری دی پاننل و ویژگی های کاربردی آن ها را ذکر خواهیم کرد.

انواع تری دی پانل

پانل های دیواری
این دسته از تری دی پانل ها به گونه ای طراحی شده اند که ضخامت هسته عایق در حدود 40 تا 100 میلیمتر است و با توجه به این فاصله شبکه هایی که جوش خورده اند حدود 80 تا 140 میلیمتر خواهد بود. این دسته از تری دی پانل ها خود به دو دسته دیگر تقسیم می شوند که دیوار تری دی پانل باربر و غیر باربر هستند.
در خصوص دیوارها و قیمت تری دی پانل غیر باربر باید بگوئیم که به عنوان جداکننده در فضاهای ساختمانی به کار می روند و در مقایسه با تری دی پانل های باربر از ضخامت کمتری برخوردار هستند. در خصوص این نوع از پانل های دیواری عایق به کار رفته باید چگالی کمتر از 10 کیلوگرم بر متر مکعب را داشته باشد و مفتول به کار رفته در آن نیز باید به قطر 2 میلیمتر باشد.
در مورد تری دی پانل های دیواری باربر نیز باید بگوئیم که به عنوان یک عنصر باربر جانبی در سازه ها به کار گرفته می شوند. علاوه براین سیستم پانلی که در سازه های متعارف به کار می رود موجب بهبود ساختمان هایی می شود که از سیستم باربر جانبی در آن ها استفاده نشده است و یا باربری جانبی در آن ها بسیار ضعیف است.
ضخامت این دسته از پانل های دیواری بیشتر بوده و از مفتول شبکه ای که دارای قطر 3 میلی متر است در آن ها استفاده می شود. عایق های به کار رفته در این نوع از پاننل های دیواری باید چگالی بیشتری داشته باشند که اغلب 15 کیلوگرم بر متر مکعب برای آن ها در نظر گرفته می شود. در هنگام اتصال پانل های باربر به سازه اصلی باید به گونه ای عمل نمود که نیروی جانبی به طرز مناسبی بتواند به پانل های باربر منتقل شود.

تری دی پانل سقفی
تری دی پانل سقفی یکی از انواع تری دی پانل ها می باشد که به شکل افقی و یا شیبدار است که شیب بسیار کمی دارد. ضخامتی که هسته عایق این دسته از تری دی پانل ها دارد نباید کمتر از 60 میلیمتر باشد. با توجه به این مسئله فاصله ای که شبکه های جوش شده از همدیگر دارد کمتر از 100 میلیمتر است. این نوع از تری دی پانل ها به دلیل استفاده از میزان کمی فولاد باید دیافراگم به وسیله میلگردهای تقویتی مقاومت بالایی پیدا کند.

دیوارهای متال فوم
یکی دیگر از انواع تری دی پانل دیوارهای متال فوم است که از آن ها به عنوان نسل دوم پانل های پیش ساخته شناخته می شوند که بسیار سبک و سه بعدی بوده و از پلی استایرن در ساخت آن ها استفاده شده است و شبکه فولادی بخشی از ترکیبات سازنده آن می باشد.

ویژگی دیوارهای پیش ساخته یا تری دی پانل ها
در اجرای تری دی پانل ها از عایق نسوز پلی استایرن استفاده شده است ه وزن بسیار کمی داشته و به عنوان یک عایق صوتی و حرارتی به کار گرفته می شود و از مقاومت و دوام بالایی بررخوردار است. نصب تری دی پانل ها با سرعت بسیار زیادی انجام می شود و قابلیت انعطاف پذیری و شکل پذیری بالایی دارد و در مقابل زلزله و فشار باد از مقاومت بالایی برخوردار هستند.
استحکامی که دیوارهای انواع تری دی پانل دارند به علت خرپای موربی است که از دو سمت توسط جوش به مش اتصال پیدا کرده و می تواند نیروهایی که به شکل عملی به دو طرف سازه وارد می شود به دو سمت آن منتقل کند. یکی از ویژگی های منحصر بفردی که در خصوص تری دی پانل ها می توان عنوان کرد استحکام بالای آن ها است که علت آن طراحی درست سیستم سه بعدی می باشد. طراحی صورت گرفته به شکلی است که می تواند در برابر وزن و عملکردی که نقطه جوش ها دارد تجمل بالایی داشته باشد و این مساله شبکه تری دی پانل را به صورت ویژه ای تقویت نموده است.
برای اینکه بتوان دیوارهای تری دی پانل را نصب کرد ابتدا یک پنل در گوشه ای ترین دیوار خارجی قرار می گیرد که به عنوان مبنای دیوار شناخته می شود. برای نصب دو پنل در کنار یکدیگر از شبکه هایی که جنس آن ها از شبکه های مش تخت است و ضخامت و آرماتور تقویتی به کار رفته در آن به طول 60 سانتیمتر است استفاده می شود که در هر یک متر مربع ارتفاع پنلی قرار داده می شود. آرماتورهای موجود در هر دو سمت پنل قرار می گیرند و نحوه کارگذاری و نصب آن ها به گونه ای است که باید 30 سانتیمتر از هر پنل مورد اتصال را تحت پوشش خود قرار دهند. اتصالات ایجاد شده از جنس مش پنل هستند و کارگذاری آن ها باید به نحوی باشد که 10 سانتی متر از هر پنل را بپوشانند.
از شبکه هایی که به حالت U هستند برای قرار دادند دور درب و پنجره استفاده می شود اما شبکه هایی که به شکل L هستند اغلب در گوشه ها و کنج دیوارها به کار گرفته می شوند. مش های تخت اغلب برای اینکه اتصالی میان دو پنل ایجاد شود به کار می روند و یا از آن ها به حالت 45 درجه در چهار گوشه پنجره بهره گرفته می شود.

1397/04/20
19:56:37
1.7 / 5
6602
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
newstructure:
سبک و یکپارچه سازی؛ یگانه راهکار "محوری" و عملی برای افزایش ایستادگی و ایمنی بناها در برابر زلزله در گستره کلان (مرور فشرده) 
["مواد خشکِ آماده" برای اجرای گونه ای پوشش بتنیِ سبک، عایق و به ویژه غیرشکننده بر روی پانلهای سبک و مسلحِ ساندویچی]  

- "بتن سبکِ مسلح و مرکبِ ارتجاعی" و "زلزله"؛ صرفه جویی در "انرژی" ...  

. چکیده: 

/ استفاده وسیع ازسیستمهای "سبک و در عین حال، یکپارچه" در ساخت را میتوان راهکاری محوری برای افزایش موثرِ مقاومت و ایمنی بناها در برابر زلزله دانست. بنا به تجارب و واقعیتهای موجود این راهکار چه بسا یگانه راه حلی است که در عمل قابل اجرا درسطح وسیع در زمانی نسبتا کوتاه میباشد. بدین ترتیب و همراه با در نظر داشتن مجموعه عوامل درهم تنیده فنی، اقتصادی و اجرایی ...، تلاش برای گسترش راهکار محوریِ "سبک و یکپارچه سازی" و تحقق هر چه بیشتر و بهتر آن به هر نحو ممکن اهمیتی راهبردی دارد. 

/معرفی "موادخشکِ آماده" برای اجرای گونه ای پوشش بتنیِ سبک، عایق و به ویژه "غیرشکننده" بر روی پانلهای مسلحِ ساندویچی به نوبه خود گامی است در این راستا. در واقع در اینجا نوعی استفاده بسیار ساده و اولیه از سیستم کلیِ موسوم به "بتن سبکِ مسلح و مرکب ارتجاعی" و اجزای تشکیل دهنده آن مد نظر است. در این فن-آوریِ "ساده، تجربه شده و غیرانحصاری"، سیستم مزبور در ساخت دیوارهای بسیار سبک و عایقِ "غیرباربر" در چارچوب گونه ای نیم-پیش ساختگی و همراه با کاربستِ پاره ای روشهای رایج و رو به گسترش، مورد استفاده قرار میگیرد. 

/قطعه سبک و یکپارچه به دست آماده بدین ترتیب در اصل نوعی سامانه مرکب است که به مثابه "یک سیستم عمل کننده واحد" دارای مقاومت و ظرفیت "جذب انرژیِ" مطلوب بوده و از "رفتار مناسب در برابر ضرباتِ شدید وارده" برخوردار میباشد. چه اینکه گذشته از پایایی، در اینجا به سبب کاربرد ساده نوعی بتن سبک و عایقِ خاص به جای ملات معمول و سنگین-وزنِ ماسه-سیمانِ مورد استفاده در برخی پانلهای غیرباربرِ مشابه، در مقایسه با آنها، دیوار به دست آمده "وزن به مراتب کمتری (مثلا در حدود 50 کیلوگرم در مترمربع)" داشته؛ "عایق حرارتی به مراتب بهتری" بوده و با اجرایی نسبتا آسانتر و عدم نیاز به برخی اندودها، همچنین امکانات شکل-گیری و کارپذیریِ مناسبی (از قبیل امکان برش و گیرش میخ) دارد. 

/در این باره،طرح اختلاط مورد نظر، فن-آوری ساده تولید و اجرا همراه با دیگر موارد مقتضی در منابع انتشاریافته در فضای اینترنتی به روشنی بیان گشته اند. 

/البته تکیه راهبردی بر راهکار محوریِ سبک و یکپارچه ساختن "در رویکردی منسجم و نظام یافته"، نه تنها به هیچ روی به معنی غیر مهم دانستنِ سایر عوامل موثر در افزایش ایستادگی و ایمنی بناها و مجموعه فن-آوریها و ملاحظاتِ مربوط نیست (!)، بلکه میتواند در عمل همراه با "جبران نسبی بسیاری کاستیها در دیگر زمینه ها"، همچنین به ارتقا و افزایش کارآیی دیگر راهکارهای مقتضی در جای خود بیانجامد .... 

*** 

- برخی منابع برای اطلاعات بیشتر: 

...
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد