مهر گزارش می دهد؛

آمارسازی جدید در مسكن اجتماعی، به نام بهزیستی به كام وزارت راه

آمارسازی جدید در مسكن اجتماعی، به نام بهزیستی به كام وزارت راه

بتن آنلاین: در حالیكه مسكن اجتماعی به اذعان مسئولان ذیربط هنوز به نقطه اجرا نرسیده، اما هفته گذشته وزیر راه و شهرسازی در كمیسیون عمران مجلس از تولید ۱۱۸ هزار واحد مسكن اجتماعی اطلاع داد.به گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر، عباس آخوندی سه شنبه هفته گذشته (۲۹ خرداد) در نشست بررسی وضعیت بازار مسكن در محل كمیسیون عمران مجلس به ابهامات نمایندگان عضو این كمیسیون توضیحاتی عرضه داد كه در این میان بنا به قول صدیف بدری سخنگوی این كمیسیون، وزیر راه و شهرسازی در این جلسه اعلام نموده است دولت طی ۴ ساله گذشته ۱۱۸ هزار واحد مسكن اجتماعی در كشور بوجود آورده كه این تعداد مسكن توسط بنیاد مستضعفان، بهزیستی و سازمان زمین و مسكن تولید شده است.
مسكن اجتماعی؛ طرحی كه اسفند ۹۵ ابلاغ گردید، ولی ۹۶ اجرا نشد
مسكن اجتماعی یكی از طرح های دولت یازدهم بود كه در دومین سال استقرار دولت یازدهم و بعد از فرمایشات رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای كابینه در هفته دولت و در انتها اولین سال فعالیت دولت یازدهم در خصوص اینكه انتقاد صرف از مسكن مهر بی فایده است و دولت باید برای آن جایگزینی عرضه نماید، طراحی و اعلام گردید.
اگرچه فرآیند تدوین و ابلاغ این طرح سه سال به طول انجامید، اما نهایتا در آذرماه سال ۹۵ در هیئت دولت تصویب و در اسفند ماه ۹۵ درست كمتر از سه ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری دولت دوازدهم، هیئت دولت آن را ابلاغ نمود. دو روز بعد از آن هم حامد مظاهریان معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی جزئیات این طرح را در گفتگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی شرح داد.
مظاهریان: مسكن اجتماعی از ابتدای ۹۶ آغاز می شود
معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در آن گفتگو (اواخر اسفند ماه سال ۹۵)، گفته بود كه مسكن اجتماعی طرح مشتركی از جانب این وزارت، وزارت تعاون و دستگاه های تابعه آن شامل سازمان بهزیستی و سازمان تأمین اجتماعی و همینطور برخی نهادهای خارج از دولت شامل بنیاد مستضعفان، كمیته امداد امام خمینی (ره)، بنیاد بركت، ستاد اجرایی حساب ۱۰۰ امام و برخی نهادهای مردم نهاد است و مقرر است سه دهك اول درآمدی جامعه را هدف خانه دار شدن قرار دهد.
مظاهریان در آن زمان تصریح كرد: در این طرح دستگاه های مسئول مقرر است به دو روش، مسكن را در اختیار خانواده های مشمول دریافت مسكن اجتماعی قرار دهند:
۱. ساخت مستقیم مسكن از جانب این نهادها و برداشت بخشی از هزینه ساخت با استفاده از تسهیلات بلندمدت و كسر اقساط آن از محل یارانه این خانوارها
۲. پرداخت هزینه خرید مسكن از جانب خانوارهای مشمول دریافت مسكن اجتماعی به صورت تسهیلات بلندمدت و ارزان قیمت و سپس حذف یارانه آنها
دبیر شورای عالی مسكن در اسفند ماه ۹۵ خاطرنشان كرد: مقرر است در این طرح كه از ابتدای سال ۹۶ آغاز می شود، سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسكونی برای اقشار كم درآمد در قالب های مختلف شامل مسكن استیجاری، اعطای وام ساخت مسكن ارزان قیمت به دارندگان زمین یا وام خرید مسكن به اقشار صدمه پذیر تدارك دیده شود كه نهایتا بعد از ۵ سال در انتها سال ۱۴۰۰، مجموعا به ۵۰۰ هزار واحد مسكونی می رسد.
اعتراف ضمنی آخوندی به عدم اجرای طرح مسكن اجتماعی
علی رغم گذشت یك سال از وعده های معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در خصوص احداث مسكن برای اقشار كم درآمد، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در اولین هفته كاری فروردین ماه امسال در حاشیه مراسم گرامیداشت سالگرد تأسیس حساب ۱۰۰ امام (ره) در جمع خبرنگاران درباره مسكن اجتماعی اظهار داشت: قرار نیست دولت در مسكن اجتماعی همانند مسكن مهر برای مردم خانه بسازد.
بنیاد مسكن: پول و زمین برای اجرای مسكن اجتماعی نداشتیم
همچنین با وجود آنكه سازمان ملی زمین و مسكن در ابتدای اعلام برنامه مسكن اجتماعی بعنوان دستگاه متولی و هماهنگ كننده دستگاه های ذی ربط در مسكن اجتماعی معرفی شده بود، اما در مهر ماه سال ۹۶ آخوندی با ابلاغ نامه ای به بنیاد مسكن انقلاب اسلامی، این نهاد را مسئول اجرای طرح معرفی نمود.
ابلاغیه ای كه سبب شد بنیاد مسكن به سختی بتواند به منابع مورد نیاز برای اجرای این طرح شامل زمین دولتی كه متولی آن سازمان ملی زمین و مسكن و منابع مالی آن در اختیار سازمان برنامه و بودجه است، دست یابد.
محمدجواد حق شناس، معاون مسكن شهری بنیاد مسكن انقلاب اسلامی در آخرین هفته فروردین ماه امسال در نشست خبری با مبحث تشریح فعالیت های این بنیاد در سال ۹۷ در پاسخ به پرسشی در مورد وضعیت پیشرفت مسكن اجتماعی اظهار داشت: علی رغم مكاتبات متعدد، تابحال نه سازمان ملی زمین و مسكن زمین در اختیار بنیاد مسكن قرار داده و نه سازمان برنامه و بودجه منابع اجرای طرح را به این نهاد مختص كرده است.
وی درباره ادعای سازمان ملی زمین و مسكن در مورد واگذاری چند مرحله زمین در چند استان به بنیاد مسكن اعلام نمود: آنچه مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسكن می گوید كه زمین به بنیاد مسكن داده شده، احیانا طرح های دیگر حمایتی بوده كه در دو قالب «ساخت مسكن محرومان» و «ساخت مسكن در جهت اجرای مصوبات سفرهای استانی رهبر معظم انقلاب» از جانب این سازمان به بنیاد مسكن، زمین داده شده بود و معاون وزیر راه و شهرسازی این ۳ برنامه مجزا از یكدیگر را یك برنامه دانسته است.
سازمان زمین و مسكن: اول تأمین نقشه و پول، بعد تخصیص زمین
حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسكن هم در اردیبشهت ماه امسال به خبرنگار مهر درباره عدم واگذاری زمین برای اجرای مسكن اجتماعی به بنیاد مسكن اظهار داشت: بر مبنای مصوبه قانونی، سازمان ملی زمین و مسكن در صورتی زمین به دستگاه های دولتی و حكومتی واگذار می كند كه این دستگاه ها نقشه تأیید شده برای اجرای طرح و همینطور اسناد مالی تخصیص منابع طرح در خصوص واریز شدن منابع مالی از جانب سازمان برنامه و بودجه را به سازمان ملی زمین و مسكن عرضه نماید. تا زمانی كه بنیاد مسكن نقشه های دارای تأییدیه و منابع مالی را فراهم نكند، امكان واگذاری زمین وجود ندارد.
۱۱۸ هزار مسكنی كه بنیاد مستضعفان و بهزیستی از منابع داخلی خود ساختند
به گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر؛ باآنكه همه دست اندركاران طرح مسكن اجتماعی به انجام نشدن اقدامات اساسی در مورد اجرای این طرح اذعان دارند، معلوم نیست وزیر راه و شهرسازی كدام اقدام عملی این وزارتخانه را به معنای تولید ۱۱۸ هزار واحد مسكونی برای اقشار كم درآمد در جهت اجرای طرح مسكن اجتماعی تعبیر كرده است؟
اگرچه وزارت راه و شهرسازی اقدامات خویش را در جهت مصوبه هیئت دولت در خصوص اجرای طرح مسكن اجتماعی با قدرت پیگیری نكرده است، اما برخی دستگاه های در رابطه با توانمندسازی اقشار مستضعف مانند بهزیستی و بنیاد مستضعفان و همینطور خیّرین مسكن سازتعدادی واحد مسكونی از محل منابع داخلی خود برای خانوارهای تحت پوشش احداث یا آماده سازی كرده اند كه هفته گذشته وزیر راه و شهرسازی در اقدامی عجیب آن را به نام خود ثبت كرده است. نكته مهم آن است كه قرار بود خود دولت برای پشتیبانی از اقشار صدمه پذیر، به موازات سازمانهای حمایتی (همچون بهزیستی و بنیاد مستضعفان و...) طرح حمایت مسكن را در قالب مسكن اجتماعی به انجام برساند نه آنكه طرحهای حمایتی مسكن این سازمانها را كه پیش از دولت یازدهم و دوازدهم هم در حال اجرا بوده را به نام خود تمام كند و آن را در زمره افتخارات دولت دوازدهم به ثبت برساند.

1397/04/02
21:46:55
5.0 / 5
5122
تگهای خبر: تولید , دولت , ساختمان , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد