از امروز كلید خورد؛

كاهش قیمت تسه

كاهش قیمت تسه

به گزارش بتن آنلاین طرح جدید حساب سپرده سرمایه گذاری خاص گواهی سپرده مسكن بزودی آغاز می گردد. با این اقدام، انحصار بانك مسكن در فروش اوراق حق تقدم مسكن از بین رفته و پیش بینی می گردد قیمت این اوراق كاهش یابد.به گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر، طرح جدید حساب سپرده سرمایه گذاری خاص گواهی سپرده مسكن بزودی آغاز می گردد. با این اقدام، انحصار بانك مسكن در فروش اوراق حق تقدم مسكن از بین رفته و پیش بینی می گردد قیمت این اوراق كاهش یابد. این اوراق با مجوز بانك مركزی و سازمان بورس، توسط بانك ملی ایران بعنوان بانك عامل بزودی در شعب این بانك عرضه خواهد شد.
بر این اساس شرایط عمومی افتتاح حساب سپرده سرمایه گذاری خاص گواهی مسكن همانند شرایط عمومی افتتاح حسابهای سپرده سرمایه گذاری كوتاه مدت عادی بوده و میزان حداقل مانده و تسهیلات اختصاصی در قالب سه طرح قابل انجام است.
بر این اساس مشتری می تواند بر مبنای شرایط خود یكی از طرح ها را انتخاب و اقدام به سپرده گذاری نماید. در طرح اول حداقل مانده تعیین شده برای افتتاح حساب ۱۶ میلیون تومان بوده كه حداقل مدت سپرده سرمایه گذاری یك ماه و نرخ سود متعلقه به سپرده ده درصد خواهد بود. در این طرح همینطور مبلغ حداقل سپرده برای تخصیص یك سهم اوراق به نحوی است كه به ازای هر ۱۸۲ میلیون ریال یك سهم اوراق به صورت ماهانه تعلق می گیرد.
در طرح شماره دو حداقل مانده تعیین شده برای افتتاح حساب ۱۶ میلیون تومان و حداقل مدت سپرده سرمایه گذاری ۳ ماه خواهد بود. در این طرح نرخ سود متعلقه به سپرده ۱۲ درصد و مبلغ حداقل سپرده برای تخصیص یك سهم اوراق، به نحوی است كه به ازای هر ۲۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان یك سهم اوراق به صورت ماهانه تعلق می گیرد.
در این میان ملاك تخصیص هر برگ اوراق، ماندگاری میانگین ماهانه بر اساس حداقل مانده در هر روز است؛ به شرط آنكه مانده حساب مشتری در هیچ روزی كمتر از مبلغ ۱۶ میلیون تومان نباشد.
در این طرح به ازای هر ۲۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در میانگین مذكور برای نخستین بار بعد از سه ماه و بعد از آن به شرط حفظ شرایط یادشده، ماهانه یك برگ اوراق گواهی حق تقدم از تاریخ ۱۵ هر ماه تعلق خواهد گرفت.
سود سپرده این طرح به صورت ماهانه ده درصد به حساب مشتریان واریز خواهد شد و دو درصد الباقی در مقاطع سه ماهه به شرط آنكه كمترین مانده روزانه مشتری در طول سه ماه پایین تر از ۲۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان نشود، واریز خواهد شد.
البته در صورتی كه مشتری پیش از سررسید سه ماهه اقدام به برداشت تمام یا بخشی از سپرده خود كند، نرخ سود متعلقه مشابه سپرده سرمایه گذاری عادی ده درصد محاسبه می گردد و اگر مانده مشتری در طول دوره به كمتر از حداقل مانده اعلام شده برسد، تخصیص اوراق متوقف شده و بعد از افزایش مانده حساب به حداقل تعیین شده و حفظ مانده در مدت زمان تعیین شد، تخصیص اوراق مجددا آغاز خواهد شد.
در طرح شماره سه حداقل مبلغ سپرده گذاری ۵ هزار تومان و نرخ سود متعلقه به سپرده های این طرح ده درصد است؛ اما تعهد بانك در قبال سپرده گذاری صرفا محدود به پرداخت سود است و تخصیص اوراق بر مبنای اولویت بندی امتیازها مطابق جدول ذیل و بر مبنای منابع هر شعبه به صورت مجزا و طبق سیاستهای اعتباری سالانه بانك تعیین و به تعدادی از مشتریان تعلق خواهد گرفت.
همچنین نحوه خرید و فروش اوراق هم مشخص شده كه بر اساس آن، امكان خرید و فروش اوراق گواهی مسكن برای مشتریان در بازار فرابورس و با استفاده از شركتهای كارگزاری طبق مقررات سازمان بورس امكان پذیر است. همینطور به منظور رفاه حال مشتریان امكان نقل و انتقال اوراق یادشده توسط شعب صرفا برای اشخاص حقیقی و یا حقوقی دارنده حساب نزد شعب بانك ملی هم فراهم شده است.
سپرده گذاران در حساب سرمایه گذاری خاص گواهی مسكن، علاوه بر دریافت اوراق حق تقدم مسكن كه قابل عرضه در بورس است می توانند بر مبنای شرایط هر طرح از تسهیلات مسكن بهره مند شوند. با استفاده از این اوراق مشتریان می توانند نسبت به دریافت تسهیلات بابت خرید و یا ساخت با خصوصیت های تسهیلاتی اقدام نمایند.
همچنین نرخ سود تسهیلات معادل ۱۷. ۵ درصد و دوره بازپرداخت طرح حداكثر ۱۲ ساله است. همینطور تسهیلات جعاله تا سقف ۱۰ میلیون تومان با نرخ سود ۱۷. ۵ درصد و دوره بازپرداخت ۳۶ ماهه تدارك دیده شده است. اما باید توجه داشت كه سقف اعطای تسهیلات به هر شخص ۶۰ میلیون تومان و نوع عقد تسهیلات هم فروش اقساطی طرح اوراق گواهی حق تقدم از تسهیلات مسكن است.
در شهر تهران به ازای هر واحد مسكونی، به صورت انفرادی ۶۰ میلیون تومان، برای زوجین صد میلیون تومان در نظر گرفته شده است، شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر و مراكز استانها به ازای هر واحد مسكونی به صورت انفرادی ۵۰ میلیون تومان و برای زوجین ۸۰ میلیون تومان می توانند وام دریافت كنند. همینطور در سایر مناطق شهری هم به ازای هر واحد مسكونی به صورت انفرادی ۴۰ میلیون تومان و برای زوجین ۶۰ میلیون تومان است.
اوراق صادره از تاریخ صدور به مدت ۲ سال دارای اعتبار است و حداكثر یك ماه بعد از آخر مهلت انقضای اوراق یادشده امكان دریافت تسهیلات مسكن با استفاده از شعبه بانك میسر است و بعد از آخر مهلت مذكور بانك هیچ گونه تعهدی در قبال دارنده اوراق ندارد.
همچنین رضا حسین زاده، در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران در مورد طرح ویژه مسكن اظهار داشت: برای طرح ویژه مسكن باید مجوزهای بانك مركزی و سازمان بورس دریافت شود كه این كار صورت گرفته و عملیاتی شود. در گام اول فرد متقاضی باید سپرده كوتاه مدت با نرخ سود ده درصد در یكی از شعب بانك افتتاح كند و میانگین مانده ماهانه آن، باید ۱۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان باشد. البته ممكن است فردی نیاز به خانه دار شدن ندارد، می تواند آن را در فرابورس به فروش برساند.
رئیس شورای عالی بانكهای دولتی اضافه كرد: مدت بازپرداخت تسهیلات مسكن ۱۲ سال خواهد بود و به نظر می رسد شرایطی فراهم خواهد نمود كه علاوه بر رونق بازار مسكن، افراد صاحب خانه شوند.
وی خاطرنشان كرد: این امتیاز تاكنون صرفا در اختیار بانك مسكن قرار داده است و اطلاعاتی به ما داده اند این طرح نیمه مكانیزه انجام می شده است، ولی بانك ملی سامانه ای برای این راه اندازی كرده اند كه مخصوص این مورد است، بنابراین الكترونیكی بودن این طرح مزیت برتری نسبت به آن بانك دارد.
حسین زاده با اشاره به اینكه محدودیتی برای سن بنا قائل نشده ایم، اظهار داشت: ارزش ملك هم ملاك عمل است؛ البته حساب افرادی كه در این طرح مشاركت می كنند، مشمول پرداخت سود ده درصدی خواهد شد؛ ضمن اینكه اگر سقف سپرده افزایش یابد، فرد می تواند در مدت زمان كمتری وام خویش را دریافت كند؛ ضمن اینكه این وام نرخ سودی كمتر از ۱۸ درصد دارد و ۱۷. ۵ درصد محاسبه می گردد.
وی تصریح كرد: با اقبالی كه مردم به بانك ملی دارند، قیمت اوراق مسكن هم در فرابورس افت خواهد نمود.
 

1396/10/13
14:01:23
5.0 / 5
5124
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد