در نامه ای به دادستانی ها درخواست شد

وزیر راه وشهرسازی: مصوبه سقف اجاره بها و تمدید اجاره نامه اجرا شود

وزیر راه وشهرسازی: مصوبه سقف اجاره بها و تمدید اجاره نامه اجرا شود

وزیر راه و شهرسازی در نامه ای به دادستانی ها و سرپرست وزارت صنعت خواستار اجرای مصوبات ستاد ملی مبارزه با كرونا در بخش قراردادهای اجاره مسكن شد.به گزارش بتن آنلاین به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی در نامه ای با موضوع مصوبات بیست و ششمین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا مورخ ۸ تیر ۹۹، به حسین مدرس خیابانی سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، دادستان کل استانها، رؤسای دادگستری کل استانها و رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور، ضمن تاکید بر اجرای مصوبات ستاد ملی کرونا، بر اجرایی کردن مواد ۹ و ۱۰ مصوبه درباب تمدید قراردادهای اماکن استیجاری و الزامی شدن ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور و ستاندن کد رهگیری اصرار کرد و خواهان اتخاذ تصمیم در این زمینه شد.
در بند ۹ مصوبه ستاد ملی کرونا آمده است: با توجه به شرایط اقتصادی تحمیلی بر کشور ناشی از شیوع ویروس کرونا و همین طور تحریم های ظالمانه و با لحاظ لزوم پشتیبانی از اقشار لطمه پذیر، کلیه قراردادهای اجاره مربوط به املاک مسکونی استیجاری که تا تاریخ ۸ تیر ۹۹ هنوز تمدید نشده است در صورت عدم توافق بین طرفین و تمایل مستأجر تا سه ماه بعد از اعلام رسمی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی نسبت به انتها شیوع ویروس کرونا و اتمام شرایط اضطراری تمدید می شود. حداکثر افزایش اجاره بها یا مبلغ رهن برای شهر تهران تا ۲۵ درصد، کلان شهرهای دیگر (مشهد، تبریز، اصفهان، شیراز، کرج، اهواز، قم، کرمانشاه) تا ۲۰ درصد و سایر شهرهای کشور تا ۱۵ درصد خواهد بود.
این ماده شامل چهار تبصره است که در تبصره یک آن قید شده است: املاک مورد اجاره که قبلاً یا در مدت تمدید قرارداد بطور قطعی و رسمی مورد معامله قرار گرفته باشد، مستأجر می بایست ظرف مدت دو ماه از تاریخ انتقال سند رسمی نسبت به تخلیه و تحویل آن اقدام نماید.
تبصره ۲- مستاجرینی که در دوره قرارداد اجاره بر طبق این مجوز، به تشخیص دادگاه صالح به تعهدات خود عمل نکنند و سبب تضییع حقوق موجر شوند مشمول این مصوبه نخواهند شد.
تبصره ۳- چنانچه مستأجر با افزایش مبلغ اجاره با نرخ های فوق الذکر موافقت ننماید، واحد قابل تخلیه است.
تبصره ۴- چنانچه در قرارداد اجاره مدت زمان بیشتری نسبت به این مصوبه برای انقضای قرارداد در نظر گرفته شود، مدت زمان قراردادی معتبر است.
در ماده ۱۰ مصوبه بیست و ششم ستاد ملی کرونا آمده است: در امتداد رصد و نظارت بر بازار مسکن در حوزه خرید و فروش و اجاره مسکن و … در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور و ستاندن کد رهگیری الزامی است.
تبصره: وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است امکان دسترسی برخط وزارت راه و شهرسازی را ظرف مدت دو هفته بعد از تصویب این بند، برقرار کند.

1399/04/31
13:39:17
5.0 / 5
2227
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد