یك مقام مسئول خبر داد؛

تبلیغ برای پیش فروش مسكن تسهیل شد

تبلیغ برای پیش فروش مسكن تسهیل شد

بتن آنلاین: معاون مدیر كل ارشاد استان تهران از تسهیل امكان تبلیغ برای پیش فروش مسكن در رسانه ها و بیلبوردهای شهری با مجوز این اداره كل اطلاع داد.به گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر، مهرشاد كاظمی در نشست خبری آگاه سازی جامعه نسبت به قوانین پیش فروش ساختمان اظهار داشت: مجوز رسانه های شهری را وزارت ارشاد و در سطح استان تهران اداره كل ارشاد استان تهران صادر می كند كه در این رسانه ها شركت هایی كه می توانند نسبت به پیش فروش مسكن تبلیغات كنند، می توانند از اداره كل ارشاد استان تهران مجوز تبلیغات دریافت نمایند.
معاون فرهنگی رسانه ای مدیركل ارشاد استان تهران افزود: تا قبل از این ما به شركت های متقاضی آگهی پیش فروش مجوز نمی دادیم اما هم اكنون با هماهنگی اداره كل راه و شهرسازی استان تهران امكان صدور این مجوز تسهیل و فراهم گشته است.
به گفته این مقام مسئول: اگر اشخاص حقیقی یا حقوقی متقاضی پیش فروش ساختمان شرایط و مجوزهای لازم را از دستگاه های ذیربط و اداره كل راه و شهرسازی استان تهران طی كنند، می توانند با رجوع به اداره كل ارشاد استان تهران مجوز تبلیغات را هم از این اداره كل دریافت نمایند.
كاظمی افزود: با آغاز این فرایند شاهد تولید رونق در صنعت تبلیغات به خصوص تبلیغات شهری خواهیم بود ضمن اینكه به پیش خریداران این اطمینان داده خواهد شد كه با رعایت قانون پیش فروش، امكان كلاهبرداری و فروش یك واحد به چند نفر حذف و راه آن بسته شده است.
در ادامه این نشست پرویز فیروز معاون مسكن و ساختمان اداره كل راه و شهرسازی استان تهران با اشاره به اینكه از این پس امكان صدور پیش سند در دفاتر اسناد رسمی فراهم شده اظهار داشت: اداره كل ارشاد استان تهران هم مجوز انتشار آگهی های پیش فروش مسكن را با صدور مجوز از جانب اداره كل راه و شهرسازی این استان فراهم نموده است و اگر پیش فروشنده ای مجوز لازم را از اداره كل راه و شهرسازی استان نداشته باشد نمی تواند برای پیش فروش ملك خود تبلیغات كند.
معاون مسكن اداره كل راه و شهرسازی استان تهران افزود: مشاوران املاك صرفاً می توانند قرارداد اولیه پیش فروش را در بنگاه ها به امضاء برسانند و خریدار و فروشنده را برای صدور سند به دفاتر اسناد رسمی معرفی كنند.
به گفته فیروز: دفاتر اسناد رسمی استعلامات لازم شامل نامه های اداره كل راه و شهرسازی استان و شهرداری منطقه و همینطور سند زمین محل ساختمان را از پیش فروشنده دریافت كرده و بر مبنای قرارداد اولیه پیش سند برای پیش خریدار صادر می كند.
در ادامه این نشست محمد عظیمیان نایب رئیس كانون سردفتران كشور با اشاره به سابقه تصویب قانون پیش فروش ساختمان در بهمن ۸۹ در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بر طبق این قانون می بایست ظرف ۳ ماه آئین نامه اجرایی آن تدوین می شد اما متاسفانه این آئین نامه بعد از چند سال در خردادماه ۹۳ به تصویب هیئت وزیران رسید و از جانب معاون اول رئیس جمهور به دستگاه های مربوطه ابلاغ گردید.
وی با اشاره به اینكه اگر این قانون به صورت كامل اجرا می شد دیگر با پرونده های حقوقی مختلف فعلی در دادگاه ها در خصوص فروش یك ملك به چند نفر مواجه نبودیم اظهارداشت: مخاطب اصلی قانون پیش فروش ساختمان، دفاتر اسناد رسمی هستند و معاملات پیش فروش مسكن باید به صورت رسمی در این دفاتر به ثبت برسد.
عظیمیان اضافه كرد: در دفاتر اسناد رسمی برای پیش خریداران، پیش سند صادر شده و اگر معاملات پیش فروش به صورت غیررسمی میان پیش فروشنده و پیش خریدار در دفاتر اسناد رسمی به ثبت نرسد، قانونگذار برای پیش فروشنده مجازات حبس در نظر گرفته است.
وی تصریح كرد: مشاوران املاك هم در صورتیكه مبادرت به امضاء معاملات پیش فروش مسكن در بنگاه ها بدون معرفی پیش خریداران به دفاتر اسناد رسمی كنند، با مجازات ابطال پروانه مشاور املاك روبرو خواهند شد.
این فعال صنفی دفاتر اسناد رسمی خاطرنشان كرد: علت آنكه تا سال ۹۵ قانون پیش فروش ساختمان علی رغم ابلاغ آن از جانب دولت ارجاع نشد، این بود كه در این قانون، صدور شناسنامه فنی-ملكی برای ساختمان الزامی شده است و همین مبحث سبب اختلاف نظر میان نظام مهندسی و راه و شهرسازی شده بود كه هم اكنون در آئین نامه جدید این اختلاف حل شده و فرمت صدور پیش سند به تمام دفاتر اسناد رسمی ارسال شده است.
به گفته عظیمیان: اجبار به اجرای قانون پیش فروش و صدور پیش سند در دفاتر اسناد رسمی و همینطور دریافت مجوز تبلیغات پیش فروش شامل افراد حقیقی و حقوقی كه با نام مشاركت در ساخت یا دعوت به سرمایه گذاری مبادرت به پیش فروش مسكن می كنند هم می گردد. با این تفاوت كه باید سرمایه گذاران در این نوع سرمایه گذاری ها، قرارداد اولیه سرمایه گذاری و مشاركت در ساخت را هم در دفاتر اسناد رسمی تنظیم كرده باشند تا این دفاتر بتوانند برای پیش خریداران، پیش سند صادر كنند.

1397/05/30
14:13:27
5.0 / 5
4650
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد