معاون آخوندی اعلام كرد:

آخرین وضعیت تكمیل فاز ۳ پایانه كانتینری بندر شهیدرجایی

آخرین وضعیت تكمیل فاز ۳ پایانه كانتینری بندر شهیدرجایی

بتن آنلاین: معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: فاز ۳ پایانه كانتینری بندر شهیدرجایی با اعتباری بالغ بر ۸۰۰ میلیارد تومان در حال اجرا بوده و تا مرحله پایانی عملیات اجرایی یك هزار و ۳۶ روز باقی مانده است.به گزارش بتن آنلاین به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، محمد راستاد اظهار داشت: خطوط ریلی ۲ و ۷ بندر شهید رجایی با اعتباری بالغ بر ۱۵ میلیارد تومان كاملا بازسازی شده و می تواند به رویكرد سازمان بنادر و دریانوردی در بحث توسعه حمل كالا در بنادر با استفاده از ریل كمك نماید.
معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه كرد: خوشبختانه روند فعالیت فاز ۳ طرح توسعه پایانه كانتینری بندر شهید رجایی خوب پیش می رود. این طرح با اعتباری بالغ بر ۸۰۰ میلیارد تومان همچون بزرگترین پروژه های توسعه ای بنادر كشور به حساب می آید كه بر مبنای برنامه زمانبندی پروژه، یك هزار و ۳۶ روز تا مرحله پایانی عملیات اجرایی آن باقی مانده است.
راستاد تصریح كرد: در بخش تجهیز پایانه شماره ۲ كانتینری هم بازدیدی از كارگاه مونتاژ ۱۲ دستگاه جرثقیل كشتی به ساحل جهت جابجایی كانتینر ( گنتری كرین) با اعتبار ۱۰۲ میلیون یورو داشتیم. پیش بینی می گردد تا دوسه ماه آینده شاهد تكمیل و بهره برداری كامل از این جرثقیل ها باشیم.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت: ۱۵ دستگاه جرثقیل محوطه ای(ترانستینر) با اعتبار ۲۱ میلیون یورو با ۷۵درصد پیشرفت فیزیكی در حال مونتاژ و نصب نهایی است. در تلاش هستیم همزمان با گنتری كرین ها، از این ترانستینرها هم بهره برداری نماییم.
به گفته این مقام مسئول، پروژه تعمیرات اساسی اسكله شماره ۲۰ بندر شهید رجایی به همراه تعویض ضربه گیر اسكله های ۱۶ تا ۱۹ هم با ۱۵ میلیارد تومان اعتبار ۳۹ درصد پیشرفت فیزیكی دارد كه تا آخر سال جاری این پروژه تكمیل خواهد شد.
معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار نمود: یكی از پروژه های مهم تولید ظرفیت نفتی در بندر شهید رجایی، ساخت اسكله های جدید نفتی با هزینه ای بالغ بر ۱۶۰ میلیارد تومان است كه عملیات اجرایی آن در دست اقدام است. با افزایش سرعت كار بطور قطع مسیر صادرات محصولات تولیدی پالایشگاه خلیج فارس را تسهیل می كند.
وی افزود: با عنایت به بهره برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس در نزدیكی بندر شهید رجایی، این زیرساخت می تواند در صادرات تولیدات و محصولات پالایشگاه و صنعت بانكرینگ كشور نقش موثری ایفا كند.
پیش بینی دوره دو تا سه ساله برای هوشمندسازی بنادر كشور
راستاد همینطور در حاشیه بازدید از پروژه های توسعه بندر شهیدرجایی به خبرنگاران اظهار داشت: هوشمندسازی بنادر كشور همچون اقدامات سازمان بنادر و دریانوردی در جهت بهبود خدمات و ارتقای بهره وری به حساب می آید كه امسال در دستور كار گرفته است.
وی اضافه كرد: پیش بینی ما برای این هوشمندسازی یك بازه زمانی دو تا سه ساله است تا بتوانیم تمامی بنادر كشور را به مرحله ای برسانیم كه از تمامی تجهیزات اتوماسیون و مكانیزاسیون برای به حداكثررساندن كیفیت خدمات بنادر كشور استفاده نماییم.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی تصریح كرد: بحث اینترنت اشیاء و تجهیزات بندری و تمامی اجزای فعالیت های بندری بتوانند در یك قالب هوشمند در جهت عملیات بندری با همدیگر مرتبط باشند.
وی افزود: البته فعالیت های نرم افزاری و اداری مربوط به تشریفات ورود و خروج كالا به بنادر هم در قالب پروژه هوشمندسازی و راه اندازی سامانه جامعه بندری(PCS) قاعدتا می تواند كمك شایان و قابل توجهی به بهبود فرآیندها در بنادر تجاری كشور انجام دهد.
به گفته این مقام مسئول، طبیعتا هدف غایی هوشمندسازی بنادر این است كه بتوان هزینه های تمام شده عملیات حمل و نقل دریایی بخصوص روند فعالیت های بندری را با استفاده از بهبود كیفیت و ارتقای بهره وری به حداقل برسد.
معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار نمود: با عنایت به اینكه ۹۰ درصد صادرات و واردات كالاها در كشور با استفاده از بنادر انجام می شود، پروژه هوشمندسازی در مجموعه اقتصاد خرد و كلان كشور اثرگذار خواهد بود و زمینه ای فراهم خواهد شد تا به واسطه كاهش بهای تمام شده كالاها انگیزه بهتری برای تجار، بازرگانان، صاحبان كالا و صادركنندگان تولید شود.
وی در مورد برنامه های سازمان بنادر برای توسعه گردشگری دریایی در فصل تابستان اظهار داشت: همچنان كه در فصول پایانی سال و تعطیلات نوروزی شاهد استقبال جمعیت زیادی از هموطنان برای بازدید از جاذبه های سواحل و جزایر جنوبی كشور هستیم، امیدواریم این مساله در فصول گرم هم تداوم داشته باشد. چونكه استفاده از زیرساخت ها و امكانات فراهم شده را نمی توان به دوره زمانی محدودی از سال منحصر كرد.
راستاد خاطرنشان كرد: در سواحل شمالی كشور توجه بیشتری به جاذبه های گردشگری و دریا از جانب مردم وجود دارد، سازمان بنادر و دریانوردی امسال در تلاش است تا تمركز بیشتری روی این مورد داشته باشد كه هم از جنبه تولید روبناها و زیرساخت های گردشگری دریایی در شمال كشور غافل نماند و هم به تولید شناورهای مناسب كمك نماید.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت: در استان گیلان و بندر انزلی در حال بررسی به منظور تولید تعدادی اسكله خاص گردشگری دریایی هستیم. این اسكله مشابه اسكله های شناوری تولید می شوند كه سال قبل در استان هرمزگان و بوشهر احداث شد و به بهره برداری رسید.
وی اضافه كرد: در كنار این اقدامات، بزودی در بندر چمخاله استان گیلان یكی از بنادر بزرگ گردشگری و چندمنظوره احداث خواهد شد. مذاكراتی با سرمایه گذاران بخش خصوصی برای تولید و احداث پایانه های گردشگری در بندر انزلی و فریدون كنار داشته ایم.
راستاد ابراز امیدواری كرد: با مكانیزم های حمایتی كه سازمان بنادر پیش بینی كرده و به واسطه استقبال قابل توجه هموطنان در فصل تابستان، شاهد این مورد باشیم كه ظرفیت های گردشگری دریایی در سواحل دریایی خزر هم ارتقا پیدا كند.

1397/04/29
21:26:01
5.0 / 5
4689
تگهای خبر: بندر , پروژه , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد