رحیمی اناركی:

خانه های خالی راستی آزمایی شد، افزایش اخیر قیمت مسكن بحران نیست

خانه های خالی راستی آزمایی شد، افزایش اخیر قیمت مسكن بحران نیست

بتن آنلاین: مدیر عامل بانك عامل بخش مسكن اظهار داشت: بیش از ۲.۵ میلیون خانه خالی با استفاده از قبوض آب و برق راستی آزمایی شده اند.به گزارش بتن آنلاین به نقل از بانك عامل بخش مسكن، ابوالقاسم رحیمی اناركی در مراسم رونمایی از پروژه ۱۴۴ واحدی صندوق زمین و ساختمان نارون اظهار داشت: پروژه نارون، دومین تجربه موفقی است كه در صندوق های سرمایه گذاری زمین و ساختمان اجرا می گردد كه دو شاخصه اتمام به موقع و شفافیت هزینه ساخت، از شاخصه های كلیدی این پروژه هستند.
وی ادامه داد: امیدواریم در آینده شاهد ساخت و ساز با استفاده از تكنولوژی های جدید و مدل های مدرن تامین مالی باشیم. كه البته در این پروژه سعی شده از حداكثر امكانات در قالب تكنولوژی های جدید و صنعتی استفاده گردد.
رحیمی اناركی با اشاره به مبحث تضمین كیفیت ساخت و ساز اضافه كرد: استفاده از روش های نوین تامین مالی برای تامین منابع مورد نیاز در حوزه ساخت و ساز یك امر اجتناب ناپذیر است و باید نسبت به توسعه این روش ها و استفاده از روش های نوین، فعالیت و كوشش بیشتری را به عمل بیاوریم.
وی اظهار داشت: بانك عامل بخش مسكن مجموعه سیاست ها را در پیش گرفته كه اگر بخواهیم این سیاست ها را تداوم ببخشیم باید روش های نوین مالی را در پیش داشته باشیم. ما سیاست های اعتباری بدون سپرده را به صورت متداول به علت وجود حساب های تعهدی و سایر مشكلات نمی توانیم اجرا نماییم ازاین رو باید روش هایی را به كار بگیریم كه این فرایند ادامه داشته باشد.
رحیمی اناركی تصریح كرد: تامین مالی به موقع و ساخت پروژه ها در موعد مقرر یكی از كلیدی ترین شاخص های مدنظر است.
وی خاطرنشان كرد: انتشار اوراق رهنی را باید هر چه سریعتر عملیاتی نماییم. اواخر سال قبل به واسطه انتشار اوراق گواهی سپرده با نرخ سود ۲۰ درصد، عملاً امكان انتشار اوراق رهنی بخاطر انتظارات بازار ناشی از نرخ سود ۲۰ درصد، فراهم نشد. اما امسال باید مسیر تامین مالی از محل انتشار اوراق رهنی به پشتوانه تسهیلات اولیه خرید مسكن، گشایش پیدا كند تا قدرت بانك برای پرداخت بیشتر تسهیلات، تقویت شود.
رحیمی اناركی درباره مشكلاتی كه در راه راه اندازی بیشتر صندوق زمین و ساختمان وجود دارد هم اظهار داشت: موانع اعلام شده در حوزه صندوق ها در جهت تسریع و تسهیل پروژه ها باید به نهادهای مربوطه اعلام گردد. ازاین رو این موارد را احصا و به صورت مجموعه پیشنهادات راهگشا به مراجع ذی صلاح عرضه خواهیم كرد.
مدیرعامل بانك عامل بخش مسكن در بخش دیگری از اظهاراتش در حوزه مجموعه سیاست های بانك اظهار داشت: از اواخر سال قبل یك افزایش قیمتی در تهران بوجود آمده و نگرانی هایی بوجود آورده كه من فكر نمی كنم این بحران باشد بلكه ناشی از یك انباشتگی در فنر قیمتی ناشی از ركود سنگین در معاملات مسكن طی سال های ۹۲ تا ۹۶ بوده است كه سبب شد در آن سال ها نرخ تورم اسمی مسكن از نرخ تورم عمومی عقب بیفتد. اما اكنون با رشد چشمگیر قیمت در ماه های اخیر، این عقب ماندگی از بین رفته است و انتظار می رود رفتار بازار در ماه های آینده مشابه اواخر سال قبل و اوایل امسال نباشد.
وی به تاثیر مثبت راه اندازی صندوق پس انداز مسكن یكم بر رونق معاملات مصرفی و تقویت قدرت خرید خانه اولی ها اشاره نمود و اظهار داشت: تسهیلات این صندوق كه مورد استقبال خانه اولی ها و زوج های جوان قرار گرفته است در تهران ۵۰ درصد هزینه خرید مسكن و در شهرستان ها تا ۹۰ درصد هزینه صاحب خانه شدن را پوشش می دهد.
رحیمی اناركی خاطرنشان كرد: هم اكنون به تناسب ورود خانه اولی ها به بازار معاملات خرید مسكن، عرضه واحدهای كم متراژ مناسب این گروه وجود ندارد. در نشستی كه به تازگی در كمیسیون عمران مجلس داشتیم آمارهای قابل توجهی عرضه شد بدین سان كه ۲۵ درصد واحدهای معامله شده درتهران زیر ۶۰ مترمربع است اما پروانه های صادر شده برای این واحدها یك درصد از كل واحدها است كه این خبر ناخوشایندی است. میانگین متراژ واحدهای احداثی در پروانه ها به بیش از ۱۵۰ مترمربع رسیده كه نه تنها كاهش نداشته بلكه افزیش پیدا كرده است در حالیكه ۵۰ درصد معاملات در تهران برای واحدهای زیر ۵۰ متر است كه این میزان با نیاز بازار تناسب ندارد.
وی اضافه كرد: در كشور ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسكونی خالی از سكنه است كه با استفاده از فیش های آب و برق راستی آزمایی شده است كه البته این غیر از خانه های دوم است. از طرفی، تعداد اجاره نشین ها افزایش پیدا كرده و به ۶۱ درصد كل خانوارها رسیده است.
این مقام مسئول در شبكه بانكی درباره تغییر الگوی خانوارها هم اظهار داشت: بر مبنای اعلام مركز آمار خانواده های تك نفره در حال افزایش می باشد كه متأسفانه ناشی از طلاق است كه تقاضای این بخش اكثرا واحدهای زیر ۵۰ متر است. ازاین رو باید با یك شناخت واقعی برای بخش مسكن برنامه ریزی شود.
رحیمی اناركی اضافه كرد: ازاین رو بانك عامل بخش مسكن در سال ۹۷ سیاست اصلی خویش را بر این محور متمركز كرده و وقتی سازندگان به این مورد توجه نمی كنند تلاش می نماییم با سیاست هوشمند پرداخت تسهیلات ساخت مسكن این پیام را به انبوه ساز بدهیم كه باید مساحت واحدهای مسكونی جدید را كاهش دهند و از این به بعد به واحدهای مشروط بر رعایت الگوی مصرف یعنی با مساحتر كمتر از ۱۰۰ متر مربع تسهیلات پرداخت می نماییم. ضمن اینكه تسهیلات صرفا به مناطقی داده می شود كه تقاضا وجود دارد.
وی اضافه كرد: از امسال سقف تسهیلات سازندگان سنتی را كاهش دادیم و سقف تسهیلات سازندگان صنعتی و تكنولوژی های جدید را تقویت كردیم ضمن آنكه نرخ سود تسهیلات ساخت مسكن برای سازندگان استفاده كننده از تكنولوژی های جدید با یك درصد تخفیف از ۱۸ درصد به ۱۷ درصد كاهش پیدا كرده و زمان بازپرداخت برای این سازندگان هم افزایش می یابد. ازاین رو سازندگانی كه الگوی مصرف را رعایت نكنند قادر به استفاده موثر از تسهیلات بانك مسكن نخواهند بود.
این مقام ارشد شبكه بانكی اعلام نمود: در سه ماه اول امسال ۹۵ هزار فقره تسهیلات خرید مسكن پرداخت گردید كه از لحاظ تعداد ۶۶ درصد و از نظر مبلغ ۷۴ درصد رشد را نشان داده است. در حوزه ساخت هم تسهیلات پرداختی طی ۳ ماهه اول امسال ۵۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل و تسهیلات جعاله هم ۱۰۵ درصد افزایش داشته است.

1397/04/01
12:09:36
5.0 / 5
4586
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد