در گفتگو با مهر مطرح شد؛

۲پیشنهاد ضد فساد به نظام مهندسی ساختمان، ضرورت اصلاح نظام توزیع كار

۲پیشنهاد ضد فساد به نظام مهندسی ساختمان، ضرورت اصلاح نظام توزیع كار

بتن آنلاین: عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران دو پیشنهاد ضد فساد اداری به احمد خرم رئیس جدید این سازمان ارائه نمود.به گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر، در ابتدای هفته جاری احمد خرم وزیر اسبق راه و ترابری بعد از تعلیق پروانه فعالیت حسن قربانخانی و كنار گذاشته شدن وی از عضویت در هیئت مدیره این سازمان از جانب وزیر راه (به دلیل عدم اعمال بخشنامه هایی معاونت مسكن و ساختمان این وزارت در حوزه نظام مهندسی و نظارت بر ساخت و ساز صادر كرده بود)، توانست با كسب ۲۱ رأی از ۲۵ عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، ریاست این سازمان را بر عهده بگیرد.
حمزه شكیب عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر درباره این اتفاق اظهار داشت: احمد خرم توانست رأی خوبی از اعضای هیئت مدیره این سازمان كسب كند اغلب اعضا امیدوارند وزیر اسبق راه و ترابری و رئیس كنونی انجمن انبوه سازان استان تهران بتواند در سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران تحول بوجود آورده و تخلفات كنونی را به حداقل برساند.
دو پیشنهاد ضد فساد
وی در ادامه دو پیشنهاد ضد فساد عرضه داد و اضافه كرد: یكی آنكه با عنایت به اینكه بیشتر تخلفات و زد و بندها در مورد پروژه های بزرگ ساختمانی از دفاتر نمایندگی این سازمان در شهرستان های استان تهران رخ می دهد، رئیس جدید نظام مهندسی تهران توجه بیشتری به این دفاتر داشته باشد و تنها به شهر تهران اكتفا نكند. پیشنهاد دیگر اینكه برخی تخلفات در حوزه ارجاع كار است كه سبب انتقادات زیادی از جانب مهندسان عضو این سازمان شده كه رییس جدید باید به این مورد هم توجه خاصی داشته باشد.
روش ارجاع كار در نظام مهندسی اصلاح شود
این عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس درباره پیشنهاد عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در مورد سیستم ارجاع كار كه همواره از آن با نام سیستم توزیع كوپنی یاد می كند، اظهار داشت: به نظر می رسد باید در روش و نحوه توزیع نظارت بر پروژه های ساختمانی میان مهندسان تغییر اساسی تولید شود چراكه روش فعلی ایراد داشته و سبب بروز برخی مفاسد اداری شده است.
روش پیشنهادی آخوندی ایراد دارد
به گفته شكیب، روشی كه از جانب آخوندی پیشنهاد شده هم ظاهرا بر مبنای تعهد حرفه ای طراحی شده است و این روش هم دارای ایرادات جدی است و احتمال دارد به فساد موجود دامن بزند.
عضو سابق شورای شهر تهران تاكید كرد: اگر روش پیشنهادی آخوندی عملیاتی شود این احتمال وجود دارد كه متخلفان در سازمان نظام مهندسی به اطراف شهرداری ها كوچ كنند. مكانیزمی باید تدوین شود كه تخلف مقرون به صرفه نباشد تا بساط فساد برچیده شود. دستیابی به این هدف، مستلزم تهیه طرحی است كه وزارت راه و شهرسازی بر اقدامات نظام مهندسی های استان ها نظارت مستمر داشته باشد.
فقط ۱۰ هزار مهندس از ۱۲۰ هزار عضو، پروژه دارند
شكیب خاطرنشان كرد: هم اكنون سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران ۱۲۰ هزار عضو دارد كه تنها ۱۰ هزار نفر از آنها فعال می باشند و عمده این ۱۰ هزار نفر هم در طول سال سرجمع به هر كدام حتی هزار متر مربع پروژه نظارتی هم نمی رسد.
وی خاطرنشان كرد: هم اكنون عده معدودی با تاسیس شركت های حقوقی كه بعضی از آنها دو یا سه شركت نظارت بر ساخت و ساز را دارند، بیشتر پروژه های بزرگ مقیاس را در اختیار می گیرند كه سبب بروز ناراحتی در بخش عمده ای از مهندسان ناظر شده است.

1397/03/04
14:04:30
5.0 / 5
4568
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد