در دیدار الویری با لاریجانی تاكید شد:

همكاری شورای عالی استان ها با كمیسیون تلفیق مجلس برای حل مشكل آلودگی هوای تهران

همكاری شورای عالی استان ها با كمیسیون تلفیق مجلس برای حل مشكل آلودگی هوای تهران

بتن آنلاین: رئیس شورای عالی استان ها در دیدار با رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تاكید بر جایگاه شوراها اظهار داشت: اداره شهرها و نظارت بر امور شهری باید به پارلمان محلی (شورای شهر) سپرده گردد.به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، مرتضی الویری ضمن تشریح دیدار خود با رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در ابتدای این جلسه، علی لاریجانی رئیس محترم مجلس شورای اسلامی ضمن ابراز نگرانی از افزایش آلودگی هوا از اینجانب درخواست نمودند تا با همكاری غلامرضا تاجگردون رئیس كمیسیون تلفیق مجلس، راهكارهای مناسب برای مرتفع ساختن آلودگی هوا را بررسی نموده و در قالب پیشنهادهایی در صحن مجلس عرضه شود تا در لایحه بودجه سال 97 مورد توجه قرار گیرد.

مرتضی الویری ادامه داد: در این نشست با تاكید بر جایگاه شورای عالی استان ها خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی از تجربه جهانی در تفكیك مدیریت شهری و مدیریت ملی و همینطور تفاوت عملكردی پارلمان محلی و پارلمان ملی گفتم و توضیح دادم اداره شهرها و نظارت بر امور شهری به پارلمان محلی (شورای شهر) سپرده می گردد و در مقابل امور ملی و بین المللی در حوزه وظایف پارلمان ملی (مجلس شورای اسلامی) است.

رئیس شورای عالی استان ها اضافه كرد: همینطور یادآور شدم این رویكرد با اصول فصل هفتم قانون اساسی بخصوص اصل یكصد و یكم منطبق است و ما خواهان آن هستیم كه شوراها و بخصوص شورای عالی استان ها به جایگاه واقعی خود دست یابد.

وی ادامه داد: رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن موافقت با این سخنان گفت در این خصوص نیاز به تبادل نظر با شورای نگهبان است چون كه اختلاف نظرهایی در این زمینه وجود دارد. ازاین رو باید ابتدا اختلاف نظرها برطرف شود تا بتوان برای اصلاح قانون شوراها اقدام نمود.

رئیس شورای عالی استان ها ادامه داد: «مشخص كردن محلی برای استقرار دبیرخانه شورای عالی استان ها و همینطور برگزاری اجلاس های عمومی این شورا» از دیگر موضوعات مطرح شده در این نشست بود، ضمن اینكه از رئیس محترم مجلس خواستم؛ ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی را در اختیار پارلمان دوم قرار دهند كه وی از واگذاری این ساختمان به دولت اطلاع داد و اظهار داشت برای رسیدن به نتیجه مطلوب در این مورد باید با رئیس محترم جمهور و دولت مذاكره شود.

الویری، آلودگی محیط زیست در شهرها و روستاها را دغدغه دیگر رئیس مجلس دانست و توضیح داد: آقای لاریجانی از جمع آوری پسماند در روستاها و شهرها و آلودگی محیط زیست ابراز نگرانی و تصریح كرد: با عنایت به این كه در روستاها فرآوری پسماند به علت تولید كم زباله صرفه اقتصادی ندارد باید شورای عالی استان ها تمهیداتی بیندیشد كه پسماند تجدیدناپذیر در روستاها كمتر تولید شود و یا به نحو مناسبی جمع آوری شود.

وی مبحث مالیات بر ارزش افزوده را از دیگر موضوعات مهم این دیدار دانست و اظهار داشت: در این نشست تاكید كردم كه این منبع یك درآمد پایدار برای شهرداری ها است و قرار بر این شد كه در تبادل نظر با كمیسیون برنامه و بودجه مجلس تلاش نماییم سهم بیشتری از مالیات بر ارزش افزوده در اختیار شهرداری ها قرار گیرد.

رئیس شورای عالی استان ها از دغدغه رئیس مجلس مرتبط با برخی اعضای شورای شهر گفت و توضیح داد: رئیس مجلس شورای اسلامی از آموزش ندیدن بعضی از اعضای شورا ابراز نگرانی كرد و توضیح داد: به این دلیل كه بعضی از اعضای شورای شهر به وظایف خود و قانون آگاهی ندارند گاها دچار تصمیمات غلط و یا اقدامات مغایر قانون می شوند كه جایگاه و وجهه كل شوراها را زیر سوال می برند. از این رو باید شورای عالی استان ها هم همانند مجلس شورای اسلامی مجموعه ای نظیر كمیته انضباطی تشكیل دهد تا پیش از اینكه مشكل بعضی از اعضای شورا به هیات حل اختلاف و سلب عضویت برسد در این كمیته حل و فصل شود و شورای عالی استان ها تذكرات لازم را بدهد تا هم جایگاه شورای عالی استان ها حفظ شود و هم حقوق مردم ضایع نشود.

الویری تاكید بر آموزش شوراها و توافق دو طرف بر این مورد را محور دیگر این گفت و گو دانست و اضافه كرد: آقای لاریجانی تصریح كرد كه لازم است دوره های آموزشی برای شوراها در سراسر كشور برگزار گردد. من هم خطاب به وی گفتم كه آموزش شوراها در قانون جزو وظایف شورای عالی استان ها است و ما این مهم را در اولویت كاری خود قرار داده ایم تا به صورت فراگیر در سراسر كشور انجام دهیم.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، او همینطور از احتمال حضور رئیس مجلس شورای اسلامی در اجلاس آتی شورای عالی استان ها اطلاع داد و اظهار داشت: از آقای لاریجانی برای حضور در اجلاس آتی درخواست كردم و قرار بر این شد تا وی پس از بررسی برنامه های كاری، در صورت نبود تعهد و برنامه از پیش تعیین شده در تاریخ مورد نظر حضور یابند.
1396/11/19
13:18:57
5.0 / 5
4571
تگهای خبر: تولید , دولت , ساختمان , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد