آغاز ساخت ساختمان جدید پلاسكو در 29 دی

آغاز ساخت ساختمان جدید پلاسكو در 29 دی

به گزارش بتن آنلاین معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران از كلنگ زنی ساختمان 10 طبقه جدید پلاسكو در 29 دی خبر داد و اظهار داشت: ساخت ساختمان جدید پلاسكو حدود سه سال طول می كشد.به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا مهدی حجت بامداد امروز در نشست خبری خود درمورد سرانجام ساختمان پلاسكو، اظهار داشت: از همان ابتدا بنیاد مستضعفان تلاش كرد با تشكیل كارگروهای تخصصی روند كار را سرعت ببخشد و حتی مسابقه ایده طراحی ساختمان جدید پلاسكو را اجرا كرد.
وی اضافه كرد: بنیاد مستضعفان زمینی كه در زیر ساختمان بود، همینطور پاركینگ "اكبر" در شرق آن به مساحت 4200 متر و ساختان پنج طبقه پشتی را خریداری نموده تا بتواند مجتمعی بسازد.
معاون شهردار تهران با اشاره به اینكه ما تراكم قانونی را كه در طرح تفصیلی است به رسمیت می شناسیم، اما از جانب دیگر حقوق مكتسبه كسبه هم باید در نظر گرفته می شود، اظهار داشت: نهایتا با جمع بندی های انجام شده به این نتیجه رسیدیم كه در 29 دی ماه جاری كلنگ ساختمان جدید پلاسكو زده شود، ساختمان جدید 5 طبقه پاركینگ دارد و در 10 طبقه ساخته می گردد.
حجت با اشاره به اینكه سازمان میراث فرهنگی بارها اعلام نموده كه پلاسكو در حریم مدرسه "ژاندارك" است، اظهار داشت: با این حال سازمان میراث فرهنگی موافقت كرده كه با رعایت ضوابط میراثی این ساختمان ساخته شود، هرچند می توانیم بارگذاری را در سمت پلاسكو كه نزدیك مدرسه ژاندارك است با طراحی خاصی كمتر نماییم.
به گفته وی، باید در پلاسكو 2300 پاركینگ ساخته می شود، اما با عنایت به اینكه تنها در 5 طبقه زیرزمین 1300 پاركینگ می توانستند بسازند مقرر است بنیاد مستضعفان پاركینگ مقابل پلاسكو پاركینك پروانه را مرمت و هوشمند كند. تا مابقی ظرفیت پاركینگ ها در این قسمت تامین گردد.
حجت با اشاره به اینكه تردد خودروها به پاساژ روبرو باعث قطع شدن خط ویژه اتوبوس و بروز حوادثی می شد، اظهار داشت: بنیاد مستضعفان قبول كرد كه از طرح تولید خط ال. آر. تی در مسیر بهارستان حمایت كند.
معاون شهردار تهران تصریح كرد: شهرداری با بنیاد مستضعفان در مورد پلاسكو با قوانین جاری عمل كرد منتها به جهت اینكه ساخت پلاسكو مشكلات دیگری تولید نكند همه جوانب را سنجیده ایم.

اتمام بازنگری طرح تفصیلی تا آخر سال آینده

وی از اتمام بازنگری طرح تفصیلی تا آخر سال آینده اطلاع داد و با اشاره به اینكه یكی از مهمترین برنامه های پیش روی من مسئله بازنگری در طرح تفصیلی است، اظهار داشت: طرح جامع و تفصیلی كم و بیش، ناقص و كامل در خلال سال های اخیر اجرا شده اما نتوانسته است توقعات را برآورده كند.

حجت اضافه كرد: تا انتهای سال ۹۷ باید دستورالعمل زندگی آینده در تهران در حوزه شهرسازی را در قالب طرح جامع تفصیلی عرضه نماییم.
حجت در ادامه در پاسخ به این سوال كه بازنگری در طرح تفصیلی چگونه خواهد بود، اظهار داشت: در طرح تفصیلی مداخلات زیادی صورت گرفته و شاهد انحراف در این طرح نسبت به طرح اولیه هستیم اما جای سوال است كه آیا حتی اگر بر مبنای طرح تفصیلی عرضه شده اولیه كار پیش می رفت باز هم به آرمان هایمان می رسیدیم؟ كه بر همین مبنا شورای شهر تهران در مصوبه ای به معاونت شهرسازی فرصت شش ماهه داده تا میزان انحراف از طرح تفصیلی را گزارش دهیم اما ما به دنبال آن هستیم كه ببینیم آیا واقعا اهداف طرح تفصیلی در بلندمدت پاسخگوی همه نیازها هست یا خیر؟ میزان انطباق پذیری آن با طرح جامع چقدر بوده است؟ و بر مبنای طرح جامع و اهدافی كه داشتیم به چه مقدار باید در طرح تفصیلی بازنگری صورت گیرد چون كه در بعضی از مناطق تا سال 1404 هر چه كه باید ساخته شود، تولید شده هر چند كه معتقدیم هنوز ظرفیت های پنهان در تهران زیاد است و شهر تهران شهر سوخته نیست.
وی در مورد اخطار رئیس كمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر در مورد سرپیچی مناطق از بخشنامه شهردار تهران اظهار داشت: اخطار این عضو شورای شهر به جا بود چون كه هر چقدر در دستگاه عریض و طویل شهرداری دقیق باشیم باز هم ممكن است كار خطایی صورت گیرد اما هیچ كدام از معاونین در صدد اینكه بخشنامه شهردار را كنار بزنند نیستند اما ممكن است تخلف كوچكی در جایی كوچك انجام گیرد كه به شدت مراقب هستیم.
بررسی پرونده برج ها به صورت خاص
معاون شهردار تهران در پاسخ به این سوال كه چه تعداد پروانه ساخت ساختمان های بلندمرتبه در شهر تهران صادر شده كه هنوز مالك اقدام به ساخت آن نكرده به ایسنا اظهار داشت: كمتر از 100 ساختمان بلندمرتبه در پایتخت كارهایش انجام شده یعنی پروانه دریافت و عوارضش را پرداخت كرده اند كه از نظر حقوقی هیچ راهی نیست تا مانع ساخت و ساز این ساختمان های بلندمرتبه شویم هر چند كه در بعضی از موارد عمر پروانه صادره گذشته و پروانه ابطال شده است و در بعضی پرونده ها هم مالك اقدام به دریافت جواز كرده اما مبلغی را بعنوان علی الحساب پرداخت كرده كه حقوق مكتسبه تولید نكرده است و من در این خصوص به تمام مناطق همچون مناطق دو، پنج، 22 و... اعلام نموده ام كه این نوع پرونده ها را شناسایی و دسته بندی كنند و در هر هفته در یك جلسه این پرونده ها را كه به نام «مشكوك» نامگذاری كردم و بلاتكلیف هستند را بررسی نماییم تا یك راه برون رفت پیدا نماییم.
حجت با اشاره به اینكه بین تخلف و فساد تفاوت وجود دارد، اظهار داشت: برخی افراد به خاطر منافع شهرداری ممكن است تخلفی را انجام دهند اما پول را به حساب شهرداری ریخته باشند كه به جهت كارهایی كه انجام داده اند متخلف شناخته شده و به قسمت رسیدگی به تخلفات اداری معرفی می گردند اما اگر مشخص شود كه در تخلف فساد شخصی هم وجود داشته این دیگر رویه برخورد دیگری می طلبد و آمار دارم كه تعدادی از افراد به قوه قضاییه معرفی گشتند.
تعاونی های مسكن رها شده دردسرساز شدند
وی با اشاره به اینكه من ضامن تمام كارهایی كه در گذشته انجام داده اند نیستم، خاطرنشان كرد: البته مقرر است از این به بعد همه كارها به صورت شفاف بر روی سیستم شهرداری منعكس شود تا همه مردم آن را ببینند.
وی با اشاره به اینكه مشكل تعاونی مسكن شركت ها و... دردسرساز شده، اظهار داشت: ما گرفتار تعاونی مسكن شركت ها و... هستیم و نمی دانیم چه كنیم؟ از یك سو حقوق شهر را باید در نظر بگیریم و از یك سو حقوق مردم و اما در كل ناتمام ماندن تعاونی های مسكن گرفتارمان كرده است.
پیشنهاد تولید حاشیه نازك سبز در حریم تهران
حجت در ادامه به مسئله حریم اشاره نمود و ادامه داد: حریم مسئله مهمی است؛ چون كه میزان استقرار جمعیت در حریم بیش از خود شهر تهران شده و این مسئله شهر را تهدید می كند و باید توجه ویژه ای به حریم شود.
وی با اشاره به اینكه در خیلی از مناطق حوزه خدمات و نفوذ شهرداری ها و استانداری ها مشخص نمی باشد، اظهار داشت: با وزارت شهرسازی جلساتی برگزار كردیم كه حداقل در لایحه قانونی كه به مجلس می فرستند شهر تهران و حریم آن را به صورت مشخص نسبت به سایر شهرها در نظر بگیرند و با استانداری هم توافق كردیم كه در تفویض اختیار كاری نكنند كه سودجویان به این مناطق بیایند. چون كه این مناطق نیازمند كنترل بیشتری به دلیل عدم تداخل سوء استفاده كنندگان است و باید استقرار لوازم مانیتورینگ را در این مناطق داشته باشیم. چون كه شبانه اقدام به ساخت و ساز می گردد و حقوق مكتسبه بوجود می آورد و یا برخی تعاونی ها نسبت به زمین های اطراف نظر دارند و گاها با آنها درگیر می شویم و حتما باید قانون مشخصی در مورد تعیین میزان حریم در مجلس به تصویب برسد هر چند كه ما پیشنهاد تولید حاشیه نازك سبز دور حریم را در شورا مطرح كردیم كه حداقل این حاشیه سبز حریم را مشخص نماید.

امیدواریم ظرف چند ماه آینده مسئله زمانبر بودن صدور پروانه حل شود
حجت در ادامه با اشاره به تحول در نظام شهرسازی پایتخت اشاره نمود و اظهار داشت: پروسه طولانی صدور پروانه كاهش خواهد یافت چون كه صدور پروانه دو مبحث دارد كه یكی از آنها در داخل شهرداری و دیگری مربوط به موسسات بیرونی دخیل در صدور پروانه همچون آتش نشانی است كه مسیر را طولانی تر می كند كه امیدواریم ظرف چند ماه آینده مسئله زمانبر بودن صدور پروانه حل شود.
وی در انتها با اشاره به اینكه متاسفانه به ساختمان ساختن فكر می شود، خاطرنشان كرد: اخیرا مد شده كه سازندگان با نصب بنری بابت مزاحمت های بوجود آمده از اهالی عذرخواهی می كنند اما جای سوال است كه همه حقوق همسایگان رعایت می شود؟ آیا سازنده به رفاه همسایگان هم توجه می كند كه ما باید به سمتی برویم كه سازندگان به رعایت همه اصول پایبند شود.


 

1396/10/18
14:54:19
5.0 / 5
5936
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد