سیلوهای ذخیره گندم را میتوان با پوشش نانویی بهبود داد

سیلوهای ذخیره گندم را میتوان با پوشش نانویی بهبود داد

به گزارش بتن آنلاین، یافته های محققان در تگزاس نشان داده است که استفاده از یک پوشش گالوانیزه حاوی نانوذرات سیلیس می تواند خطر خوردگی را تا ۷۰ درصد کم کند. در کنار کاهش خوردگی ظروف و مخازن مواد غذایی، میزان آلودگی باکتریایی هم کاسته می شود.


به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، این روکش از نانوذرات سیلیس ساخته شده است که بر روی سطح فولاد قرار می گیرد و یک لایه از جنس سیلان تری کلرو (۱H، ۱H، ۲H، ۲H-heptadecafluorodecyl) روی آن قرار می گیرد که یک ارگانیسین با انرژی کم است. نتایج یافته های محققان نشان داد که ظرف یک هفته، این پوشش می تواند سویه های باکتریایی را کاهش داده و میزان قارچ آسپرژیلوس را در مواد غذایی بکاهد.
این گروه از برگ های نیلوفر آبی الهام گرفتند که می توانند قطرات آب را بشدت دفع کنند. دکتر مصطفی آکبولوت از محققان این پروژه می گوید که آنها این پوشش را می توانند روی استیل گالوانیزه شده به کار بگیرند و سطح این نوع استیل را اصلاح کنند.
اکبولوت می گوید: خاصیت ابرآب گریزی و خواص ضدخزه با هم در این پوشش بوجود آمده است تا چسبیدن باکتری ها به سطح سخت تر شود. ابرآبگریزی تماس بین باکتری ها و سطح را به حداقل می رساند. زبری در مقیاس نانو همینطور منطقه تماس موجود برای اتصال باکتریایی را می کاهد.
این پوشش از راه یک فرایند دو مرحله ای اعمال می شود. اول، فولاد به مدت ۲۴ ساعت در یک سوسپانسیون نانوذرات سیلیس غوطه ور می شود، بعد به مدت دو ساعت در ۶۳۰ درجه سانتیگراد خشک می شود. در ادامه، فولاد روکش شده با سیلیس به مدت ۲۴ ساعت در محلول THFS غوطه ور می شود تا لایه ارگانیسیلان به روی سطح برسد.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، این تیم از گونیومتری زاویه تماس برای تعیین آبگریزی پوشش بهره برد و زاویه تماس آب ۳٫۶ ± ۱۵۷ درجه را نشان داد. بررسی خواص ضدباکتریایی این پوشش نتایج امیدوارکننده ای را ارائه نمود. همینطور میزان خوردگی آن بررسی گردید.
به قول محققان این پوشش را میتوان برای ساخت سیلوهای گندم و سایر مواد غذایی استفاده نمود. از این پوشش میتوان برای آلومینیوم و پلاستیک هم بهره برد.
منبع:

1403/03/14
15:07:57
5.0 / 5
216
تگهای خبر: آلودگی , پروژه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد