گزارش بتن آنلاین؛

اتصال بام ایران به شبكه ریلی۱۰ساله شد

اتصال بام ایران به شبكه ریلی۱۰ساله شد

به گزارش بتن آنلاین اجرای پروژه راه آهن اصفهان- چهارمحال بختیاری- خوزستان در آستانه ۱۰ سالگی قرار دارد و این در شرایطی است که مهم ترین مطالبه مردم بام ایران برای به نتیجه رسیدن این طرح بزرگ هنوز محقق نشده است.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: کلنگ آغاز عملیات اجرایی راه آهن مبارکه- سفیددشت- شهرکرد بعنوان بخشی از قطعه سوم پروژه راه آهن اصفهان- چهارمحال بختیاری- خوزستان در تاریخ ۲۸ تیرماه سال ۹۰ با حضور علی نیکزاد وزیر مسکن و شهرسازی وقت به زمین زده شد.
علی نیکزاد در مراسم کلنگ زنی طرح پروژه راه چهارمحال و بختیاری در منطقه سفید دشت راه اندازی پروژه راه آهن اصفهان- چهارمحال و بختیاری- خوزستان را همچون طرح های بزرگ کشور در جهت اتصال مرکز این استان به شبکه ریلی اعلام نمود و اظهار داشت: بر همین مبنا اعتبار این پروژه در قانون بودجه لحاظ شده است که با تخصیص اعتبار لازم فاز نخست این پروژه شامل سفید دشت - مبارکه - شهرکرد تا آخر سال ۹۱ به بهره برداری خواهد رسید.
این پروژه در حالی توسط وزیر مسکن و شهرسازی وقت جزو پروژه های مهم دولت عنوان و اعلام گردید که تا آخر سال ۹۱ به بهره برداری برسد که هنوز این پروژه نیمه تمام است و در آستانه رسیدن به سن ده سالگی قرار دارد.

طی بررسی های انجام شده پروژه اجرای راه آهن چهارمحال و بختیاری بعد از کمی فعالیت و با اتمام دولت دهم متوقف گردید و طی فعالیت دولت یازدهم هم تلاشی برای اجرای این پروژه صورت نگرفت.
در دولت دوازدهم این پروژه جزو طرح های اقتصاد مقاومتی دولت قرار گرفت و روند اجرای این طرح فعال شد.
پروژه راه آهن چهارمحال و بختیاری جز پروژه های اقتصاد مقاومتی و جهش تولید چهارمحال و بختیاری است و تکمیل و بهره برداری از این پروژه از مهم ترین مطالبات مردم در استان چهارمحال و بختیاری است
نماینده مردم شهرستان های شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه پروژه راه آهن چهارمحال و بختیاری جزو پروژه های اقتصاد مقاومتی و جهش تولید چهارمحال و بختیاری است، عنوان کرد: تکمیل و بهره برداری از این پروژه از مهم ترین مطالبات مردم در استان چهارمحال و بختیاری است.
احمد راستینه افزود: اتصال چهارمحال و بختیاری به شبکه ریلی کشور زمینه ساز توسعه و پیشرفت چهارمحال و بختیاری می شود.
وی اظهار داشت: ورود راه آهن به استان زمینه ساز ورود سرمایه گذاران به استان و فعال شدن واحدهای تولیدی و صنعتی است که این امر باعث کاهش نرخ بیکاری در استان می شود.
وی افزود: تأمین اعتبارات به این پروژه و تسریع در اجرای طرح با جدیت توسط نمایندگان در حال پیگیری است.
وی با اشاره به اینکه این پروژه فعال بوده و نظارت بر روند اجرای آن در حال انجام می باشد، بیان نمود: ایستگاه مسافری پروژه راه آهن چهارمحال و بختیاری در شهر شهرکرد پیشبینی شده است.
وی افزود: ایستگاه باری راه آهن هم در منطقه ویژه اقتصادی چهارمحال و بختیاری در منطقه فرخ شهر پیشبینی شده است که تحقق این مهم زمینه ساز فعال شدن منطقه ویژه اقتصادی در استان می شود.
پروژه راه آهن چهارمحال و بختیاری ۴۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار چهارمحال و بختیاری هم در گفت و گو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به اینکه پروژه راه آهن چهارمحال و بختیاری ۴۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، عنوان کرد: پروژه راه آهن چهارمحال و بختیاری در چهار قطعه در حال راه اندازی است.
الله کرم نصیری افزود: ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای این پروژه تأمین شده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار دیگر برای اجرای این پروژه در حال پیگیری است که بزودی اختصاص می یابد و سرعت اجرای پروژه شتاب می گیرد.

وی ضمن اشاره به اینکه پروژه راه آهن چهارمحال و بختیاری یکی از مهم ترین پروژه های اقتصاد مقاومتی است، اظهار داشت: اجرای کامل این پروژه و اتصال چهارمحال و بختیاری به شبکه ریلی کشور از مهم ترین اهداف مسؤلان ارشد استان است.
در حال حاضر پروژه راه آهن مبارکه - شهرکرد در استان های اصفهان و چهارمحال و بختیاری در حال اجرا می باشد.
زیرسازی پروژه راه آهن اصفهان – شهرکرد تا آخر سال آینده انجام شود
مجری کل طرح های زیربنایی استان اصفهان هم در مورد آخرین وضعیت پروژه راه آهن اصفهان- شهرکرد می گوید: این پروژه از مبارکه اصفهان تا شهرکرد به طول ۹۰ کیلومتر امتداد دارد.
علیرضا صلواتی با اشاره به اینکه استان چهارمحال و بختیاری به هیچیک از مسیرهای ریلی کشور وصل نیست، بیان نمود: با راه اندازی این مسیر ریلی این استان به شبکه سراسری وصل می شود.
وی با اشاره به اینکه جابجایی ۳.۳ میلیون تن بار بین مسیر اصفهان – شهرکرد برای این خط ریلی پیشبینی شده است، بیان نمود: در سال اول هم جابجایی ۷۰۰ هزار مسافر برای این خط ریلی پیشبینی شده است.
صلواتی با اشاره به اینکه در افق بهره برداری میزان بار برای پروژه راه آهن اصفهان – شهرکرد ۳.۵ میلیون تن است، اضافه کرد: این در شرایطی است که جابجایی مسافر را تا دو میلیون نفر در این پروژه پیشبینی کرده ایم.
وی با اشاره به اینکه سرعت قطار مسافربری در راه آهن اصفهان -شهرکرد ۱۶۰ کیلومتر و برای قطار باربری سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت پیشبینی شده است، افزود: تمام توان خویش را برای بهره برداری هر چه سریع تر این پروژه به کار خواهیم گرفت.

مجری کل طرح های زیربنایی استان اصفهان با اشاره به اینکه پروژه راه آهن اصفهان – شهرکرد از سال ۹۱ شروع به کار کرده است، خاطرنشان کرد: این پروژه تا سال قبل ۱۹ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است که الان پیشرفت آن به ۴۵ درصد رسیده است.
وی با اشاره به اینکه در برنامه ریزی صورت گرفته مقرر است بحث زیرسازی پروژه راه آهن اصفهان – شهرکرد تا آخر سال آینده صورت گیرد، افزود: تلاش داریم بعد از زیرسازی، روسازی پروژه را انجام و تحویل شرکت ملی راه آهن دهیم.
صلواتی ضمن اشاره به وجود تونل در پروژه راه آهن اصفهان- شهرکرد بیان نمود: در این محور حدود سه کیلومتر پل و ۵.۵ کیلومتر هم تونل داریم که ۱۵ دستگاه تونل در این پروژه طراحی شده که طول دو تونل بیشتر از یک کیلومتر است.
خیرالله خادمی معاون وزیر راه درباره پروژه های ریلی اولویت دار این وزارتخانه در اظهاراتی اظهار داشته بود: ۸ پروژه ریلی به طول مجموعاً ۳۴۰۰ کیلومتر جزو اولویت های پروژه های زیرساختی ماست که شامل راه آهن خواف-هرات (که در آذرماه افتتاح می شود)، یزد-اقلید، قطعه بستان آباد به تبریز راه آهن میانه-تبریز، راه آهن چابهار-زاهدان، خط آهن رشت-کاسپین، راه آهن همدان-سنندج، «قطعه مبارکه به شهرکرد»: از طریق آهن اصفهان-اهواز و راه آهن میانه-اردبیل خواهد شد.
بنابراین گزارش در لایحه بودجه سال آینده برای راه اندازی راه آهن مبارکه - سفید دشت- شهرکرد به طول ۹۰ کیلومتر، هزار و ۷۰۰ میلیارد و ۹۶۲ میلیون تومان اعتبار پیشبینی شده است.
تسریع در اجرای پروژه اتصال چهارمحال و بختیاری به شبکه ریلی کشور زمینه شتاب در راه توسعه استان را فراهم می آورد و چهارمحال و بختیاری با عنایت به توانمندی های خود می تواند به یکی از قطب های سرمایه گذاری در کشور تبدیل گردد.


منبع:

1399/11/26
15:46:37
0.0 / 5
940
تگهای خبر: پروژه , توسعه , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد