رئیس شورای عالی استان هاعنوان كرد

پیشنهاد تشكیل كمیته مشترك میان شورای عالی استانها و مجلس

پیشنهاد تشكیل كمیته مشترك میان شورای عالی استانها و مجلس

بتن آنلاین: رئیس شورای عالی استانها پیشنهاد تشکیل کمیته مشترک میان شورای عالی استانها و مجلس شورای اسلامی را بیان نمود.


به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، علیرضا احمدی در سی و نهمین اجلاس عمومی شورای عالی استانها که امروز پنج شنبه در محل مجلس قدیم با حضور محمدباقر قالیباف ریاست مجلس شورای اسلامی بعنوان میهمان ویژه برگزار شد، اظهار داشت: بی شک آقای قالیباف در هر جایگاهی که قرار گرفته اند ثمرات آن برای مردم مشهود بوده است. آقای قالیباف پلیس زن را در نیروی انتظامی راه اندازی کردند و هنگامی که سکان دار شهرداری تهران شدند به شکلی عمل کردند که امروز شهر تهران ۲۰ سال جلو است و هر شهرداری در تهران مستقر شود نمی تواند مثل ایشان کار کند.
وی ادامه داد: امروز نیازمند برقراری روابط مستحکمی با مجلس شورای اسلامی هستیم. اساسا اگر یک روز در جایگاه مسئولیت قرار گیریم باید با اخلاص کار نماییم. شورای عالی استانها هم عرض دولت می تواند به مجلس طرح ارائه کند، اما هم اکنون به زور تنها پنج طرح ما در مجلس اعلام وصول شده و بلاتکلیف مانده است. این مشکل نه برای این دوره مجلس که در دوره های گذشته نیز وجود داشته است. پس درخواست می نماییم دستور دهید طرح های شورای عالی استانها به صورت جداگانه از لوایح دولت و طرح های نمایندگان بررسی شود چونکه اگر این طرح ها در نوبت بررسی مجلس قرار بگیرند گاهی تا انتهای دوره شورا به طول می انجامد ما باید پاسخگوی وظیفه ذاتی خود که ارسال طرح به مجلس است، باشیم.
رئیس شورای عالی استانها با تاکید بر اینکه اصل ۱۰۰ قانون اساسی به بُعد نظارتی شوراها اشاره می کند، اضافه کرد: در سیاست های کلی نظام، نقش و جایگاه شوراها مشخص شده و در این راستا باید از ظرفیت های شوراها بهره گرفته شود. طرح مدیریت یکپارچه شهری که در مجلس نیز اعلام وصول شده است باید به نتیجه برسد تا شاهد تحقق مدیریت یکپارچه در شهرها و روستاها باشیم.
وی افزود: امروز اگر در نقطه ای از کشور سیل اتفاق می افتد استاندار، شهردار را مقصر می داند و شهردار و فرماندار از علت وقوع حادثه ابراز جهل می کنند. برای پاسخگویی مناسب تحقق طرح مدیریت یکپارچه شهری و روستایی الزامی است. این طرح تمام جوانب کار را دیده پس تقاضا داریم هر چه زودتر این طرح به جریان انداخته شود چونکه بسیاری بروکراسی ها در شهرها و روستاها از بین خواهد رفت.
وی تاکید کرد: بیشتر امورات شهرها توسط شوراها و شهرداری ها و امورات روستاها نیز توسط شوراهای روستا و دهیاران اداره می شود بدین سان همه این ها مجموعه کشور را می سازند و اگر یکی از این اجزا گرفتار مشکلی شود ممکنست درد بزرگی شکل بگیرد. ما در امتداد تحقق بُعد نظارتی شورا سامانه نظارتی شوراها را فعال کردیم که امروز از اقصی نقاط کشور برای ما گزارش های تخلف ارسال می شود که همه آنها پیگیری و بررسی خواهند شد.
بگفته وی، از طرف دیگر سامانه جامع شوراهای اسلامی سراسر کشور افتتاح شد تا ۱۲۵ هزار و ۹۹۲ عضو شوراهای شهر و روستا اطلاعات شان در آن ثبت گردد. اطلاعات دهیاران و شهرداران نیز در سامانه جامع شوراها احصا شده است.
وی ادامه داد: صحبت از تخلف شوراها شده اما عملکرد مثبت آنها به خوبی منعکس نشده پس پایگاه خبری تحلیلی رکن چهارم را راه اندازی کردیم تا در راه اطلاع رسانی عملکرد شوراها گام برداشته باشیم.
احمدی تاکید کرد: یکی از دغدغه های شوراها این است که شورای روستا مطیع بخشدار و شورای شهر مطیع فرماندار نشود. چگونه است که فرماندار می تواند هر تحکمی به شورا داشته باشد، ما از قانون تبعیت می نماییم پس باید یک دفعه دیگر قانون شوراها مورد بازبینی قرار گیرد و جایگاه شوراها در جایگاه اصلی خود قرار بگیرد.
رئیس شورای عالی استانها در بخش دیگری از صحبت های خود پیشنهاد تشکیل کمیته مشترک میان شورای عالی استانها و مجلس را بیان کرد و اضافه کرد: هم اکنون شوراهای راهبردی در شورای عالی استانها تشکیل شده و ۵۲ نماینده مجلس عضو این شوراها هستند، اما اگر کارگروه و یا کمیته مشترکی با مجلس داشته باشیم می توانیم طرح ها را با مشورت نمایندگان مجلس پخته تر به مجلس ارائه نماییم.
احمدی با اشاره به ماده ۵۳ قانون مالیات بر ارزش افزوده اظهار داشت: خوشبختانه اتفاقات خوبی برای این ماده در مجلس رخ داده است. ماده ای که کارآمدی شوراها را می گرفت و درآمد پایدار شهرداری ها را به خطر می انداخت. موضوعی که به بحث ستاندن عوارض مربوط می شد و خوشبختانه در حال حل و فصل است.
وی افزود: در مورد خانه ملت و اختصاص ساختمانی به شوراهای استان و شهرستان در هر یک از استانها نیازمند کمک شما در مجلس هستیم. ردیف بودجه شوراهای عالی استانها کفاف رتق و فتق امور شوراها را نمی دهد پس امیدواریم در این عرصه به ما کمک کنید.
احمدی افزود: همین طور تعیین تکلیف نیروهای شهرداری ها موضوع دیگری است که نیازمند کمک شما است. در موضوع بحث ضمانت اجرائی قوانین نیز باید نگاه ویژه ای وجود داشته باشد. ما در کشور قوانین خوبی داریم اما باید ضمانت های اجرائی نیز برای آنها به درستی تعیین شوند. مثلا در مورد بودجه کشور مقرر است پیش از رفتن به مجلس نظر اعضای شورای عالی استانها گرفته شود اما این قانون اجرائی نمی گردد پس تقاضا داریم عنایت ویژه ای به جامعه شورایی کشور داشته باشید.
منبع:

1399/11/17
13:43:06
0.0 / 5
698
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد