معاون وزیر راه:

سهم ریل از ترانزیت كشور ۲۲۰ درصد رشد كرد

سهم ریل از ترانزیت كشور ۲۲۰ درصد رشد كرد

بتن آنلاین: مدیرعامل شركت راه آهن جمهوری اسلامی ایران از رشد 220 درصدی ترانزیت ریلی در ایران آگاهی داد.گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، سعید رسولی اظهار داشت: سهم راه آهن از ترانزیت زمینی از ۱۰ درصد در سال ۹۸، به ۳۰ درصد در ۶ ماهه اول امسال رسید که نسبت به زمان مشابه سال قبل نشان دهنده رشد ۲۲۰ درصدی این حوزه است.
مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران با اشاره به افزایش ترافیک ترانزیتی از مسیر ایران با شروع به کار راه آهن خواف –هرات و اتصال دو کشور ایران و افغانستان از مسیر ریلی گفت: ایران، افغانستان را به آب های آزاد متصل می کند و قسمتی از این دفعه ترانزیتی محصولات معدنی این کشور از مسیر ایران است و بخش مهم پتانسیل راه آهن خواف- هرات ترانزیت بین ترکیه و کشورهای حوزه CIS به افغانستان است.
معاون وزیر راه و شهرسازی درباره میزان بار ترانزیتی پیش بینی شده در این راه اظهار داشت: مجموعاً در این محور پتانسیل ۱/۷ میلیون تن ترانزیت به افغانستان وجود دارد که حدود ۵۰۰ هزار تن آن متعلق به ترکیه است.
مدیرعامل شرکت راه آهن اشاره کرد: نکته ای که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که وقتی این اخبار منتشر می شود عده ای انتظار دارند به سرعت این محور به ترانزیت ۱/۷ میلیون تن برسد، اما واقعیت این است که راه اندازی کریدورهای جدید یا تأسیس محورهای ریلی و جاده ای جدید یک تأثیر القایی به وجود آورده و بار به تدریج و بسته به فراهم شدن سایر عوامل مؤثر با این مساله، بیشتر به این محور جذب می شود.
وی با اعلان اینکه هم اکنون کالاهای متنوعی در حال صادرات و واردات بین دو کشور ایران و افغانستان در حال انجام می باشد که با فعال شدن این محور ریلی بخش زیادی از این بارها می تواند جذب این مسیر جدید ریلی شود، اظهار داشت: برآورد ما این است که علاوه بر ۱/۷ میلیون تن بار ترانزیتی، حدود ۳ میلیون تن دیگر هم بار صادراتی و وارداتی به محور خواف- هرات جذب شود چونکه هم اکنون محصولات فولادی، سیمان، غلات و… به افغانستان صادرات و واردات می شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به میزان ترانزیت ریلی امسال گفت: در مدت زمان ۸ ماه امسال در صورتیکه به سبب شرایط شیوع ویروس کرونا سه ماه مرزهای ریلی اینچه برون، سرخس و میرجاوه مسدود بوده، بیش از ۴۱۰ هزار تن کالای ترانزیتی از مسیر ریلی کشورمان انجام شد.
وی افزود: با توجه به این که سهم مسیر جاده ای در ترانزیت به سبب محدودیت های کرونائی بسیار کاهش داشت، سهم راه آهن از ترانزیت زمینی از ۱۰ درصد در سال ۹۸ به ۳۰ درصد در ۶ ماهه اول امسال رسیده است و نسبت به زمان مشابه سال قبل ۲۲۰ درصد سهم رشد در این عرصه را تجربه کردیم.

1399/09/12
23:12:25
5.0 / 5
1536
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد