شهرستان قدس تبدیل به مركز تخلیه نخاله های ساختمانی تهران شده است

شهرستان قدس تبدیل به مركز تخلیه نخاله های ساختمانی تهران شده است

به گزارش بتن آنلاین رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قدس وضعیت نابسامان معادن را یكی از معضلات زیست محیطی این شهرستان دانست و اظهار داشت: خودرو های سنگین نخاله های ساختمانی غرب و شمال غرب شهر تهران را در جاده و گودهای معادن شهرستان قدس تخلیه می كنند سپس مصالح را از معادن بار می زنند و در مراكز دیگر توزیع می كنند.رضا شایسته در گفت و گو با ایسنا افزود: شهرستان های غربی استان تهران در گذشته منبع بسیار خوبی برای پالایش هوا و دارای باغات فراوانی بودند اما حالا شهرستان قدس تبدیل به مرکزی برای تخلیه نخاله های ساختمانی تهران شده است که معضلات زیادی را به همراه دارد.

وی درباره اقداماتی که در جهت حل معضل تخلیه نخاله های ساختمانی در معادن انجام شده است، اظهار داشت: قبل از عید سال جاری بیش از ۵۰ هزار متر مکعب نخاله ساختمانی که در جاده معادن تخلیه شده بود را با همت انجمن شن و ماسه، واحدهای معدنی و پیمانکاران جمع آوری کردیم و جاده معادن بعد از مدت ها آسفالت شد.

شایسته با اشاره به اینکه بعضی از معادن شهرستان قدس حریم خودرا از نخاله های ساختمانی رها شده تشکیل داده اند، اظهار داشت: ما در حال انجام مذاکره و مکاتبه برای از0 میان برداشتن نخاله هایی هستیم که بعنوان حریم مورد استفاده قرار گرفته اند تا حریم این معادن دیوارکشی و پشت این دیوارها کمربند فضای سبز ایجاد شود. این کار می تواند به کاهش آلودگی کمک نماید.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قدس ضمن بیان اینکه معادن شن و ماسه جزو معدود واحدهایی هستند که هم منابع ثابت و هم متحرک آلاینده به حساب می آیند، اظهار داشت: منابع ثابت این واحدها تاسیسات آنها است و منابع متحرک ناشی از خودروهایی است که در این مناطق تردد می کنند که علاوه بر انتشار آلاینده ها و ایجاد آلودگی هوا به سبب نداشتن پوشش موجب انتشار ذرات ریز گرد و خاک می شوند.

وی افزود: یکی دیگر از دلایلی که خودرو های حمل مصالح در این مناطق موجب ایجاد گرد و خاک می شوند، آسفالت نشدن جاده های دسترسی به معادن است. بدین جهت ما پیگیر این مساله هستیم که جاده های دسترسی اختصاصی به معادن آسفالت شوند، دپوی مواد معدنی همچون شن و ماسه بیش از ارتفاع شش متر نباشد و خودرو های حمل مصالح حتما از پوشش برخوردار باشند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قدس همین طور از تامین نشدن اعتبارات این شهرستان جهت بازیافت پسماند انتقاد نمود و اظهار داشت: پسماند این شهرستان برای درنوردیدن پروسه بازیافت به دهستان اخترآباد در شهرستان شهریار منتقل می شود در صورتیکه دنیا به سمت بازیافت «طلای کثیف»(پسماند) و تولید انرژی از آن حرکت می کند. امیدوار هستیم که با تامین اعتبارات و راه اندازی کارخانه بازیافت در شهرستان قدس ما نیز بتوانیم از پسماندهای شهرستان خود به نحو احسنت استفاده نمائیم.

وی با اشاره به اینکه یکی از معضلات زیست محیطی شهرستان قدس وضعیت فاضلاب است، اظهار داشت: بسیاری از شهرستان ها اصلا هیچ اقدام مثبتی در این عرصه انجام نداده اند اما خوشبختانه در شهرستان قدس مدول یک هم راه اندازی و تا درصدی از این کار انجام شده است و امیدوارم با همت مسئولان بقیه این کار هم صورت گیرد.

شایسته در آخر با اشاره به اینکه طی سه ماه اول سال جاری هیچ واحدی در شهرستان قدس پلمب نشده است، اظهار داشت: اساس کار اداره محیط زیست تعامل با واحدهای صنعتی است و ما خواستار حل مشکل در مرحله نامه نگاری و مکاتبات با این واحدها هستیم تا واحدهای صنعتی به کار خود ادامه دهند و مجبور به تعطیلی نشوند. بدین جهت کوشیدیم درصورت عدم تمکین واحدی، آنرا به دادگاه معرفی نماییم همین طور طی سه ماه اولیه سال جاری ۱۸۹ اخطاریه زیست محیطی در شهرستان قدس صادر گردیده است.

منبع:

1399/04/02
23:20:58
5.0 / 5
2327
تگهای خبر: آلودگی , تردد , تولید , حفاظ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد