معاون شهردار تهران:

توضیحات شهرداری در مورد توقف ساخت پلاسكو

توضیحات شهرداری در مورد توقف ساخت پلاسكو

بتن آنلاین: معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در مورد چرایی توقف ساخت پلاسكو توضیحاتی را ارائه نمود.


به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، عبدالرضا گلپایگانی بعدازظهر امروز در حاشیه همایش ساختمان پایدار با حضور در جمع خبرنگاران در مورد جزئیات توقف ساخت پلاسكو اظهار داشت: ما در پلاسكو به سبب مسائل خاص و ویژه ای كه وجود داشت اجازه دادیم با كمك شهرداری منطقه 12 این ساختمان تا تراز همكف خیابان عملیات عمرانی انجام دهد و گود را تحكیم ببخشد.
وی با بیان این كه خوشبختانه كار اجرایی پلاسكو توسط یك شركت صاحب صلاحیت بنیاد و منطبق با اصول مهندسی پیش می رود افزود: علاوه بر اقدامات اجرایی بنیاد، در زمینه راه اندازی سازه و تحكیم برج، دو بار مسابقه معماری برای طراحی معماری ساختمان پلاسكو انجام شد و معماری داخلی برای پلاسكو برگزیده شد و انصافا بنیاد مستضعفان سنگ تمام گذاشت اما دلیل نمی گردد الزامات قانونی صدور پروانه را نادیده بگیرند.
گلپایگانی با اشاره به همكاری شهرداری تهران برای ساخت پلاسكو و انتظار كسبه برای تكمیل این ساختمان اظهار داشت: تهیه نقشه برای ساخت هر ساختمانی یك گردنگیر است و ممكنست كه رفت و آمدها برای تایید نقشه ها به درازا كشیده شده باشد. اما لازم است كه با وجود همه تعلل ها پروانه برای هر ساختمانی صادر شود و بر همین مبنا از آن جایی كه پروانه ای برای پلاسكو هنوز صادر نشده شهرداری منطقه 12 نیز به واسطه وظیفه ذاتی ش جلوی ادامه عملیات برای مدت كوتاه را گرفت. هر چند كه در دو سه هفته اخیر مكاتباتی با بنیاد مستضعفان انجام شد و مشكل در حال رفع است و ممكنست به سبب شرایط ویژه پلاسكو روند ویژه ای نیز پیگیری شود.
معاون شهرسازی شهرداری تهران با بیان این كه باید پلاسكو به مانند هر ساختمان دیگری تاییدیه آتش نشانی و نظام مهندسی را ستاندن كند، اظهار نمود: اصلا ممكنست در این فرآیند تایید نقشه به واسطه الزامات آتش نشانی معماری و غیره، نقشه ها اصلاح گردد و شهرداری نیز باید در جریان این تغییرات قرار گیرد.
وی در پاسخ به این پرسش كه شهرداری با بنیاد مسامحه می كند، اظهار داشت: بحث مسامحه نیست البته با عنایت به شرایط و خاصیت ساختمان پلاسكو ممكنست پروسه ویژه طراحی نماییم و اجازه ساخت اسكله با پروانه سازه را بدهیم؛ اما در تیغه چینی داخلی باید جزئیات آتش نشانی نیز رعایت شود.
معاون شهرسازی شهرداری تهران در مورد شائبات مطرح شده درباب عوارض بالای ساختمان پلاسكو اظهار داشت: تعیین عوارض، قیمت و چگونگی پرداخت طبق قانون بر عهده شورای شهر است و ما نیز در شهرداری برمبنای فرمول مصوب شورای شهر این رقم عوارض را مشخص می نماییم اما در پلاسكو سوژه حقوق مكتسبه در ملك وجود دارد و قرار شده است كه صرفا عوارض آن قسمتی از واحدهای تجاری كه اضافه شده محاسبه شود.
وی با بیان این كه مبلغ عوارض تعیین شده برای پلاسكو در مقایسه با ساختمان های مشابه زیاد نیست اشاره كرد: البته برخی ها تصور می كنند كه بنیاد نباید عوارض بدهد در صورتیكه تنها در یك صورت جلسه بحث رایگان بودن قید شده اما محل قانونی ندارد و اگر این مساله را شورا تصویب كند می توان پروانه رایگان یا با مبلغ كمتری باشد.
گلپایگانی با اشاره به اینكه شهرداری به سبب نپرداختن عوارض مانع كار نشده است، اظهاركرد: شهرداری با بنیاد مستضعفان مسائل مالی گسترده دارند و حتی فكر كنم بدهكار هم هستیم چونكه بده بستان مالی زیادی داریم وحرف مدیریت بنیاد نیز برای ما حجت است و این طور تصورنكنید كه كار پلاسكو معطل پرداخت عوارض است اما باید نقشه ها را بدهند.


منبع:

1398/09/07
11:58:56
5.0 / 5
4665
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد