وزیر راه و شهرسازی مطرح كرد:

نیاز كشور به تولید سالانه ۶۰۰ هزار واحد مسكن

نیاز كشور به تولید سالانه ۶۰۰ هزار واحد مسكن

بتن آنلاین: وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: سالانه نیاز به ساخت 400 هزار مسكن شهری و 200 هزار مسكن روستایی داریم.به گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر، محمد اسلامی امروز سه شنبه ۲۵ تیرماه در بیست و دومین اجلاس هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان با اشاره به اینكه جامعه مهندسی ما در این برهه زمانی نیاز به افزایش سطح اعتبار و اعتمادآفرینی بیش از پیش دارد، اظهار داشت: دوره ای كه به مهندسی بعنوان كسب و كار نباید نگاه كرد بلكه كشور نیاز به یك حركت جهشی دارد تا در توسعه اقتصادی پیشرو باشد.
وی اضافه كرد: سازمان نظام مهندسی باید به یك سازمان معیار، پیشتاز و پیشرو تبدیل گردد تا اعتماد به آن در همه بخش های دولتی و غیردولتی بیش از پیش باشد. سازمان «خوددرگیر» هیچگاه در راه رشد قرار نمی گیرد.
وزیر راه و شهرسازی تصریح كرد: روزآمد كردن قابلیت های مهندسی با استفاده از توانایی شركت های دانش بنیان در حوزه صنعت ساختمان و تجاری سازی نوآوری های این شركت ها اقدامی است كه جامعه مهندسی به آن نیاز دارد.
اسلامی با تاكید بر اینكه روزهای پر تنش نظام مهندسی نیز پشت سر گذاشته شده و از سال جاری نباید در این سازمان تنش داشته باشیم، گفت: نظام مهندسی باید به پشتیبانی طرح های دولت، به كمك اجرای برنامه اقدام ملی، تولید و عرضه مسكن بیاید تا رونق اقتصادی ایجاد كند.
به گفته وزیر راه و شهرسازی سالانه نیازمند راه اندازی حداقل ۴۰۰ هزار واحد مسكونی شهری و ۲۰۰ هزار مسكن روستایی هستیم تا جامعه هدف بتواند به مسكن مورد نیاز برسد. از همه مهمتر باید شرایطی فراهم گردد تا ساخت و سازها توسط عناصر دارای صلاحیت صورت گیرد.
وی با اشاره به وجود خانه های خالی نیز اظهار داشت: سوداگرانی كه با هدف سودجویی وارد ساخت و ساز شده اند و نتیجه اقدامات آنها وجود حجم زیاد خانه های است، به تله مالی برای اقتصاد كشور تبدیل گشته اند. در نظر داریم برای آنها شرایط ساخت و ساز را سخت تر نماییم تا راه اندازی مسكن به صورت شخصی ساز یا سفارشی ساز باشد.
اسلامی با تاكید بر اینكه التهابات بازار مسكن عمدتاً خارج از حوزه مسكن بوده و از نرخ ارز تبعیت كرده است، افزود: اما رفع كمبود مسكن برای جامعه هدف كه استطاعت خرید آنرا داشته باشند و همین طور اجرای برنامه ملی تولید و عرضه مسكن كه از طرف وزارت راه و شهرسازی تعریف شده، می تواند به كاهش التهابات بازار مسكن كمك نماید و جامعه مهندسی نیز می تواند به صورت مشاركت در ساخت، در برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسكن، سرمایه گذاری كنند.
وزیر راه و شهرسازی اشاره كرد: شرایط عرضه زمین از طرف دولت برای سازنده سهل و آسان شده و همین طور پشتیبانی تسهیلاتی نیز برای وی فراهم گشته است ضمن اینكه امكان ایجاد شهرك های مسكونی با تراكم پائین در حوزه كلانشهرها فراهم گشته است.
از نیروی كار ماهر ایرانی در ساخت و ساز تهی شدیم
وی با اشاره به اینكه در تهران و از دیگر كلانشهرها نیروی كار در بخش ساختمان و تاسیسات عمدتاً غیرایرانی است و از نیروی ماهر ایرانی تهی شده ایم، اظهار داشت: نیاز داریم تا در جهت توسعه نیروی كار ماهر و تربیت آن اقدام عاجل صورت گیرد و به برنامه ریزی جدی نیاز داریم.
اسلامی تصریح كرد: مركز تحقیقات، راه، مسكن و شهرسازی با همكاری معاونت مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در جهت تدوین مقررات مورد نیاز برای توسعه بخش ساختمان، بكارگیری فناوری روز، كاهش اتلاف انرژی و رونق تولید، قدم هایی برداشته است.
وزیر راه و شهرسازی یكی دیگر از مسائل مهم امروز كشور را عدم كنترل شهرسازی عنوان نمود و اضافه كرد: متاسفانه باوجود آنكه زمان زیادی در وزارت راه و شهرسازی و شورای عالی شهرسازی و معماری جهت بررسی و تصویب طرح های جامع شهرها گذاشته می شود اما این طرح ها اثربخش نیست و در عمل اتفاق دیگری می افتد. نتیجه آن گسترش بی رویه شهرها، ترافیك، آلودگی هوا و عوارض ناشی از بارگذاری های نامناسب است. صدور پروانه ها نیز گزینشی بوده و در ساخت و ساز شاهد ناهنجاری هستیم.
وی اشاره كرد: از همین رو بزودی بخشنامه كنترل شهرسازی را تدوین كرده و بر روی پروسه صدور پروانه اثر خواهیم گذاشت. همین طور باید لایحه درآمد پایداری شهرداری ها هر چه سریعتر تعیین تكلیف شود تا درآمد و بودجه شهرداری ها از محل صدور پروانه های ساخت و ساز قطع شود.


منبع:

1398/04/26
14:39:06
5.0 / 5
4312
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد