مقابله با كانون های انتشار گرد و غبار به صورت ملی دنبال شود

مقابله با كانون های انتشار گرد و غبار به صورت ملی دنبال شود

به گزارش بتن آنلاین استاندار تهران با تاكید بر ضرورت وجود برنامه ای مدون برای احیای تالاب ها از وجود ۷۴ هزار هكتار از اراضی جنوبی استان تهران بعنوان كانون های مستعد انتشار گرد و غبار در این استان اطلاع داد.به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، انوشیروان محسنی بندپی در دومین جلسه كارگروه كاهش آلودگی هوای استان تهران در سال ۹۸ اظهار داشت: یكی از اشكالات كشور ریزگردها است. در گزارشی كه امروز در این خصوص عرضه شد كانون های انتشار گرد و غبار در استان تهران مورد بررسی قرار گرفت و تاكید شد كه باید به استان های دیگر هم كمك گردد تا مشكل آنها در مورد انتشار گرد و غبار هم حل شود. اساسا این مورد تخصصی است و كاهش انتشار گرد و غبار در سایر استان ها تأثیر مستقیمی بر تهران خواهد داشت.

وی اضافه كرد: در تهران دشت ورامین وجود دارد كه سطح آب های زیرزمینی آن در گذشته بسیار بالا بود اما به مرور كم آبی در آن بوجود آمد و امروز به یكی از كانون های انتشار گرد و غبار تبدیل گشته و جزو ۷۴ هزار هكتار از اراضی جنوبی استان تهران به حساب می آید كه مستعد ایجاد گرد و غبار هستند. رصدهای ما هم نشان داده است كه این زمین ها می توانند به كانون های انتشار گرد و غبار در استان تهران بدل شوند.

محسنی بندپی با اشاره به اینكه برداشت های گذشته از معادن شن و ماسه این زمین ها را هم مستعد شكل گیری كانون های انتشار گرد و غبار در استان تهران كرده است، اظهار داشت: باید مبحث مقابله با كانون های انتشار گرد و غبار به صورت ملی دنبال شود و در كنار آن هر استانی كانون های مستعد خویش را شناسایی كند و برای مقابله با این پدیده اقدامات لازم را انجام دهد. در حقیقت اگر در جهت شكل گیری كمیته ملی هر استانی مكلف شود اقدامات لازم در استان مربوطه را در جهت مقابله با این پدیده انجام دهد و راهكارهای علمی كوتاه مدت و دراز مدت را تدوین و پیگیری كند در كنار رصد ملی اساسا می تواند تأثیرات بسزایی در حوزه كاهش این پدیده داشته باشد.

وی تصریح كرد: به لحاظ علمی هر كجا كه در گذشته تالاب بوده و آب داشته و امروز خشك شده است با وزش باد، ذرات گرد و غبار در هوا پراكنده و به منشأ انتشار پدیده گرد و غبار تبدیل می شود. بنابراین باید نسبت به احیای تالاب ها برنامه ای مدون داشته باشیم و راهكارهای علمی را به جهت اینكه این تالاب های خشك شده به كانون های انتشار گرد و غبار تبدیل نشوند، اجرایی نماییم.
1398/04/15
18:44:13
5.0 / 5
4132
تگهای خبر: آلودگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد