مقام مسئول در وزارت راه خبر داد؛

رونمایی از چند حقوق نجومی جدید، ۲۳۰ میلیون دریافتی رئیس سازمان

رونمایی از چند حقوق نجومی جدید، ۲۳۰ میلیون دریافتی رئیس سازمان

بتن آنلاین: مدیركل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی از برخی تخلفات جدید نظام مهندسی ساختمان استان تهران پرده برداشت و اظهار داشت: رئیس سابق این سازمان سال قبل ۲۳۰ میلیون تومان دریافت كرد.به گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر، منوچهر شیبانی اصل در نشست خبری تشریح هشتمین دوره انتخابات نظام مهندسی ساختمان استان ها اظهار داشت: ثبت نام انتخابات از ۲۹ خرداد شروع شده بود و تا امروز جریان داشت و همزمان با ثبت نام ها، احراز صلاحیت نامزدها هم در حال انجام می باشد و در هفته های آتی، اسامی افراد احراز صلاحیت شده، اعلام خواهد شد.
وی اضافه كرد: در سراسر كشور ۴۸۴ هزار و ۷۸۹ نفر عضو سازمان های نظام مهندسی ساختمان استان ها در ۷ رشته هستند كه از این تعداد ۲۳۴ هزار و ۷۱ نفر یعنی كمتر از نیمی از آنها پروانه اشتغال به كار یا صلاحیت حرفه ای دارند.
مدیركل توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی افزود: تابحال ۱۴۳۹ نفر در ۳۱ استان برای انتخابات نظام مهندسی ثبت نام كرده اند كه از این تعداد تابحال چند نفر انصراف داده اند ولی در نهایت ۳۷۵ نفر در سراسر كشور بعنوان عضو اصلی هیئت مدیره سازمان های نظام مهندسی ساختمان ها انتخاب خواهند شد. همینطور هر استان یك هیئت اجرایی و اداره كل راه و شهرسازی آن استان، دستگاه نظارت انتخابات خواهد بود كه طی روزهای پنجم تا سیزدهم مهرماه این انتخابات برگزار می شود ولی هر استان موظف است تنها یك روز را به زمان برگزاری انتخابات اختصاص دهد. بیشترین فراوانی زمان انتخاب شده دوازدهم مهرماه است كه ۱۴ استان انتخابات را در این روز برگزار می كنند و ششم مهرماه هم ۶ استان انتخابات را همزمان برگزار خواهند كرد. سایر استان ها هم در این بازه زمانی به برگزاری انتخابات خواهند پرداخت.
به گفته شیبانی اصل، انتخابات نظام مهندسی امسال به صورت نیمه دستی یا تمام مكانیزه خواهد بود كه شیوه برگزاری آن به عهده هر استان است. شرایط عضویت در هیئت مدیره هم در سال ۹۴ تغییر نمود و اعضا باید گواهی پایه یك صلاحیت حرفه ای فعالیت مهندسی داشته باشند.
وی در مورد آئین نامه كنترل ساختمان تصریح كرد: این آئین نامه همچنان در دولت در بررسی قرار دارد و مرحله مطالعه آن با دقت به اتمام رسیده و همه قوانین اصلی كشور در حوزه ساختمان در تدوین این آئین نامه لحاظ شده است. همینطور بر طبق این آئین نامه، فعالیت كنترل ساختمان به شهرداری واگذار شده چون كه در هیچ یك از قوانین كشور، نظام مهندسی ساختمان بعنوان نهاد كنترل كننده ساختمان شناخته نشده است.
مدیركل توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی درباره پدیده «دو نقشه ای» اظهار داشت: یك اتفاق تأسف باری كه این سال ها در نظام ساخت و ساز شهرها رایج شده، استفاده از پدیده دو نقشه ای است، به صورتی كه یك نقشه مطابق ضوابط شهرسازی تهیه می گردد و بعد از دریافت تائیدیه های لازم از جانب دستگاه های ذیربط، سازنده آن را كنار گذاشته و نقشه جدیدی كه مطابق تمایلات خودش است و با قوانین شهرسازی مطابقت ندارد، برای ساخت و ساز انتخاب می گردد.
شیبانی اصل در ادامه اظهارات خود به مبحث سوء جریان مالی در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران اشاره و خاطرنشان كرد: اخیراً ۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان تخلف مالی به وقوع پیوسته در این سازمان توسط دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی كشف شد، به گونه ای كه تعدادی از مهندسان به من مراجعه نموده اند و از وقوع چنین تخلفاتی گزارش دادند كه بلافاصله پیگیری كردیم و این سوء جریان مالی كشف شد.
به گفته وی، آنهایی كه ادعا می كنند این تخلف در داخل سازمان نظام مهندسی تهران كشف شده، خلاف واقع است. اگر وزارت راه و شهرسازی به این مورد ورود نمی كرد، چه بسا مبلغ آن بیشتر هم می شد. كل مبلغ كه به صورت غیرقانونی به حساب دو نفر واریز شده بود، به سازمان نظام مهندسی تهران برگشت داده شد. از متخلفان هم شكایت شده و پرونده در مراجع قانونی در حال پیگیری است.
مدیركل توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی افزود: این سوء جریان مالی طی ۱۴ فقره چك در دو روز پرداخت شده و از آنجایی كه چك ها دو امضائه هستند، یكی از چك ها با یك امضا وصول شده بود. همینطور اینكه گفته می گردد تخلف در حد كاركنان بوده و هیئت مدیره، رئیس و خزانه دار سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران از آن اطلاع نداشته اند، قابل قبول نیست.
شیبانی اصل اضافه كرد: ادعای جعل امضا هم كه از جانب رئیس این سازمان مطرح شده، باید اثبات شود؛ حتی اگر اثبات هم شود، باید این سؤال را بیان كرد كه چرا ۱۴ فقره چك به راحتی جعل امضا می گردد و این مبلغ سنگین از سازمان خارج شده است.
وی درباره دریافتی های رئیس و اعضای هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران خاطرنشان كرد: در پنج ماه اول سال جاری، خزانه دار این سازمان بیش از ۱۰۰ میلیون تومان و رئیس سازمان، ۷۰ میلیون تومان دریافتی داشته اند. در سال قبل خزانه دار ۱۱۰ و رئیس وقت سازمان ۲۳۰ میلیون تومان دریافتی داشته اند. اعضای هیئت مدیره هم هر یك بیش از ۱۰۰ میلیون تومان دریافتی داشته اند؛ این اعضا در مقابل این مبالغ چه اقداماتی انجام داده اند؟ پرداخت چنین مبالغی در دوره های گذشته هیئت مدیره های نظام مهندسی تهران رایج نبوده است.
مدیركل توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی در ارتباط با مبنای قانونی پرداختی ها اظهار داشت: هنوز مبنای قانونی آن مشخص نمی باشد. بر مبنای قانون، حق الزحمه اعضای هیئت مدیره باید توسط مجمع عمومی سازمان نظام مهندسی هر استان به تصویب برسد و این مورد صراحتاً در دستور جلسه مجمع عمومی بعنوان تعیین حق الزحمه درج شود. اما در خیلی از مواقع در مجامع عمومی نظام مهندسی استان ها این مورد بررسی نشده و تنها به صورت كلی مبلغی را بعنوان حق الزحمه هیئت مدیره به مجمع عمومی اعلام می كند.
شیبانی اصل با تاكید بر اینكه نظام مهندسی های استان ها، نهادهای غیرانتفاعی هستند و حق فعالیت تجاری و اقتصادی ندارند، بیان داشت: یكی از سازمان های استانی ۳۹۰ حساب بانكی دارد یا اینكه نظام مهندسی استان تهران بیش از ۷۰ فقره حساب دارد، آیا نهادهای تجاری هم این تعداد حساب دارند؟ درآمد سازمان های نظام مهندسی باید از محل حق عضویت سالانه مهندسان باشد؛ حال آنكه این سازمان ها حق نظارت ساخت و ساز را یكجا از مالك دریافت كرده و آن را در بانك سپرده گذاری می كنند و به صورت تدریجی كه بعضاً تا چهار سال به طول می انجامد، حق الزحمه مهندسان را پرداخت می كنند؛ این در شرایطی است كه در طول این مدت برای مبلغ دریافتی از مالكان، سود سپرده و بعضاً سودِ سودِ سپرده دریافت شده است كه در مواردی به چند صد میلیارد تومان رسیده است.

1397/06/12
20:53:27
5.0 / 5
4489
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد