مافی: مدیریت بحران در تهران دوگانه است

مافی: مدیریت بحران در تهران دوگانه است

بتن آنلاین: نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این كه مدیریت بحران در تهران بر عهده شهردار و در حومه بر عهده استاندار است اضافه كرد: در هنگام وقوع حوادثی همچون زلزله مدیریت دوگانه بحران تهران می تواند مشكلات بسیاری را تولید كند.به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، پروانه مافی در جلسه مشترك شورای برنامه ریزی و توسعه استان تهران و كمیته برنامه ریزی شهرستان تهران كه با حضور استاندار تهران و مسولین استانی در محل فرمانداری تهران برگزار گردید اظهار داشت: بدون شك مباحث اساسی شهر تهران حل نخواهد شد مگر با همكاری همه دستگاه های مربوطه، مجلس، استانداری، شهرداری و دولت. بطور قطع حل خیلی از معظلات شهر تهران در گرو حل مسائل اساسی این شهر است كه نیازمند شكل گیری این همكاری میان دستگاه های مختلف در سطح شهرستان است.

وی اضافه كرد: مبحث مدیریت واحد شهر تهران از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد كه در قانون به شكل صریح مورد تاكید قرار گرفته و در آن واگذاری 23 وظیفه غیر حاكمیتی از دولت به شهرداری ها عنوان شده است. این مورد در برنامه های سوم و چهارم و پنجم و ششم توسعه كشور هم عنوان شده است اما متاسفانه تابحال این مهم محقق نشده است.

مافی ادامه داد: اگر ظرف سال های گذشته 23 وظیفه عنوان شده به شهرداری ها و مدیریت شهری واگذار می شد امروز با انباشت مشكلات مواجه نبود.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود به مبحث صدمه های اجتماعی بعنوان یكی از مهم ترین مسائل شهری اشاره نمود و اضافه كرد: متاسفانه به علت نبود مدیریت واحد شهری هر یك از دستگاه های مذكور در حوزه صدمه های اجتماعی مشكلات را گردن دستگاه دیگر می اندازد بنابراین درخواست من این است كه با كاری انقلابی قانون را در این حوزه اجرایی نماییم. بطور قطع اگر این قانون اجرا شود خیلی از مشكلات ما حل می گردد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان كرد: باید از ظرفیت های گسترده شهرداری تهران در حل مشكلات این شهر بخصوص آسیبب های اجتماعی استفاده كنیم؛ امری كه تا كنون محقق نشده است. متاسفانه امروز در تهران متولی مشخصی برای رسیدگی به امور مختلف وجود ندارد.

وی در ادامه به طرح جامع مدیریت شهری اشاره نمود و اضافه كرد: این طرح در سال 1392 به صورت جدی عنوان شد و از آن موقع پیگیری های توسط دولت و مجلس ادامه دارد اما با عنایت به تعلل دولت در مورد عرضه این لایحه به صورت موازی مجلس طرحی را در مورد این مورد تهیه كرد و امروز این طرح در ساعت 16 در كمیسیون درآمدها مباحث مالی اش تعیین تكلیف خواهد شد تا در مراحل بعدی به صحن علنی ارسال شود.

مافی ادامه داد: با شورای نگهبان هم تعامل لازم در مورد این طرح داشته ایم تا با هماهنگی به تصویب برسد. با این وجود اگر این مورد در قالب لایحه از سمت دولت ارسال شود بطور قطع بهتر است؛ بنابراین از استاندار تهران درخواست می كنم این مسئله را پیگیری كند.

وی در بخش دیگری به مبحث مدیریت بحران در شهر تهران اشاره نمود و اظهار داشت: شهر تهران، شهر منتظر بحران است؛ بنابراین باید آمادگی لازم را برای مقابله با بحران ها داشته باشد. تهران بعنوان شهری استثنا مدیریت بحرانش با شهردار است اما باید به این نكته توجه داشته باشیم كه در هنگام وقوع زلزله تهران و حومه آن دچار صدمه و خسارت می گردد بنابراین مدیریت دوگانه ای داریم به شكلی كه در تهران مدیریت بحران بر عهده شهردار و در حومه آن مدیریت بحران بر عهده استاندار است.

مافی تصریح كرد: باید این مشكل حل شود و نیاز است كه استاندار تهران در این زمینه حضور پیدا كند و مدیریتی واحد را تشكیل دهد.

وی به مبحث حمل و نقل ریلی و گسترش مترو در شهرستان های حومه شهر تهران اشاره نمود و اضافه كرد: در ابتدای تشكیل مجلس تمامی نمایندگان تهران به مردم اسلامشهر قول دادند كه قطار شهری را در این شهرستان احداث كنند اما این مورد با مشكلاتی روبرو است و مشكل اساسی این است كه راه آهن و قطار شهری در تهران با مدیریتی سه گانه مواجه می باشد به شكلی كه قطار شهری در اختیار شهرداری و راه آهن شركتی مجزا و همینطور شهرهای جدید هم توسط شركتی مجزا مدیریت می گردد و هر یك از این دستگاه ها كار خویش را انجام می دهند بنابراین موضوعات این حوزه با بن بست مواجه می شود؛ ازاین رو نیاز است كه این سه مدیریت را یكی نماییم و در اختیار شهرداری تهران قرار دهیم. بطور قطع شهرداری تهران این ظرفیت را دارد كه این مسئولیت را بپذیرد و در قبال آن پاسخگو باشد.

مافی تصریح كرد: مقرر بود تا سال 1404، 70 درصد حمل و نقل شهر تهران بر پایه حمل و نقل ریلی باشد كه این مورد در قالب تحقق طرح جامع حمل و نقل گنجانده شده بود اما امروز تنها 15 درصد از این مهم محقق شده است و ما شاهد یك عقب ماندگی در این زمینه هستیم.

وی ادامه داد: از طرح جامع حمل و نقل عقب هستیم. بدون شك مبحث حمل و نقل باید در اولویت كارهای شهرداری قرار بگیرید و به صورت جد این مورد دنبال شود.


1397/02/23
15:02:29
5.0 / 5
4839
تگهای خبر: توسعه , دولت , زلزله , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد