تشریج عملیات جست و جو در محل سقوط هواپیمای تهران- یاسوج

میزان خطر عملیات برای نیروها در محل سقوط هواپیما بالاست، باید شرایط جوی مساعد شود

میزان خطر عملیات برای نیروها در محل سقوط هواپیما بالاست، باید شرایط جوی مساعد شود

بتن آنلاین: معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با تشریح شرایط عملیات جست و جو در محل سقوط هواپیمای تهران-یاسوج اظهار داشت: تا بهبود شرایط جوی امكان عملیات وجود ندارد زیرا میزان خطر برای نیروهای عملیاتی بسیار بالا است و نه خانواده هایی كه عزیزانشان را از دست داده اند و نه ما، راضی نیستیم جان آنهایی كه در منطقه هستند به خطر بیفتد و تلاش می نماییم با بررسی های مجدد و بهبود شرایط جوی بتوانیم عملیات را آغاز نماییم.شاهین فتحی در گفت وگو با ایسنا، در مورد آخرین شرایط انجام عملیات جست و جو در محل سقوط هواپیمای تهران-یاسوج اظهار نمود: ما چند جلسه مفصل كارشناسی در یاسوج با مسئولان استانی و نیروهای خودمان برگزار كردیم. جلسه ای هم در تهران با كوهنوردان شاخص و آنهایی كه در امداد و نجات كوهستان كار كرده بودند برگزار كردیم. بر مبنای عكس ها و نقشه هایی كه از منطقه داریم شرایط را بررسی كردیم. در نتیجه مشخص شد كه شرایط بسیار خطرناك است و می تواند به نیروها صدمه بزند. در جلسه ای كه در یاسوج هم برگزار گردید شرایط را توضیح دادیم و منتظر تصمیم برای ادامه عملیات هستیم.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر افزود: تا بهبود شرایط جوی امكان عملیات وجود ندارد زیرا میزان خطر برای نیروهای عملیاتی بسیار بالا است و نه خانواده هایی كه عزیزانشان را از دست داده اند و نه ما راضی نیستیم جان آنهایی كه در منطقه هستند به خطر بیفتد. تلاش می نماییم با بررسی های مجدد و بهبود شرایط جوی بتوانیم عملیات را آغاز نماییم.

وی با اشاره به حضور نیروهای عملیاتی در منطقه اظهار داشت: هم اكنون نیروهای هلال احمر، ارتش و فدراسیون كوهنوردی در منطقه عملیاتی سی سخت و از سوی دیگر در پادنا حضور دارند اما فعلا عملیات نمی كنند. زیرا شرایط جوی كاملا متغیر است و وضعیت در ارتفاعات قابل پیش بینی نیست. همه گزینه ها بررسی شده و میزان خطر بالا است.

فتحی در مورد اینكه آیا برای پیدا كردن جعبه سیاه عملیات انجام می گردد یا خیر؟ اظهار داشت: ما در حوزه جعبه سیاه مسئولیتی نداریم اما تصاویر مربوط به جعبه سیاه به نیروها نشان داده شده تا افرادی كه به محل می روند در صورتی كه جعبه سیاه را مشاهده نمودند آن را هم پایین بیاورند.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با تشریح عملیات هایی كه تا كنون انجام شده، خاطرنشان كرد: بعد از اینكه محل دقیق سقوط مشخص شد، سه شنبه گذشته تلاش كردیم نیروهای عملیاتی را برای تسریع در انتقال با بالگرد به محل اعزام نماییم. چهار نیروی ارتش به همراه نیروهای هلال احمر و اعضای فدراسیون منتقل شدند و تلاش كردند اقداماتی را در جهت جمع آوری بخشی از بقایای پیكرها انجام دهند. این افراد پس از رسیدن به منطقه به غروب خوردند و مجبور شدند شب مانی داشته باشند و با تولید كمپ شب در این منطقه ماندند و بامداد چهارشنبه تلاش كردند فعالیت را آغاز كنند. از آنجایی كه شرایط جوی نامساعد و هوا در ارتفاعات بسیار سرد بود طبق تصمیمات میدانی كه گرفته شد، 20 نفر از نیروهای ما و 4 نفر از نیروهای ارتش تلاش كردند برگردند و در مسیر انتقال بخش هایی از بقایای پیكرها را از جبهه شمالی به پایین منتقل كردند.

وی اضافه كرد: روزهای بعد هم نیروها تلاش كردند از بخش جنوبی اعزام شوند و از میان 80 نیرو نزدیك به 40 نفر به ارتفاعات رفتند و در مسیر در كمپ های مختلف مستقر شدند و یك تیم از آنها توانست به ارتفاع 4050 متری برسد و یك تیم دیگر هم به ارتفاع 3850 متری رسید. به علت شدت بارش و محدودیت دید افقی و سرما امكان ادامه حركت وجود نداشت و آنها در همان بخش كمپ زدند. شرایط به گونه ای بود كه روی چادرهای آنها نزدیك به 70 سانتی متر برف نشسته بود و با عنایت به این شرایط خطرناك دستور دادیم كه تیم ها برگردند.

فتحی ادامه داد: چند روز قبل هم كه هوا مساعد شد بالگردها تلاش كردند نیروها را به ارتفاعات برسانند و به علت بادهایی كه در منطقه بود یكی از بالگردها نتوانست به محل برسد و در نهایت با چند سورتی پرواز دو تیم حرفه ای به ارتفاع سه هراز متری رسیدند و سپس اقلام پشتیبانی برای تولید كمپ ارسال شد و تیم ها توانستند به محل سقوط برسند. این اعزام برای بررسی مجدد و ارزیابی مجدد منطقه انجام شد.

به گفته وی، این تیم، جست و جو و ارزیابی را در منطقه انجام داد و با گرفتن فیلم و عكس برای تحلیل و بررسی وضعیت پایین آمدند و 12: 30 شب به پایین رسیدند و تا جایی كه امكانش بود تعدادی از بقایای پیكرها را به پایین منتقل كردند.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر اظهار داشت: هم اكنون بیش از 2-3 متر برف روی لاشه هواپیما نشسته و چون این اتفاق در منطقه دهلیزی رخ داده، شرایط مشكل است و با ارزیابی ها و مشورت های كه به آن اشاره كردم نتیجه این شد كه فعلا عملیات با ریسك بالا همراه است و باید شرایط جوی مساعد شود تا بتوانیم عملیات انجام دهیم.
1396/12/09
14:11:50
5.0 / 5
4714
تگهای خبر: تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد