با ادعای جدید وال استریت ژورنال كلید خورد؛

بهانه جویی جدید آمریكا برای لغو قرارداد بوئینگ با ایران

بهانه جویی جدید آمریكا برای لغو قرارداد بوئینگ با ایران

بتن آنلاین: دولت آمریكا ادعا نمود، شركت هواپیمایی ایرانی تحت تحریم های آمریكا به صورت مكرر با استفاده از شركت های پوششی تركیه ای اقدام به خرید موتور و لوازم یدكی هواپیما كرده است.به گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر به نقل از وال استریت ژورنال، دولت آمریكا طی پرونده جدیدی اعلام نموده است كه شركت هواپیمایی ایرانی تحت تحریم های آمریكا برای انتقال سلاح و رزمنده به سوریه، به صورت مكرر در سال های گذشته، با استفاده از شركت های پوششی تركیه ای اقدام به خرید موتور و لوازم یدكی هواپیما كه ساخت آمریكا بوده اند كرده است كه جدیدترین آن در ماه دسامبر اتفاق افتاده است.
در این پرونده آمریكا گفته است كه یك زن تركیه ای چندین شركت پوششی بوجود آورده است تا تجهیزات آمریكایی مورد نیاز شركت هواپیمایی ماهان را برای آن خریداری كند. بدین سان به این شركت هواپیمایی كمك شده است تا بتواند تحریم های بلندمدت آمریكا را دور بزند و تردیدهایی در مورد ایران در دولت ترامپ به وجود بیاورد.
افرادی در دولت ترامپ می توانند برای مقابله با اعطای مجوز به بوئینگ برای فروش هواپیماهای جدید به ایران، با این یافته ها پرونده ای تشكیل دهند. بویئنگ بعد از امضای توافق هسته ای در سال ۲۰۱۵ با تهران قراردادی چند میلیارد دلاری برای فروش هواپیما امضا نموده است. این یافته ها خریدهای انجام شده برای شركت هواپیمایی ماهان را از سپتامبر ۲۰۱۶ تا دسامبر ۲۰۱۷ ثبت كرده اند.
حالا دولت ترامپ درحال تصمیم گیری برای این است كه به بوئینگ برای فروش هواپیماهای خود به شركت هواپیمایی دیگر ایران، ایران ایر، مجوز بدهد یا خیر؟ این درحالی انجام می گردد كه دولت آمریكا راهكاری سخت گیرانه تر در مورد ایران در پیش گرفته است و تحریم ها را هم شدت بخشیده است.
مقامات دولت آمریكا نگران هستند كه توافق هسته ای كافی نباشد و رشد تاثیرگذاری ایران در منطقه سبب دامن زدن به جنگ و نظامی گری شود. همینطور آمریكا ایران را متهم كرده است كه ممنوعیت های بین المللی را در مورد توسعه موشك های بالستیك زیر پا گذاشته است.
هرچند توافق بوئینگ به نفع شركت های آمریكایی است اما برخی در دولت ترامپ در مورد پیامی كه این قرارداد به تهران می دهد، احساس خوبی ندارند.
در عین حال بر هم زدن توافق بوئینگ می تواند عواقب بسیاری را هم برای توافق هسته ای و هم برای سازندگان هواپیماهای جت به دنبال داشته باشد. بوئینگ و ایرباس كه یك شركت اروپایی است كه بعلت قطعات آمریكایی بسیار درون هواپیماهایش باید از آمریكا مجوز فروش بگیرد، اگر مجوز فروش به ایران رد شود، در كنار هم حدود ۴۰ میلیارد دلار را از دست خواهند داد.
موافقان توافق هسته ای شامل افرادی در درون دولت ترامپ، نگران هستند در صورتی كه ایران نتواند فواید برداشته شدن تحریم ها، شامل قرارداد خرید هواپیمای بوئینگ، را به دست آورد، این توافق از میان برود.
منتقدان مجوز فروش هواپیمای بوئینگ به ایران این بحث را مطرح می كنند كه توافق بوئینگ با ایران ایر می تواند به صورت غیرمستقیم به سود هواپیمایی ماهان ایر باشد. این منتقدان می گویند وقتی كه ایران ایر ناوگان خویش را با هواپیماهای جدید و قطعات جدید آپدیت كند، بعضی از هواپیماها و قطعات قدیمی در اختیار ماهان ایر قرار خواهند گرفت.
درحالی كه تحریم ها در مورد ایران ایر تسهیل شده اند، ماهان یك دهه است كه همچنان در فهرست تحریم های آمریكا باقی مانده است. آمریكا علت این امر را همكاری این شركت هواپیمایی با سپاه پاسداران و همینطور انتقال رزمندگان، سلاح و پول در منطقه، اعلام نموده است.
آمریكا در فایل های خود اعلام نموده است كه یك زن تركیه ای، گل نهال یگانه، در تلاش های ماهان برای خرید قطعات یدكی و موتور هواپیما به این شركت كمك كرده است. این خانم با تاسیس یك مجموعه شركت های پوششی تجهیزات آمریكایی مورد نیاز ماهان را خریداری نموده است. در این فایل ها دستور داده شده است صادرات آمریكا به خانم یگانه و شركت های در رابطه با او ممنوع شود.

1396/12/02
09:20:28
5.0 / 5
5297
تگهای خبر: دولت , قطعات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد