پاسخ سفیر چین به ابهامات حادثه سانچی

پاسخ سفیر چین به ابهامات حادثه سانچی

بتن آنلاین: سفیر چین در ایران اظهار داشت: این كشور تمام تلاش خویش را برای صدور ویزا در اسرع وقت با هدف تسهیل سفر خانواده های جان باختگان سانچی به شانگهای فراهم می كند.به گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر، «پان سن» سفیر چین در ایران در نشست خبری درباره حادثه سانچی اظهار داشت: غروب ۶ ژانویه ۲۰۱۸ نفتكش پانامایی سانچی با كشتی هنگ كنگی چینی كریستال برخورد كرد كه در اثر این تصادف ۱۱۰ هزار و ۳۰۰ تن میعانات گازی و ۳۲ ملوان غرق شدند. دولت چین در همان ابتدای كار به این مورد اهمیت داد. رئیس جمهور و نخست وزیر این كشور بلافاصله دستور انجام اقدامات لازم را صادر كردند كه بعد از آن وزارت خارجه چین، سیستم اضطرار و وزارت راه چین هم كارگروه ویژه امداد و نجات را فعال كرد.
سفیر چین اضافه كرد: مركز جستجو و نجات بندر شانگهای، همه نیروهای خود برای امداد و نجات دریایی و پلیس دریایی را بكار برد و اطلاعات لازم را در نخستین فرصت به گروه امداد و نجات دریایی ژاپن و كره جنوبی اطلاع داد.
به گفته پان سن، میعنات گازی موجود در سانچی بعد از تصادف دچار آتش سوزی شد و ارتفاع حریق تا ۱۰۰۰ متر بالا می رفت و از كشتی، گازهای سمی منتشر می شد. همینطور شدت باد و امواج هم كار امداد و نجات را سخت می كرد. با این حال چین نجات جان خدمه را در اولویت خود می دانست.
وی اضافه كرد: طی ۸ روز آتش سوزی، ۱۴ كشتی محدوده ای به مساحت ۸ هزار و ۸۰۰ كیلومتر مربع را پوشش داد و امدادگران چند بار به نفتكش نزدیك شدند و از فاصله نزدیك هم كار امداد و نجات را انجام دادند و بالاخره توانستند وارد كشتی شده و با خود دو پیكر و جعبه سیاه را خارج كنند. در این وضعیت، مركز امداد و نجات چین مرتبا با سركنسول ایران در شانگهای در ارتباط بود و وضعیت را به وی اطلاع می داد.
سفیر چین اضافه كرد: مركز امداد و نجات چین پذیرای هیئت همراه علی ربیعی بود و كشور ما هماهنگی لازم برای سوار شدن ۱۲ امدادگر ایرانی را به عمل آورده و دستگاهها و وسایل تخصصی لازم را برای امدادگران ایرانی آماده كرد اما به علت شدت آتش نفتكش امدادگران ایرانی بعد از رسیدن به محل حادثه از سوار شدن به نفتكش ایرانی صرف نظر كردند.
نماینده دیپلماتیك چین در ایران خاطرنشان كرد: سفارت چین در ایران ۲۴ ساعته برای اعزام چند گروه ایرانی به چین كوشش كرد تا در اسرع وقت برای آنها ویزا صادر كند ضمن اینكه ما در نخستین فرصت امداد و نجات ژاپن و كره جنوبی اطلاع دادیم كه كره جنوبی كشتی پلیس خویش را به محل حادثه اعزام كرد.
وی با اشاره به اینكه هیئت ایرانی حاضر در چین، كارشناسان و امدادگران چینی را مورد تمجید قرار دادند، ادامه داد: هم اكنون بیش از ۱۰ فروند كشتی چینی، كار مدیریت بحران را به پیش می برد و با همكاری ژاپن و كره جنوبی بر مبنای خواست ایران در حال جستجو در ۷ نقطه معین است.
پان سن تصریح كرد: تابحال جای غرق شدن كشتی و استقرار آن در عمق ۱۱۵ متری اقیانوس آرام مشخص شده و در مرحله بعدی ربات زیردریایی اعزام می گردد. كارگروه ویژه ای هم برای یافتن پیكر ملوانان با كمك ایران و همینطور تعیین هویت سه پیكر یافته شده، تشكیل شده است و در تعیین هویت پیكرها، خانواده های آنان می توانند برای انجام كارهای اداری انتقال پیكرها به ایران به شانگهای سفر كنند. دولت چین هم به آنها كمك می نماید تا خانواده های جان باختگان كارهای خویش را در چین پیگیری كنند.
وی در پاسخ به پرسشی درباره علت عدم مصاحبه با خدمه كشتی كریستال از جانب هیئت ایرانی تصریح كرد: آقای راستاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی هم اعلام نمود كه پیش از شروع رسمی مرحله رسیدگی به حادثه، چین حق دارد از مصاحبه با خدمه كشتی مقابل ممانعت كند.
سفیر چین در ایران در مورد این پرسش كه شما از كجا می دانید كه نفتكش به كشتی چینی برخورد كرده، اظهار داشت: قضاوت درباره حادثه باید پس از رمزگشایی از جعبه سیاه صورت گیرد و هیچ كس نگفته است كه كدام كشتی به دیگری برخورد كرده و ما هم چنین چیزی نگفته ایم. همینطور پس از تصادف دو كشتی، ملوانان كشتی چینی كریستال خودشان به آب پریدند و كشتی های صیادی آنها را نجات دادند نه كشتی های امدادی.
پان سن در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر اضافه كرد: پس از حادثه تعدادی از خانواده های جان باختگان به سفارت چین در ایران برای دریافت ویزا رجوع كردند كه مدارك آنها ناقص بود و پس از این درخواست، سفارت چین با وزارت امورخارجه ایران تماس گرفت و اعلام نمود این كشور تمایل دارد برای صدور ویزا به خانواده های جان باختگان حادثه سانچی كمك نماید. در این صورت خانواده ها می توانند با عرضه معرفی نامه از وزارت خارجه ایران یا شركت ملی نفتكش ایران درخواست ویزا دهند.
وی درباره عدم برقراری مذاكره تلفنی میان جهانگیری و نخست وزیر چین اظهار داشت: وقتی جهانگیری درخواست پیام تلفنی داد نخست وزیر در حال انجام یك سخنرانی مهم در یك كنگره بود و بنابراین تماس تلفنی صورت نگرفت.
سفیر چین در ایران خاطرنشان كرد: هم اكنون بر مبنای اطلاعات ما كشتی غرق شده به صورت عمودی و رو به بالا در بستر اقیانوس آرام قرار گرفته كه این حالت برای ادامه فعالیت امداد و نجات مناسب می باشد. ما قصد اعزام ربات زیردریایی به داخل نفتكش را داشتیم اما به علت انتشار میعانات گازی از آن موفق به انجام آن نشدیم.


1396/11/03
13:24:35
5.0 / 5
4512
تگهای خبر: دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد