مدیرعامل منطقه آزاد كیش در گفت وگوی تفصیلی با بتن آنلاین:

سرمایه گذاری کشورهای عربی در کیش

سرمایه گذاری کشورهای عربی در کیش

به گزارش بتن آنلاین، مدیرعامل منطقه آزاد کیش از افزایش 200 درصدی حضور توریست خارجی در کیش و همین طور سرمایه گذاری کشورهای عربی در بخش تجاری، مسکن و هتل های کیش آگاهی داد و اظهار داشت: باتوجه به اینکه مناطق آزاد کاملا دست بخش خصوصی اداره می گردند، شعار سال (جهش تولید با مشارکت مردمی) در مناطق آزاد کاملا اجرائیست و می تواند الگو باشد. همین طور کیش باید ایران آینده شود؛ پس ضروریست قانون مناطق آزاد در کیش به عنوان منطقه آزاد نسل اول اجرا شود و معافیت های مالیاتی نیز برای جذب سرمایه گذار و جلوگیری از فرار سرمایه برقرار باشد.


رحیم سرهنگی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: جزیره کیش گوهری درخشان در آب های خلیج فارس و از نعمت های خدادادی است که ایران دارد و در سالهای متمادی مورد توجه قرار گرفته و رشد کرده و در سالهای متمادی دیگری هم مورد غفلت واقع شده است. جزیره کیش و منطقه آزاد بودنش فرصت بسیار خوبی برای اقتصاد کشور است و بگفته دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، "کیش باید ایران آینده شود". البته همیشه هم همین بوده و کیش همیشه در حوزه معماری، سرمایه گذاری، تفریحات و گردشگری و... چند قدم جلوتر از سرزمین اصلی بوده است.
وی ادامه داد: جزیره کیش از این بابت برای کشور می تواند اهمیت داشته باشد که جای خوبی برای اجرای پایلوت پروژه ها و اقدامات سرزمین اصلی همچون بهینه کردن یارانه ها و رفتن به سمت و سوی شهر هوشمند است و کشور برای توسعه می تواند روی کیش حساب کند. همین طور اگر کمک نماییم کیش توسعه یابد و هر آن چه برای این توسعه ضروری است را در اختیار بگذارند تا در نهایت مردم امید و انگیزه برایشان ایجاد شود تا شرایط مورد نظر در کل کشور ایجاد شود و دیگر خودرا با کشورهای عربی و اروپایی مقایسه نخواهند کرد. ازاین رو می توانیم خیلی از تکنولوژی ها و قوانین و مقررات نوآورانه را در کیش بصورت پایلوت اجرا نماییم و سپس آنرا به کل کشور تعمیم دهیم و اجرا نماییم.

ضرورت اجرای قانون مناطق آزاد را درکیش
سرهنگی با اشاره به اینکه باید بتوانیم این سیاست را برای سیاست گذار، قانون گذار و حکمران سرزمینی اصلی ایجاد نماییم که کیش را با تمام امکاناتش آزاد بگذاریم، اظهار نمود: مگر مالیات بر ارزش افزوده، عوارض گمرکی و.. در این جزیره کوچک چقدر می شود و چقدر سبد درآمدی کشور موثر است که مزایای سرمایه گذاری در این مناطق را تحت تاثیر قرار دهیم؟ جزیزه کیش را مطابق قانون مناطق آزاد، آزاد بگذاریم و قانون مناطق آزاد را در این جزیره اجرا نماییم تا یک نمونه موفق و الگو برای کشور باشد.
مدیرعامل منطقه آزاد کیش با تکیه بر این که سیاست گذار و حکمران باید به این منطقه اجازه توسعه دهد و لوازم توسعه را ارائه و سپس نهایت کار را مطالبه کنند، اظهار داشت: یکی از ملزومات و نکات این امر پایداری مدیریت است، چونکه هرجا ثبات مدیریت داشته باشد توسعه می یابد. مدیرعامل های کوتاه مدت نمی توانند برای توسعه کار کنند و طی سالهای اخیر به علت تغییر پیاپی مدیران عامل این منطقه آزاد، روند توسعه کند بوده است.
وی افزود: پس یکی از لوازم توسعه اختیارات تام است؛ البته اختیارات نه به معنای فساد، بلکه اختیارات شفاف همراه با پایش و نظارت و سپس ثبات مدیریتی در منطقه آزاد برقرار باشد. باید اجازه دهند قوانین منطقه آزاد در کیش برقرار شود و استقلال وجود داشته باشد تا منطقه توسعه یابد.
سرهنگی ضمن اشاره به دوره ۱۰ ماهه مدیریت خود در سازمان منطقه آزاد کیش خاطرنشان کرد: با عنایت به دوره های سرپرستی مدیران قبلی، سه ماه اولیه شروع مدیریت در کیش جهت بررسی پرونده ها و پروژه های مانده قبلی که تصویر منطقه را خراب می کنند، جلساتی با همراهی هیات مدیره برگزار شد و پرونده ها و پروژه های مانده، پیگیری شدند و به صفر رسیدند. در حال حاضر نیز هر هفته جلسه هیات مدیره برگزار می نماییم و کمیسیون اقتصادی برای سرمایه گذاران و تصمیم گیری برای درخواست هایشان داریم. همین طور هر دو هفته یکبار کمیسیون شهرسازی برای کسانی که در زمینه شهرسازی و پروانه های شهری مشکل داشته باشند، برگزار می گردد و تلاش شده مدت زمان رسیدگی به این پرونده ها کاهش پیدا کند تا سرمایه گذاران و فعالان منطقه معطل نباشند، اما باز هم از نظر سهولت کسب و کار از کشورهای منطقه فاصله داریم و ضروری است از ابزارهای آی تی و نوین استفاده نماییم و شرایط را ارتقاء بخشیم.

مشکل پروژه شهر آفتاب حل شد
مدیرعامل منطقه آزاد کیش با اشاره به اینکه ۳۹ پروژه نیمه تمام در کیش طی این مدت به نتیجه رسیده است، خاطرنشان کرد: تعدادی از پروژه ها که گاهی به انتهای کار رسیده بود اما هزینه می برد تا نهایی شود، به جمع بندی رسید و بازتاب مثبتی برای جزیره داشت. همین طور تعدادی از پروژه های زیرساختی در جزیره کلید خورد که آثار آن در بلندمدت نمایان می شود. یکسری اصلاحات ساختاری نیز لازم بود در داخل سازمان منطقه آزاد صورت گیرد که صورت گرفت. همین طور یکی از اشکالات منطقه آزاد کیش، پرونده هایی بود که طی سالها شکل گرفته است، بطورمثال ساختمان های نیمه کاره که سال ها مانده اند همچون پروژه شهر آفتاب که مشکل حقوقی آن حل شد. پروژه پدیده نیز در تلاش هستیم که سرمایه گذاران آن به نتیجه برسند. همین طور در شهرک صنعتی شماره شش برخی سرمایه گذاران و صنعتگران مشکل داشتند که حل شد. مساله صیادان نیز پیگیری و برطرف شد.

هزینه های درمانی در کیش زیر پوشش کامل بیمه قرار گرفت
سرهنگی ضمن اشاره به انجام نوسازی در بیمارستان کیش به کمک خیرین و سازمان منطقه آزاد اضافه کرد: یکی از موضوعات موجود در منطقه حضور تامین اجتماعی بود، چونکه یک بیمارستان در جزیره وجود دارد که تحت مدیریت سازمان منطقه آزاد است و مردم هزینه های بالایی برای درمان باید می پرداختند چون تامین اجتماعی نپذیرفته بود که در کیش بیمارستان راه اندازی کند و هزینه های تامین اجتماعی را بپردازند. با پیگیری هایی که از سازمان تامین اجتماعی انجام شد و با دعوت از مدیرعامل این سازمان به جزیره کیش و بازدید از منطقه و بیمارستان، در نهایت مصوبه شورایعالی سلامت گرفتن شد که بیمارستان کیش بیمه های نیروهای مسلح، تامین اجتماعی و سلامت را زیر پوشش قرار دهد و ۹۰ درصد از هزینه های بستری و ۷۰ درصد از هزینه های مراجعان سرپایی بوسیله بیمه تامین اجتماعی پرداخت گردد و کسانی که بیمه تکمیلی دارند نیز تحت کامل پوشش درمان هستند.
وی ضمن اشاره به سکونت ۴۲ هزار نفر در جزیره کیش اظهار داشت: ۲۰۰۰ نفر از این جمعیت بومی هستند.

برقراری قانون در جزیره برای کنترل اجاره مسکن و مغازه
بگفته مدیرعامل منطقه آزاد کیش، بخش آموزش و پرورش نیز سال قبل بهبود نسبی پیدا کرده و امسال یکی از بهترین سالهای آموزش و پرورش در منطقه خواهد بود. همین طور برای تسهیل مسائل معیشتی برای برخی از دستگاه ها همچون آموزش و پرورش و نیروی انتظامی تعدادی واحد مسکونی که نقش مهمی در هزینه خانوار دارد از طرف سازمان منطقه آزاد کیش تامین شده و درصدد هستیم بتوانیم قانون خاص برای جزیره بگذاریم که هزینه های مسکن و هزینه مغازه ها و اجاره خانه ها را کنترل نماییم تا معیشت مردم گرفتار مشکل نشود.
حضور بیش از ۲۲۰ هزار توریست نورزی در کیش
وی اظهار نمود: امسال عید بسیار خوبی به لحاظ حضور توریست و رونق بازار داشتیم؛ به صورتی که در ترمینال جدید فرودگاه کیش همزمان ۱۳ پرواز را مدیریت کردیم و سومین ترمینال پرتردد کشور پس از فرودگاه مهرآباد و مشهد بودیم که نشانگر استقبال خوب از جزیره کیش است.
سرهنگی ضمن اشاره به این که نوروز ۱۴۰۱ نزدیک به ۲۲۰ هزار نفر توریست وارد جزیره شده بود، اظهار داشت: امسال نیز همین حدود توریست داشتیم و کاهش مسافر در نوروز نداشتیم.

ضرورت ایجاد رقابت بین سفر به کیش و سفر به کشورهای همسایه
مدیرعامل منطقه آزاد کیش حضور گردشگران در جزیره کیش طی سال قبل را یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر اعلام نمود و درباره ی برنامه های این سازمان برای افزایش جذابیت حضور توریست در جزیره کیش و ایجاد رقابت بین سفرهای کیش با سفر به کشورهای همسایه اظهار نمود: پیش از این سبک زندگی و توانمندی مردم در این حد نبود که سفر خارجی بروند، اما با وجود تصورها در خصوص این که اقتصاد مردم تحت تاثیر قرار گرفته است، تعداد سفرهای خارجی طی سالهای گذشته بیشتر شده و برخی افراد سالانه سفرهای خارجی می روند و سفر به کشورهای همسایه همچون عمان، ترکیه و امارات رونق گرفته است؛ درحالیکه کیش آرامش و امنیت بسیار بالایی برای گردشگران و مسافران دارد و هزینه آن نیز کمتر است؛ پس باید به لحاظ جذابیت در این حوزه رقابت نماییم و بخش خصوصی و حاکمیتی نیز در این حوزه همراهی کنند تا کیش با سفرهای خارجی به کشورهای همسایه قابل رقابت شود و جذابیت بالاتری پیدا کند. اما در این شرایط که باید به فکر افزایش جذابیت و ورود توریست باشیم با مشکلاتی از قبیل تغییر پی در پی مدیران عامل سازمان منطقه آزاد مواجه هستیم که شرایط مطلوب مدیریت را تحت تاثیر قرار می دهد. از طرفی ارائه ارز مسافری به سفرهای خارجی دو برابر می شود که به نوبه خود سفرهای خارجی را جذاب تر می کند و به صورتی تبلیغات برای این کشورها در جهت جذب توریست به حساب می آید. دراین میان سفرهای خارجی برای آژانس های مسافرتی صرفه اقتصادی بالاتری دارد؛ پس این آژانس ها هم برای سفرهای خارجی از قبیل ترکیه و دبی تلاش می کنند و ما در منطقه آزاد هرگونه آفری ایجاد نماییم، برایشان جذاب نیست و آژانس های مسافرتی و بخش خصوصی فعال در تهران و شهرهای بزرگ بجای پیشنهاد سفر به کیش، پیشنهاد سفر به دبی و استانبول را می دهند، چون برایشان مقرون به صرفه است.
وی خاطرنشان کرد: خودمان هم در جزیره کیش تلاش چندانی نکردیم برای جذب توریست وفاداری ایجاد نماییم تا مسافران باردیگر به این جزیره برگردند. با عنایت به فصل های کم فروغ در جزیره که به علت شرایط اقلیمی است، برخی سو استفاده گران برای کسب درآمد سو استفاده هایی می کنند و کالاهای خودرا در زمان های پیک سفر با قیمت بیشتر عرضه می کنند که در کل این اتفاقات تصویر کیش را خراب می کنند و به اشتباه امکان دارد برخی بگویند هزینه ای که برای کیش صرف می کنند بیشتر از کشورهای همسایه است. در صورتیکه اینطور نیست.

برگزاری کمپین جذب توریست ایرانی و خارجی
سرهنگی از پویش تابستانه برای جذب توریست آگاهی داد و اظهار نمود: این پویش را تا آخر سال ادامه می دهیم و با عنایت به اینکه قسمتی از سبد گردشگری را پارسال به سمت گردشگر های خارجی بردیم در برنامه داریم که این پویش تابستانه را برای توریستهای خارجی هم اجرا نماییم، چونکه برای توریستهای خارجی سفر به کیش مقرون به صرفه است و برای ما نیز سطح درآمدی بالایی دارد؛ پس ضروری است زیرساخت هایی از قبیل غذای باب طبع خارجی ها، علامت های شهری، هزینه ها و شرایط جابه جایی پول فراهم گردد که دراین میان با برخی بانکها صحبت شده و زیرساخت ها نیز فراهم گشته است.

افزایش ۲۰۰ درصدی حضور توریست خارجی در کیش
مدیرعامل منطقه آزاد کیش با اشاره به اینکه ۳۰ پرواز خارجی به ۳۰۰ پرواز خارجی در جزیره افزوده شده است، اظهار داشت: حضور توریست خارجی در جزیره کیش افزایش ۲۰۰ درصدی را تجربه کرده است و بیشترین گردشگران از کشور عراق بوده اند و پروازهای ورودی به این منطقه اغلب از دبی، عمان و عراق هستند. همین طور در برنامه داریم بعد از تابستان، کمپین جذب توریست در سطح بین المللی برای کشورهای همسایه خصوصاً روسیه برگزار نماییم.

افزایش سرمایه گذاری داخلی در کیش
سرهنگی در مورد جذب سرمایه گذاری خارجی و داخلی در منطقه آزاد کیش و رفع موانع در ارتباط با آن اظهار نمود: در نیمه دوم سال قبل در زمینه سرمایه گذاری داخلی اتفاقات خوبی افتاد و تعداد زیادی سرمایه گذار داخلی جذب کردیم. همین طور سرمایه گذاران منطقه را نسبت به سرمایه گذاری مجدد علاقه مند کردیم و امسال هم شرایط بهتری برای جذب سرمایه گذاری داخلی خواهیم داشت.

سرمایه گذاری کشورهای عربی در بخش تجاری، مسکن و هتل های کیش
وی ادامه داد: سرمایه گذاری خارجی نیازمند اقدامات بلندمدتی است که در این خصوص در تلاش هستیم و در چندین نمایشگاه خارجی برای معرفی جزیره کیش حضور یافتیم. همین طور درصددیم تعدادی سرمایه گذار از کشورهای همسایه و کشورهای مشترک المنافع جذب نماییم و در این حوزه دو - سه مورد بزرگ سرمایه گذاری خارجی از کشورهای عربی در بخش تجاری، مسکن و هتل داشتیم و با تشکیل مشوق، به دنبال توسعه این سرمایه گذاری ها هستیم.

بانک سایروس در کیش فعال است
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش درباره ی حضور بانکهای خارجی در این جزیره اظهار داشت: سال قبل نخستین بانک آفشور در کیش راه اندازی شد و در این خصوص بانک سایروس درحال فعالیت است که مجوز بانک مرکزی و سازمان منطقه آزاد را دارد. این امر جای توسعه بیشتر دارد و درصددیم بانکهای مشترک با کشورهای عضو شانگهای و بریکس ایجاد نماییم و این بانکها را تشویق نماییم تا در کیش نیز شعبه راه اندازی کنند که البته این امر زمان بر است.
وی ادامه داد: تلاش شده یک مرکز تجاری کالا و خدمات در کیش راه اندازی و به سرمایه گذاران داخلی و خارجی نمایشگاه یا دفتر ارائه نماییم تا به جزیره بیایند و سرمایه گذاری کنند که برای کشور رونق به ارمغان می آورد.

ضرورت برقراری معافیت های مالیاتی در مناطق آزاد برای جذب سرمایه گذاری و پیشگیری از فرار سرمایه
سرهنگی در زمینه معافیت های مالیاتی نیز خاطرنشان کرد: متاسفانه دیدگاه تعدادی از قانون گذاران و سیاست گذاران به مناطق آزاد، درست نیست و گاهی مدعی هستند مناطق آزاد مبادی قاچاق هستند؛ در صورتیکه این ادعا درست نیست و باید بر طبق آمار و ارقام صحبت کرد. موضوع قاچاق بارها در دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است و مشخص شده مناطقی مانند کیش و قشم در زمینه قاچاق اصلا به صرفه نیستند و در بقیه مناطق آزاد هم آمار قاچاق نسبت به سایر مرزهای گمرکی خیلی کمتر است. اینکه در مرزهای گمرک قاچاق رسمی و غیررسمی صورت می گیرد باید بررسی شود و سپس مناطق آزاد با مناطق غیرآزاد مقایسه شوند. از طرفی تعدادی از روی ناآگاهی و بدون مطالعه در مورد مناطق آزاد اظهاراتی می کنند و ادعاهایی دارند که برای دیگران هم مورد مصداق قرار گرفته است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش تصریح کرد: در زمینه معافیت های مالیاتی در مناطق آزاد و جذابیت های مالیاتی برای سرمایه گذاری در این مناطق باید شرایطی ایجاد کرد که سرمایه گذار را بتوان جذب و از فرار سرمایه داخلی جلوگیری کرد. این در شرایطی است که با وجود اینکه در مناطق آزاد به سرمایه گذاران و فعالان وعده داده شده "طبق قانون، معافیت مالیاتی۲۰ ساله دارند" یک دفعه عنوان شده که معافیت مالیاتی سرمایه گذاران باید برداشته شود و معافیت مالیاتی از زمان تاسیس مناطق اعمال شود که این امر مانع ایجاد کردن برای بخش خصوصی و خدشه وارد کردن به اعتماد سرمایه گذار است.

اجرای قوانین سرزمین اصلی در مناطق آزاد جذابیت این مناطق را از بین می برد
سرهنگی اضافه کرد: اینکه قوانین و مقررات بازرگانی سرزمین اصلی در مناطق آزاد اجرا شوند، جذابیت این مناطق را از بین می برد و وجه تمایزی برای این مناطق باقی نمی ماند. این لایحه سال قبل در مجلس شورای اسلامی عنوان شد و فعلا متوقف مانده در مجلس جدید تصمیم گیری شود؛ پس سرمایه گذاران هم دست نگه می دارند تا تکلیف این لوایح و طرح ها مشخص شود که این امر موجب عقب ماندگی در توسعه مناطق می شود.

شعار سال در مناطق آزاد اجرایی می باشد و می تواند الگو باشد
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با تکیه بر اینکه امسال از طرف مقام معظم رهبری سال جهش تولید با مشارکت مردم نامگذاری شده و این مناطق می توانند حداکثر استفاده از این شعار را داشته باشند، اظهار داشت: باید کار را دست بخش خصوصی سپرد و با عنایت به اینکه مناطق آزاد کاملا دست بخش خصوصی اداره می شود این شعار در مناطق آزاد اجرایی می باشد و می تواند الگو باشد؛ پس باید اجازه دهیم این شعار اجرا شود و از شکوفایی آن استفاده نماییم.
سرهنگی در مورد برنامه منطقه آزاد کیش برای اجرای شعار سال خاطرنشان کرد: نخستین اقدامی که در کیش در این خصوص انجام شد این بود که از فعالان و تاجران قدیمی کیش دعوت شد تا شیوه نامه ها و دستورالعمل های منطقه که می تواند بهبود یابد، بازنگری شود. در این جلسات تیم های متخصص آی تی نیز برای تحول سیستماتیک کردن حضور داشتند و متخصصان قدیمی بازرگانی و بخش خصوصی همراهی کردند تا شیوه نامه با محوریت جذب سرمایه گذاری بیشتر به روز شود. در این خصوص فرصت سه ماه درنظر گرفتیم تا متخصصان شیوه نامه ها را بازنگری و سپس اجرا کنند و نهایتاً بعد از شش ماه، اشکالات آن بررسی و برای اجرا در سالهای آینده مورد استفاده قرار گیرد.
منبع:

1403/02/05
12:30:37
5.0 / 5
252
تگهای خبر: ابزار , پروژه , تردد , تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد