زاكانی:

نوسازی شهری را با الگوی جدید پیگیری می نماییم

نوسازی شهری را با الگوی جدید پیگیری می نماییم

شهردار تهران اظهار داشت: در تهران ۶۵ درصد سبد معیشتی یک فرد باید برای سرپناه اختصاص یابد، ازاین رو در مدیریت شهری مسئولیت داریم، هرچند مسئول اصلی وزارت راه است اما ابزارها در اختیار مدیریت شهری است.


به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، علیرضا زاکانی شهردار تهران در دومین اجلاس مجمع روسای کمیسیون های شهرسازی و معماری شوراهای اسلامی کلان شهرها و مراکز استانها با محوریت بازآفرینی شهری و توسعه مسکن ملی - چهارشنبه یکم تیرماه ۱۴۰۱- اظهار نمود: فلسفه حکومت تحقق عدالت است تا عدالت، زمینه رشد و تعالی انسانها و جوامع را فراهم آورد.
وی ادامه داد: وقتی از عدالت صحبت می نماییم فروضی در ذهن ما است؛ فرض اول این است که حکومت ها میدان عمل را برای همه به صورت یکسان فراهم کنند؛ فرض دوم این است که وقتی این محیط یکسان فراهم گردید نه تنها مانعی برای افرادی که می توانند قله ها را فتح کنند ایجاد نشود بلکه هر فردی در جایگاه خود بنشیند تا بتواند با حداکثر توان و شرایط آنچه به صورت بالقوه در محیط پیرامونی و وجود او است، به فعلیت برساند.
زاکانی افزود: فرض سوم این است که در این دوندگی برای رسیدن به قله، عده ای جا می مانند و باید تعهد نسبت به آنها برآورده و از آنها دستگیری شود تا جامعه بر یک منطق درست اداره شود.
شهردار تهران افزود: این عدالت وقتی درباره کوچکترین سلول یک جامعه یعنی خانواده مورد توجه قرار می گیرد، می بینیم که جایگاه مسکن و سرپناه در شکل گیری و برقراری خانواده امری قطعی و قهری خواهد بود.
وی ضمن اشاره به روایتی از حضرت علی (ع) با این مضمون که حاصل این حکومت به طریقی انجام شد که در آخر کسی بی سرپناه نیست و از گندم و آب فرات استفاده می نماید، اظهار داشت: اگر مقرر است عدالت راجع به افراد و خانواده اجرا شود، حکومت و حاکمیت نسبت به مسکن مردم مسئولیت جدی پیدا می کنند؛ در اصل ۳۱ قانون اساسی هم اشاره شده که باید برای مسکن فراخور و متناسب با حال و روز افراد کارسازی شود.
زاکانی بیان نمود: با عنایت به اهمیت شوراها و مدیریت شهری و شهرداری ها که امروز عهده دار خدمات رسانی به مردم هستند و در مورد مسکن هم مسئولیت خطیری بر عهده گرفتند، امروز دور هم جمع شدیم تا در این مورد سخت و تنگنای ناگواری که برای مردم ایجاد شده، عرضه طریقی داشته باشیم.
شهردار تهران اظهار داشت: در تهران ۶۵ درصد سبد معیشتی یک فرد باید برای سرپناه اختصاص پیدا کند؛ ۵۱ درصد افراد در تهران اجاره نشین هستند، ازاین رو در مدیریت شهری مسئولیت داریم، هرچند مسئول اصلی وزارت راه است اما ابزارها در اختیار مدیریت شهری است.
وی با اشاره به اینکه بعد مسکن برای ما اهمیت دارد تا بتوانیم حداقل ها را برای جامعه فراهم نماییم، خاطرنشان کرد: یکی از اشکالات کشور کاهش نرخ رشد جمعیت است که یکی از مولفه هایی که در این کاهش اثرگذار می باشد، مبحث کمبود مسکن می باشد؛ ازاین رو ما نمی توانیم از زیر بار این مسئولیت بزرگ شانه خالی نماییم.
زاکانی تصریح کرد: کشور بیشتر از ۸۰ میلیون جمعیت دارد و به فرموده رهبر معظم انقلاب، اگر از امکانات و اقتضائات درست استفاده شود، کشور ۱۵۰ میلیون نفر ظرفیت دارد چون جمعیت، نوعی سرمایه به شمار می رود؛ در واقع یکی از مقدمات آن مبحث تأمین مسکن به میزان نیاز و حال افراد و خانواده ها است.
شهردار تهران اظهار نمود: امروز این چالش که منشا خیلی از مشکلات در کشور است، به دستان شما قابل بازگشایی است؛ البته کلاف سردرگم نیست و با تدبیر میتوان این کلاف را باز کرد.
وی ادامه داد: بند ۲۱ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها ما را موظف به مهیا کردن زمینه مسکن استطاعت پذیر کرده است که بخشی از آن ملکی و بخش دیگر هم استیجاری است؛ در بخش ملکی، مسکن تبدیل به کالای سرمایه ای شده که افراد به جهت اینکه ما به ازای رشد تورم و کاهش ارزش پول، نقصانی در امکانات و اموالشان ایجاد نشود مسکن می خرند و با دست گردانی های ناصواب زمینه ای فراهم می شود که روز به روز شرایط مسکن بدتر شود در حالیکه باید به اندازه کافی مسکن داشته باشیم تا کسی نتواند آینده، زندگی و امید مردم را گرو بگیرد.
کمبود یک میلیون مسکن در تهران
زاکانی افزود: امروز ۹.۸ میلیون نفر در شب در تهران زندگی می کنند و بعد خانوار ۲.۹ است، یعنی حدود ۳میلیون و ۲۰۰ نفر به خانه نیاز دارند، در واقع یک میلیون مسکن در تهران کم داریم.
شهردار تهران افزود: حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار خانه خالی در تهران وجود دارد که عموما در مناطق بالای شهر است و عملا این نیاز پایه در مبحث عدالت دستخوش یک بازیگری و بی تدبیری شده است و علاوه بر این سالیان سال است که قفل بر مسکن زده شده تا مانع این امکان شوند؛ مبحث بحث بنده سیاسی نیست بلکه نیاز اولیه انسانها است؛ وقتی می بینیم رشد جمعیتی تهران ۴ درهم درصد بوده و اغلب افراد از دیگر شهرها آمدند، نتیجه می گیریم که باید زمین بازی را عوض نماییم و مسئولیت خویش را بپذیریم؛ این ننگ است برای ما که ببینیم زوجی برای مسکن گردن کج کند، ازاین رو باید بازی را عوض نماییم، چون که مسکن بزرگترین مشکل مردم است و نمی توانیم از زیر بار این مسئولیت شانه خالی نماییم.
وی اظهار داشت: وقتی ناظر به فرد صحبت می کنید در نگاه اسلامی این فرد خلیفه الله است و تا بی نهایت می تواند رشد کند و طبیعت برای او یک امانت است و جمع این افراد جامعه را خلق می کنند که تا بی نهایت به سمت جامعه مهدوی قابل رشد است؛ این افراد در چارچوب شهر باید قرار گیرند، شهری که باید ساخته شود و باید مامن و آرامش بخش باشد و مردم در آن آسایش و آرامش داشته باشند و هویت داشته باشد؛ معماری تهران هویت ندارد و فاصله شمال و جنوب در آن از بعد خدمات و شرایط مختلف کیلومترها است.
زاکانی خاطرنشان کرد: ما مسئولین باید این هویت را خلق نماییم تا این هویت مایه افتخار شود و هویت با پاسخ به خانواده ها در حوزه مسکن، شرایط جدیدی را ایجاد نماید که افراد آسایش داشته باشند و در راه رشد جامعه، آنها هم به سمت جامعه مهدوی رشد و تعالی داشته باشند که این نیازمند تغییر نگاه است.
شهردار تهران تصریح کرد: در این راه باید با ملاک و مبنا حرکت نماییم و ظرفیت های موجود را بسیج نماییم تا در راه تحقق این نیاز اولیه گام برداریم؛ از قبل قرارگاه مسکن راه اندازی شده تا بتواند سالیانه ۱۸۰ هزار واحد مسکن ایجاد کند؛ در همین ایام در ستاد تنطیم بازار یکی از موضوعات مسکن بود و چند روز پیش سران قوا تصمیمی گرفتند که به صورت خودکار قراردادهای اجاره تمدید شود.
وی اظهار داشت: در جلسه ای که درباره مسکن تشکیل شد اعلام کردیم که ظرفیت هایی در تهران در این بخش وجود دارد؛ مثلاً در کوتاه مدت می توانیم کمک نماییم تا مصوبه سران درست اجرا شود، همینطور با تسهیلات، پایه و مقدمه این افزایش ۲۵ درصدی برای اجاره نشینان را فراهم نماییم و تسهیلاتی برای ساخت ایجاد نماییم و با مشوق ها امکان افزایش ساخت را فراهم نماییم.
زاکانی افزود: در بافت فرسوده امکان افزایش سه طبقه به چهار طبقه را در ساخت بدهیم تا نوسازی برای مردم صرفه اقتصادی داشته باشد؛ همینطور شهرداری باید در اجاره داری در بین مدت وارد شود و اجاره داری حرفه ای را برای افراد فراهم آورد و در بخش ملکی هم اقداماتی انجام دهد؛ در دراز مدت هم راهی که باید دنبال نماییم این است که نوسازی شهری را با یک الگوی جدید پیگیری نماییم، همچون این که ۳۲۵ ایستگاه مترو در تهران داریم که ۱۴۳ ایستگاه آن هم اکنون فعال است و اگر با محوریت این ایستگاها در کنار آنها بارگذاری و بلندمرتبه سازی نماییم، توسعه شهر بر مدار حمل و نقل عمومی را شاهد خواهیم بود؛ در واقع ۱۱ هزار و ۷۰۰ هکتار بارگذاری نوین صورت می گیرد که با این کار، نوسازی شهری، ایمنی و آسایش، هویت، معماری نوین و اعتبار ایجاد می شود؛ امروز متروی تهران ۳۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار می خواهد که تأمین آن توسط دولت و شهرداری دشوار است اما شهر پر از گنج است که می تواند این شرایط را فراهم آورد که اگر بر مدار درست حرکت نماییم می توانیم برای مردم آسایش و امنیت و افتخار خلق کنیم؛ امیدواریم گام های بلندی در جهت اصلاح و آبادانی شهرهای کشور برداریم.
وی در حاشیه این همایش هم اظهار داشت: زاکانی با اشاره به اینکه کنار مشکلات موجود در پایتخت، علم، دانش و مردم خوبی داریم، اظهار نمود: امکانات زیادی در این شهر وجود دارد و راه و مسیر، هم آفرینی و ساختن شهری است که بتواند الگو قرار بگیرد و مایه آسایش، امنیت، رفاه و رشد شهروندان و خانواده ها شود.
شهردار تهران ضمن اشاره به این که هویت اساسی تهران پایتخت نظام جمهوری اسلامی است، خاطرنشان کرد: تهران قدمتی هفت هزار ساله دارد و از ۲۶۴ سال پیش بعنوان پایتخت انتخاب شده است و در این ۲۶۴ سال مسیری را طی کرده که احتیاج به بازطراحی دارد.
وی با تاکید بر این که این بازطراحی باید با الگویی جدید و بر محور توسعه حمل و نقل شهری و ۳۲۵ ایستگاه مترو و سایر وسایل حمل و نقل صورت گیرد، تصریح کرد: میتوان این بازطراحی را بر مبنای معماری ایرانی-اسلامی و هویت پایتخت و مبتنی بر پاسخ به نیازها در حوزه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و دیگر بخش ها انجام داد.
زاکانی با اشاره به اینکه چشم انداز ما برای این بازطراحی ۱۰ ساله و همزمان با سال ۱۴۱۰ است، خاطرنشان کرد: جلسات گوناگونی در این خصوص برگزار شده و به دنبال این هستیم که پیرامون ایستگاه ها را پارسل به پارسل بررسی نماییم و با بارگذاری مجدد که اجبار قانونی ماست و از تیرماه سال قبل شورایعالی شهرسازی این اجبار را مطرح کرده، شهری جدید را طراحی نماییم.
وی افزود: مبحث نما برای ما خیلی مهم است بنابراین به دنبال این هستیم که معماری ایرانی-اسلامی بعنوان مولفه ای که در سده های قبل در ایران خلق شده و با هویت اساسی ما عجین و به شکلی افتخار ماست، در بافت شهری نهادینه شود.
شهردار تهران ضمن اشاره به بازطراحی بارگاه حضرت زهرا(س) در منطقه ۱۷ و ۱۸ و متفاوت شدن با گذشته، ابراز امیدواری کرد که این اقدام در مناطق دیگر هم صورت گیرد. در حوزه نما هم الگوهای جدیدی را برای کاهش زمان صدور پروانه دنبال می نماییم.
وی در مورد تفکیک پسماند از مبدأ هم خاطرنشان کرد: روزانه پنج هزار تا پنج هزار و ۵۰۰ تن پسماند در تهران تولید می شود که ۶۷ درصد آن به آرادکوه منتقل می شود و یک ظلم بزرگ برای شهر و اهالی جنوب شهر تهران است بنابراین هشت پهنه در پایتخت در نظر گرفته شده است. سال جاری چهار پهنه بهره برداری می شود و پیرامون این پهنه ها، تولید پسماند در منازل، انتقال به پهنه ها، استقرار امکانات در پهنه ها برای تبدیل پسماند به انرژی، کمپوست و در نهایت کاهش انتقال پسماند به آراد کوه به میزان ۱۰ درصد را دنبال می نماییم.
علیرضا زاکانی با اشاره به اینکه چهار پهنه هم در سال آینده پیگیری خواهد شد، خاطرنشان کرد: بوی نامطبوع در آرادکوه یک میراث شوم چند ده ساله است. به دنبال این هستیم که ورودی را کاهش داده و بتوانیم این بو را کنترل نماییم.
وی ضمن اشاره به دغدغه مستأجران و تصمیمات جدید در حوزه مسکن، خاطرنشان کرد: ضمانت اجرایی اقدامات در این بخش، همیت و غیرت ماست و اگر من بعنوان خدمتگزار مردم کوچکترین همیتی داشته باشم باید آب شوم که ببینم یک زوج جوان از شرایط سخت مسکن استیجاری و قیمت بالای ملک، سرخورده و سرشکسته شوند و کسانی که عائله مند هستند در پیچ و خم مسکن گرفتار شده اند.

زاکانی اضافه کرد: ۶۶ سال زمان می برد که کسی بتواند با حقوق دریافتی خود مسکن خریداری کند و از طرفی دیگر ۶۵ درصد سبد خانوار صرف هزینه های در رابطه با مسکن می شود. وی با اشاره به اینکه گام اول این است که از مصوبه سران استفاده نماییم و به وزارت راه و شهرسازی کمک نماییم که برای تمدید خودکار اسکان مستأجران اقدام نماید، اظهار نمود: این مستأجران ۵۱ درصد جمعیت را به خود اختصاص می دهند. باید از راه تسهیلات و مشوق ها بتوانیم در حوزه تملکی وارد شویم که در این حوزه مصوبه ای در بافت فرسوده داریم که می توانیم اضافه طبقه را از سه به چهار طبقه افزایش دهیم که مشوق بسیار خوبی است.
شهردار تهران همینطور خاطرنشان کرد: مولفه هایی برای سایر سطوح در نظر گرفته شده و در کنار آن، اقدام میان مدتی را دنبال می نماییم که دو ساله است و با قبول مسئولیت اجتماعی خود، هم می خواهیم در حوزه تملکی و هم در حوزه استیجاری ورود کنیم؛ به طوریکه شهرداری بتواند با در اختیار قرار دادن زمین و صدور پروانه امکانی را فراهم آورد که صاحب مسکن شدن در تهران دیگر افسانه نباشد و زندگی در ملک استیجاری افراد را به سختی و تنگنا نیندازد.
۵منطقه به صورت خاص و ۱۷ منطقه به صورت عمومی در حوزه تملکی و استیجاری وارد می شوند

وی با اشاره به اینکه عدد و رقم بسیار بالایی پیشبینی شده است، اظهار داشت: پنج منطقه به صورت خاص و ۱۷ منطقه دیگر هم به صورت عمومی در حوزه تملکی و استیجاری وارد می شوند.

زاکانی تاکید کرد: برای برنامه دراز مدت به دنبال این هستیم که با بازیابی پیرامون ایستگاه های مترو، بتوانیم هویت و آینده شهر را تضمین نماییم.
وی افزود: اگر اقدامات فعلی به مقصد برسد این وعده قطعی را به مردم می دهم که گره از مشکل مسکن مردم تهران برداشته شود.
شهرداری تعیین کننده اصلی افزایش اجاره و بهای مسکن به منظور پیشگیری از سوداگری

شهردار تهران با اشاره به اینکه پیگیری می نماییم که به صورت جدی، شهرداری تعیین کننده اصلی افزایش اجاره و بهای مسکن باشد، اظهار داشت: با این اقدام از سوداگری ها جلوگیری خواهد شد؛ میتوان اجاره داری حرفه ای ایجاد کرد تا بتوانند سود خویش را داشته باشند اما نه به این گونه که اجاره درصد قابل توجهی افزایش پیدا کند. به صورت صریح اعلام می کنم که شهرداری می تواند این کار را انجام دهد.

او همینطور خاطرنشان کرد: مسکن در بخش کوچک مقیاس و البته متعارف و مسکن به متراژ بزرگتر مد نظر قرار خواهد گرفت.

شهردار پایتخت اضافه کرد: درحال تفاهم هستیم و جلسه ای با وزیر راه و شهرسازی داشتیم و امروز هم جلساتی را داریم تا به امید خدا به نتیجه قطعی تا دو هفته آینده در این حوزه برسیم.

براساس اعلام سایت شهر، علیرضا زاکانی با اشاره به اینکه ضوابط شهرسازی در متروپل رعایت نشده است، تاکید کرد: یک جنایت در متروپل صورت گرفته است. عدم دقت در ساخت، بی دقتی در نظارت و سودجویی سازنده دست به دست هم داد تا این حادثه تلخ رخ دهد که می تواند منشا دقت صدبرابر در تهران برای این موضوعات باشد.1401/04/02
11:08:15
5.0 / 5
149
تگهای خبر: ابزار , پایتخت , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد