رئیس كمیسیون عمران مجلس:

در کریدورهای ترانزیتی ریلی موفق عمل نکردیم

در کریدورهای ترانزیتی ریلی موفق عمل نکردیم

به گزارش بتن آنلاین رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از موفق نبودن کریدورهای ترانزیتی ریلی انتقاد نمود.به گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر، رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس بامداد امروز در مراسم تکریم و معارفه مدیران عامل سابق و جدید شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه سعید رسولی مدیر عامل سابق شرکت راه آهن در خیلی از شاخص ها موفق بود، اظهار داشت: مجلس برای ریل گذاری جهت دست یابی به اهداف راه آهن آماده است.
وی اضافه کرد: برپایه برنامه ششم توسعه باید حداقل ۳۰ درصد بار به ریل منتقل می شد که امروز کمتر از ۱۰ درصد است.
رئیس کمیسیون عمران مجلس اظهار داشت: یک علت این است که شبکه ریلی در کشور کامل نیست و کانون های بار به شبکه متصل نیستند. مثلا خط آهن را به مراکز استان ها برده ایم ولی به بن بست رسیده ایم. راه آهن به شیراز رفته اما به بوشهر و یزد متصل نشده است.
رضایی کوچی عنوان کرد: یکی از علل کامل نشدن شبکه این است که همه بار بر دوش دولت می باشد و برای سرمایه گذاری بخش خصوصی جاذبه ایجاد نکرده ایم. تلاش ها برای فاینانس خارجی شده اما بازدهی آن پایین است و استقبال نمی گردد. ما در قانون برنامه ششم توسعه، تأمین ۲۰ درصد فاینانس خارجی را به وزارت نفت منتقل کرده ایم اما اتفاقی نیفتاده است.
وی افزود: علت دیگر عدم انتقال بار به ریل رقابت غیرمنصفانه بین ریل و جاده است. با عنایت به این که دسترسی به جاده بسیار ساده است، ازاین رو صاحبان کالا به حمل جاده ای متمایل هستند. مساله دیگر کندی شبکه ریلی است که متوسط آن کمتر از صد کیلومتر بر ساعت است که باید اصلاح گردد.
رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به مزیت جغرافیای ایران مبنی برقرار گرفتن در راه ترانزیت کالا از هند و چین به اروپا تصریح کرد: باوجود تلاش هایی که شد کریدورها موفق عمل نکردیم در حالیکه امروزه در دنیا ترانزیت کالا یکی از منابع درآمد دولتهاست.
رضایی کوچی ضمن اشاره به اهمیت تکیه بر توان مهندسان داخلی افزود: در صورت صادرات خدمات فنی مهندسی می توانیم به اندازه فروش نفت درآمد داشته باشیم. وزارت خارجه باید فرصت را برای شرکتهای فنی مهندسی ایران خصوصاً کشورهای همسایه فراهم آورد و ساخت یک میلیون مسکن هم به سازندگان داخلی توجه گردد. ما در داخل توان تولید ریل و واگن را داریم. وی خواهان متناسب سازی حقوق کارکنان راه آهن خصوصاً در لایه های غیرمدیریتی شد.

1400/07/26
23:07:24
5.0 / 5
255
تگهای خبر: توسعه , تولید , خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد