استاندار تهران تاكید كرد

افزایش سالانه 200 هزار نفر به جمعیت استان تهران به علت مهاجرت

افزایش سالانه 200 هزار نفر به جمعیت استان تهران به علت مهاجرت

استاندار تهران بر لزوم رصد جمعیت استان در برش های زمانی مختلف با رویکرد آینده پژوهانه تاکید نمود.


به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، انوشیروان محسنی بندپی در جلسه شورای راهبردی جمعیت مشترک با وبینار تغییرات جمعیت ایران و جهان ضمن اشاره به نقش مهم جمعیت در امر سیاستگذاری و آینده نگری اظهار داشت: رصد کردن جمعیت در برش های زمانی مختلف نقش مهمی در سیاستگذاری بر اساس رویکرد آینده پژوهانه دارد.

وی ادامه داد: استان تهران با پیچیدگی و مشکلات خاصی مواجه می باشد، از یک طرف به درجه ای از توسعه یافتگی دست یافتیم؛ از طرفی امید به زندگی و نرخ باروری در استان تهران پایین است. سالانه ۲۰۰ هزار نفر به جمعیت استان اضافه می شود که این امر در نتیجه مهاجرت به استان است؛ همچنانکه طبق سرشماری سال ۹۵ جمعیت استان ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بوده و پیشبینی این است که جمعیت استان در سال ۱۴۰۰ به بیشتر از ۱۴ میلیون نفر می رسد.

بندپی افزود: پراکندگی جمعیت در استان تهران هم بسیار زیاد است و جمعیت برخی شهرستان های استان معادل جمعیت یک استان است و پراکندگی جمعیت نامعقول است؛ درصورتیکه تراکم جمعیت در کشور ۵۰ نفر در کیلومترمربع، در استان تهران ۹۹۰ نفر و در شهرستان بهارستان ۱۰ هزار نفر در کیلومترمربع می باشد.
وی تصریح کرد: پنجره جمعیتی استان به این صورت است که میانگین جمعیت صفر تا ۱۴ سال در کشور ۲۴ درصد و تهران ۲۰.۳ درصد، جمعیت فعال در کشور ۶۹.۹ درصد و در تهران ۷۲.۳ درصد می باشد. میانگین جمعیت بالای ۶۵ سال در کشور ۶.۱ درصد و در تهران ۷.۴ درصد می باشد، این در شرایطی است که امید به زندگی زنان در کشور ۷۴.۳۸ سال و در تهران ۷۲ سال و امید به زندگی در بین مردان در کشور ۷۱.۷ سال و در تهران ۷۰ سال می باشد. کمبود زیرساخت های بهداشتی در استان تهران مشهود است، در این حوزه در کشور به ازای هر یکهزار نفر یک خانه بهداشت و در استان تهران به ازای هر ۲۲۰۰ نفر می باشد؛ میزان مراکز بهداشتی شهری در کشور به ازای هر ۱۱ هزار نفر و در تهران به ازای هر ۲۵ هزار نفر و مراکز بهداشتی روستایی به ازای هر ۵۰ هزار نفر یک مرکز است.

استاندار تهران خاطرنشان کرد: با عنایت به این کمبودها یکی از راهبردهای مهمی که در شورای برنامه ریزی استان مصوب شده این است که هیچ یک از منابع مالی استان در زمینه تملک به سمت راه اندازی بیمارستان و تجهیزات لوکس نرود؛ بلکه در زمینه زیرساخت های سلامت هزینه شود تا زمینه افزایش امید به زندگی و تغییر نگرش جمعیتی فراهم گردد. در زمینه بارورسازی زوج های نابارور بیمه ها بایستی پوشش بیمه ای گسترده داشته باشند.

محسنی بندپی ضمن اشاره به ضرورت پویایی سند جمعیتی استان افزود: بایستی برنامه خاصی را برای استان تهران با پیچیدگی های خاص طراحی نماییم تا شرایطی فراهم گردد تا شاخصهای امید به زندگی در استان ارتقاء یابد. در زمینه کاهش طلاق هم بایستی آموزش های پیش، حین و بعد ازدواج ارتقاء یابد تا ظرفیت نقدپذیری و تاب آوری افراد بالاتر برود. جمعیت جوان کشور جمعیت بانشاط و مولدی هستند که باید برنامه ریزی درستی برای آنها انجام داد تا ارزش افزوده خوبی برای کشور فراهم نمایند.
منبع:

1400/03/02
22:05:42
5.0 / 5
337
تگهای خبر: توسعه , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد