۱۰ نكته كلیدی برای درج اطلاعات در سامانه املاك

۱۰ نكته كلیدی برای درج اطلاعات در سامانه املاك

بتن آنلاین: وزارت راه و شهرسازی نکات کلیدی برای درج اطلاعات در سامانه املاک و اسکان را اعلام و بر دریافت مالیات از خانه هایی که در شهرهای بزرگ بیشتر از ۱۲۰ روز خالی باشند، تاکید نمود.


به گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر از وزارت راه و شهرسازی، معاونت مسکن و ساختمان به بخشی از سوالات سرپرستان خانوارها و مالکان واحدهای مسکونی در مورد اجبار درج اطلاعات ملکی و سکونتی در سامانه ملی املاک و اسکان کشور، پاسخ داد.

بنا بر این گزارش، توجه به نکات زیر برای سرپرستان خانوار که به سامانه ملی املاک و اسکان رجوع می کنند، لزوم دارد: - از مرورگرهای به روز Google Chrome یا Mozilla Firefox برای ورود به سامانه ملی املاک و اسکان استفاده کنید. - مشخصات ملک را با کلیک کردن روی گزینه افزودن ملک ثبت کنید. - درصورتیکه وضعیت سکونت ملک تغییر کرده است در قسمت املاک تحت مالکیت در کنار ردیف ملک خود روی گزینه ثبت یا تغییر ساکن کلیک کرده و وضعیت جدید سکونت ملک خویش را ثبت کنید. - افرادی که اقامتگاه خویش را در سامانه نمی بینند در قسمت اقامتگاه ها روی گزینه افزودن اقامتگاه کلیک کرده و مشخصات آنرا ثبت کنید. - افرادی که می خواهند اقامتگاه خویش را تغییر بدهند در قسمت اقامتگاه ها در کنار ردیف اقامتگاه قبلی خود روی گزینه اتمام سکونت کلیک کرده و تاریخ آخر سکونت در آنرا درج کنید. سپس مشخصات اقامتگاه جدید خویش را ثبت کنید. - افرادی که بیشتر از ۵ واحد مسکونی خالی دارند مهم نیست که واحدهای مسکونی در یک شهر باشد یا در شهرهای مختلف، به هر حال در صورتی که مالک بیشتر از ۵ واحد مسکونی خالی باشد، مشمول مالیات دو برابری می شود. - اگر ۱۲۰ روز واحد مسکونی خالی و در اختیار یک مالک باشد که اقامتگاه دیگری دارد، مشمول مالیات می شود. - فرسودگی، ملاک عدم شمولیت در مالیات نیست و به هر حال ملک مشمول مالیات خانه خالی می شود. - پس از آنکه مالک اخطار در ارتباط با مشمول مالیات بودن خانه های خالی را دریافت کرد باید به سامانه ملی املاک و اسکان جهت خود اظهاری رجوع کند. امکان ویرایش اطلاعات پس از ثبت نهایی وجود ندارد

بخشی از این سوالات و پاسخ های آنها به شرح زیر است:

برای افرادی که نخستین بار می خواهند وارد سامانه شوند و یا رمز عبور خویش را فراموش کرده اند در صفحه سماوا کدملی را وارد می کنند، اما کدملی وارد نمی گردد، چه باید بکنند؟

اطمینان حاصل کنید از مرورگرهای به روز Google Chrome یا Mozilla Firefox استفاده می کنید.

چگونه مشخصات ملک در سامانه افزوده شود؟
در قسمت املاک تحت مالکیت روی گزینه افزودن ملک کلیک کرده و مشخصات آنرا ثبت کنند.

وضعیت سکونت ملک تغییر کرده برای ثبت در سامانه املاک و اسکان چه مراحلی باید طی شود؟ در قسمت املاک تحت مالکیت در کنار ردیف ملک خود روی گزینه ثبت یا تغییر ساکن کلیک کرده و وضعیت جدید سکونت ملک خویش را ثبت کنند.

افرادی که اقامتگاه خویش را در سامانه نمی بینند چه اقدامی باید انجام بدهند؟ در قسمت اقامتگاه ها روی گزینه افزودن اقامتگاه کلیک کرده و مشخصات آنرا ثبت کنند.

افرادی که می خواهند اقامتگاه خویش را تغییر دهند، چه کارهایی باید انجام دهند؟ در قسمت اقامتگاه ها در کنار ردیف اقامتگاه قبلی خود روی گزینه اتمام سکونت کلیک کرده و تاریخ آخر سکونت در آنرا درج کنید. سپس مشخصات اقامتگاه جدید خویش را ثبت کنند.

آیا واحد مسکونی بایستی ۱۲۰ روز به صورت متوالی خالی باشد یا اینکه خالی بودن به صورت غیر متوالی هم مشمول مالیات خواهد بود؟ در صورتیکه ملک به مدت ۱۲۰ روز غیر متوالی در طول سال مالیاتی خالی باشد، باز هم مشمول مالیات بر خانه خالی خواهد شد.

در مورد افرادی که بیشتر از ۵ واحد مسکونی خالی دارند، آیا باید تمامی املاک در یک شهر واقع باشند؟ مهم نیست که واحدهای مسکونی در یک شهر باشد یا در شهرهای مختلف، به هر حال در صورتیکه مالک بیشتر از ۵ واحد مسکونی خالی باشند، مشمول مالیات دو برابری می شود.

اگر ملکی در طول سال، ۱۲۰ روز خالی بماند، اما مالک آنرا فروخته باشد، به صورتی که بخشی از ۱۲۰ روز زمان خالی ماندن، در اختیار مالک اول و مابقی در اختیار مالک دوم باشد، در این صورت آیا مشمول مالیات می شود؟ اگر بله چه کسی بایستی مالیات را پرداخت کند؟ اگر ۱۲۰ روز از زمان خالی بودن در اختیار یک مالک باشد، مشمول مالیات می شود.

درصورتیکه ملکی به علت فرسودگی قابلیت اجاره دادن نداشته باشد، آیا مشمول مالیات خانه خالی می شود؟ فرسودگی، ملاک عدم شمولیت در مالیات نیست و به هر حال ملک مشمول مالیات خانه خالی می شود. بعد از اینکه، مالک اخطار در ارتباط با مشمول مالیات خانه خالی بودن را دریافت کرد، چه کاری باید انجام دهد؟ به سامانه جهت خود اظهاری رجوع کند.

1400/01/23
20:34:32
5.0 / 5
350
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد