اعلام جزئیات اجبار همراه داشتن كارت ملی برای دریافت خدمات اداری و حمل و نقل

اعلام جزئیات اجبار همراه داشتن كارت ملی برای دریافت خدمات اداری و حمل و نقل

دبیر كمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت كرونا جزئیات اجبار همراه داشتن كارت ملی برای دریافت خدمات اداری در شهرها را در جهت اجرای طرح هوشمند مدیریت كرونا شرح داد.


حسین قاسمی در گفتگو با ایسنا، در توضیح جزئیات طرح اجبار دریافت کارت ملی برای عرضه خدمات توسط دستگاههای اجرایی در حوزه شهرها اظهار داشت: در سال ۱۳۷۶ قانون اجبار شماره ملی و کد ملی اختصاصی برای هر فرد ایرانی در مجلس مصوب شده است. در ماده ۲ آیین نامه این قانون اجبار می کند که افراد ایرانی بالای ۱۵ سال باید این شماره ملی و کارت ملی را داشته باشند و هم همیشه همراه خودشان این کارت ملی باشد. ازاین رو از لحاظ اجبار قانونی در سال ۱۳۷۶ این قانون مصوب شده است.
وی ادامه داد: از نظر اینکه چه تعداد هم اکنون کارت ملی دارند و چه تعداد ندارند، باید تاکید نماییم که اگر مبنای ۱۵ سال سن را محاسبه نماییم هم اکنون ۶۲ میلیون ایرانی واجد شرایط گرفتن کارت ملی هستند، یعنی ۶۲ میلیون از ۸۵ میلیون جمعیت ایران واجد گرفتن این کارت هستند، اما از این ۶۲ میلیون نفر ۵۰ میلیون نفر کارت ملی گرفته اند.
قاسمی افزود: بالای ۸۰ درصد جمعیتی که شامل دریافت آن می شوند کارت خویش را دریافت کرده اند و ۱۲ میلیون نفر هم یا اقدام نکرده اند یا اقدام نموده اند و قبضی که کد ملی روی آن درج شده را دارند، اما هنوز کارت خویش را دریافت نکرده اند.
وی در تشریح استفاده از کارت ملی برای اعمال محدودیت ها اظهار داشت: هم اکنون بر مبنای طرحی که با هماهنگی وزارت ارتباطات و وزارت راه انجام شده عرضه خدمات حمل و نقل مسافری بین استان ها با عرضه کارت ملی انجام می شود. یعنی اگر فردی بخواهد با هواپیما، قطار یا اتوبوس از تهران به هر جای ایران سفر کند هنگام دریافت بلیت باید کد ملی را عرضه کند تا بلیت برای وی صادر شود.
وی افزود: وقتی کد ملی را عرضه می کند سامانه وزارت راه در حمل و نقل ریلی، هوایی و جاده ای به بانکهای اطلاعاتی وزارت بهداشت متصل است. بدین سان اگر فرد بعنوان یک ایرانی به آزمایشگاه یا بیمارستانی رجوع و به علت کرونا آزمایش داده باشد یا بستری شده باشد اگر بخواهد بلیت دریافت کند سابقه فرد مورد بررسی قرار می گیرد و اگر فرد کرونا مثبت باشد نمی تواند بلیت دریافت کند.
وی ادامه داد: بدین سان این فرد شناسایی و به وی اعلام می شود که به قرنطینه برود و اگر هم از قرنطینه بیرون بیاید جریمه خواهد شد. این مورد در حوزه حمل و نقل ریلی، هوایی و جاده ای عملیاتی شده است.
وی تصریح کرد: جالب است بدانیم روزانه با افراد زیادی در این طرح مواجه می شویم که به علت کرونا مثبت بودن نباید سوار هواپیما، اتوبوس و قطار شوند اما رعایت نمی کنند ولی با استعلامی که انجام می شود این مساله مدیریت می شود.
دبیر کمیته اجتماعی، انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا ضمن اشاره به عرضه پیشنهادی در جلسه قبلی ستاد ملی مدیریت کرونا اظهار داشت: در این نشست پیشنهادی را مطرح کردیم که با استفاده از کارت ملی علاوه بر سیستم حمل و نقل ریلی، جاده ای و هوایی در حوزه های شهری هم این مورد عملیاتی شود، منتهی این مورد به صورت مرحله به مرحله در شهرها اجرایی شود.
وی افزود: مثلا ورود افراد به ادارات برای دریافت خدمات اداری اجبار همراه داشتن کارت ملی را داشته باشد و اگر فردی در آنجا شناسایی شود که قبلا کرونا مثبت بوده یا هنوز دوره ۱۴ روزه خویش را طی نکرده اجازه ورود و عرضه خدمات به وی داده نمی گردد. این مساله در بانک ها یا در حوزه سایر دستگاه هایی که به مردم خدمات عرضه می کنند صورت خواهد گرفت و در مرحله بعدی سیستم حمل و نقل عمومی را هم شامل خواهد شد.
وی ادامه داد: یک بخش از این کار از راه استعلام لحظه ای انجام می شود که QR کدی در سامانه اپلیکیشن ماسک طراحی شده که هر کسی که گوشی هوشمند داشته باشد با داشتن کارت ملی می تواند کارت ملی را اسکن کند و سابقه سبز یا قرمز بودن فرد قابل مشاهده خواهد بود. سبز بودن به معنای اینکه سابقه ای از لحاظ کرونا نه بستری و نه نتیجه آزمایش نداشته و کرونا ندارد و سالم می باشد و قرمز هم به معنای اینکه فرد یا قبلا آزمایش داده و کرونا مثبت بوده و دوره ۱۴ روزه را طی نکرده و یا بستری بوده و دوره ۲۰ روزه پس از بستری را طی نکرده است.
وی تصریح کرد: این کار برای این است که در فرایند مدیریت این بیماری منحوس بتوانیم هم خدمات عرضه دهیم و هم جلوی افرادی که مثبت هستند یا قبلا بستری بوده اند و دوره قرنطینه آنها کامل نشده گرفته شود که باعث انتشار این بیماری نشود.
قاسمی در پاسخ به سوالی در مورد بازه زمانی اجرای این طرح؟ اظهار داشت: این مورد بازه زمانی مکانی ندارد و جزو مواردی است که به صورت مستمر انجام می شود. چون که به بحث پایش، غربالگری ونظارت کمک می نماید. بنابراین محدودیت زمانی و مکانی ندارد. اجرای آن هم در حوزه شهری مرحله به مرحله است چونکه در حوزه زیرساخت ها مثلا در حمل و نقل عمومی هنوز اتصال برقرار نشده بنابراین درمرحله اول جاهایی که امکانات و زیرساخت ها را دارند این مورد در آنها اجرایی می شود و همزمان جاهایی که ندارند با فراهم شدن زیرساخت ها به مبحث اضافه خواهند شد.
دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی کرونا در بخش دیگری از صحبت های خود در مورد اجرای طرح جدید محدودیت های کرونایی هم اظهار داشت: اعلام زمان دوهفته ای برای اجرای این طرح صحیح نیست. این طرح قید زمانی برای انتها ندارد. در حقیقت زمانی آخر می یابد که وضعیت از قرمز به نارنجی از نارنجی به زرد واز زرد به سفید تبدیل گردد که در آن هنگام طرح خاتمه یافته است.

؟؟؟منبع:

1399/09/08
21:32:18
5.0 / 5
1209
تگهای خبر: خدمات , سفر , سیستم , كارت ملی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد