گزارش بتن آنلاین؛

افزایش قیمت بلیت هواپیما بالاخره قانونی می باشد یا غیر قانونی؟

افزایش قیمت بلیت هواپیما بالاخره قانونی می باشد یا غیر قانونی؟

به گزارش بتن آنلاین رئیس كمیسیون عمران مجلس از استفساریه شورای نگهبان درباره مصوبات برنامه های توسعه كه اجرا شده اند، اطلاعی ندارد و به اشتباه قانون آزادسازی نرخ بلیت هواپیما را آخر یافته اعلام نموده است.به گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر، بر مبنای بند ب ماده ۱۶۱ قانون برنامه پنجم توسعه مصوب دیماه سال ۱۳۸۹ که در سال ۱۳۹۴ اجرای آن آغاز شد، دولت مکلف به آزادسازی نرخ بلیت پروازهای داخلی شد.
متن این بند از قانون برنامه پنجم توسعه بدین شرح است:
ماده ۱۶۱ بند ب- دولت مکلف است تا آخر سال اول برنامه نسبت به متنوع سازی نرخ خدمات حمل و نقل هوایی بار و مسافر اقدام نماید و از آغاز سال سوم برنامه ضمن آزادسازی کامل نرخ حمل و نقل هوایی، خدمات فرودگاهی و شبکه پروازی، لغو تخفیفات تکلیفی و هرگونه معافیت در زمینه بهره برداری از خدمات ناوبری هوایی، فرودگاهی، نشست و برخاست، خدمات پروازی، واگذاری اماکن و سایر موارد مرتبط نسبت به واقعی نمودن نرخ آنها اقدام نماید.
خاطرنشان می شود، این ماده قانونی در آذرماه سال ۹۴ و با حضور علی عابدزاده رئیس سابق سازمان هواپیمایی کشوری در رأس این سازمان در زمان وزارت عباس آخوندی در راه و شهرسازی، اجرایی شد.
با در گرفتن کش و قوس هایی میان سازمان هواپیمایی کشوری و کمیسیون عمران و برخی فراکسیون های مجلس در مورد نرخ نامه جدید قیمت بلیت هواپیما اعلامی از جانب انجمن شرکت های هواپیمایی، مباحثی هم در مورد ادامه قانونی یا غیر قانونی بودن مصوبه سال ۸۹ مجلس عنوان شد.
رئیس کمیسیون عمران مجلس: تاریخ اعتبار قانون آزادسازی بلیت هواپیما به اتمام رسیده است
محمد رضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس در گفت وگویی با یکی از رسانه ها، می گوید: پیش از برنامه پنجم و مبحث آزادسازی نرخ بلیت هواپیما، سازمان هواپیمایی مسئول نرخ گذاری بلیت هواپیما بود و نرخ گذاری زیر نظر سازمان هواپیمایی کشوری انجام می شد و بعد از برنامه پنجم نرخ شناور اعلام گردید. اما در برنامه ششم این حکم تمدید نشد ازاین رو متولی قیمت گذاری بلیت هواپیما، سازمان هواپیمایی کشوری است و این سازمان باید قیمت ها را کنترل کند و در این زمینه با رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در گفت وگوی تلفنی درخواست کردم به وظیفه نظارت و کنترل قیمت ها متعهد باشد.
رئیس سازمان هواپیمایی کشوری: قانون آزادسازی نرخ بلیت هواپیما به برنامه ششم هم تسری یافت
از سوی دیگر، تورج دهقانی زنگنه معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در گفت وگوی دیگری اعلام نمود: سازمان هواپیمایی کشوری هیچ دخالتی در تعیین کف و سقف قیمت بلیت پروازهای داخلی ندارد. بر مبنای قانون برنامه پنجم توسعه که به برنامه ششم هم تسری پیدا کرد، شناورسازی و آزادسازی قیمت بلیت هواپیما یک تکلیف قانونی می باشد.
حق با کیست؟ رئیس سازمان هواپیمایی یا رئیس کمیسیون عمران؟
نگاهی به قانون برنامه ششم توسعه نشان میدهد خبری از تمدید مصوبه آزادسازی نرخ بلیت نیست و در هیچیک از بندها و مواد قانونی آن، اشاره ای به ادامه اجرای قانون آزادسازی بلیت پروازهای داخلی نشده است.
همچنین در قانون احکام دائمی برنامه های ۵ ساله توسعه هم این مورد به تصویب مجلس شورای اسلامی نرسیده است.
بنابراین ظاهراً رئیس کمیسیون عمران مجلس برنده این نزاع خواهد بود.
این در حالی است که بر مبنای استفساریه ای از شورای نگهبان، اگر قوانین برنامه های ۵ ساله، اجرا شده بود، به قانون دائمی تبدیل می شوند ولی اگر مواد این قوانین در تاریخ اعتبارِ ۵ ساله آنها اجرا نشد، دیگر قابل تسری به برنامه بعدی نبوده و تاریخ اعتبار آنها منقضی شده است.
یک حقوقدان: قانون آزادسازی نرخ بلیت هواپیما به قوت خود باقی است
یک کارشناس حقوق هوانوردی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره دعوای حقوقی رؤسای کمیسیون عمران مجلس و سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به استفساریه موجود از شورای نگهبان درباره قوانین برنامه های ۵ ساله توسعه، گفت: در این مورد، حق با رئیس سازمان هواپیمایی است.
وی اضافه کرد: با توجه به این که قانون آزادسازی نرخ بلیت پروازهای داخلی در زمان اعتبار قانون برنامه پنجم اجرایی شد، بر مبنای استفساریه مذکور، قابل تسری به برنامه ششم بوده و این قانون همچنان پابرجاست؛ حتی اگر در برنامه ششم توسعه، بند یا ماده ای در خصوص تمدید مصوبه قانون برنامه پنجم ذکر نشده باشد.
این کارشناس حقوقی تصریح کرد: مثلاً اگر در یکی از برنامه های ۵ ساله توسعه، مجلس دولت را مکلف به ایجاد یک وزارت خانه جدید با ساختار جدید و دولت هم این مصوبه را اجرایی کرد، ولی در برنامه ۵ ساله بعدی، مصوبه مذکور تمدید نشد، آیا دولت می تواند به این بهانه، کل وزارتخانه بوجود آمده را منحل کند؟ مسلماً چنین برداشتی صحیح نخواهد بود و در این خصوص نیز، استفساریه شورای نگهبان، حجت را بر سازمان هواپیمایی کشوری تمام کرده است.

1399/08/14
14:37:41
5.0 / 5
1136
تگهای خبر: توسعه , خدمات , دولت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد