مخالفت شورا با نامه شهردار تهران برای استرداد لایحه اصلاح ساختار سازمانی شهرداری

مخالفت شورا با نامه شهردار تهران برای استرداد لایحه اصلاح ساختار سازمانی شهرداری

اعضای شورای اسلامی شهر تهران با نامه شهردار تهران در خصوص استرداد لایحه بازبینی و اصلاح ساختار سازمانی شهرداری تهران كه امروز(یكشنبه) به شورا ارسال شده بود مخالفت كردند.


به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، در دویست و چهل و سومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران بررسی لایحه بازبینی و اصلاح ساختار سازمانی شهرداری تهران در دستور کار قرار داشت که ارسال نامه شهردار تهران برای استرداد این لایحه چالشی در صحن شورا عنوان شد. بر همین مبنا محسن هاشمی، ریاست شورای شهر تهران اظهار داشت: بر مبنای چند دستور و مصوبه شورا این لایحه به شورا ارسال شده است. در حقیقت در دیماه سال ۱۳۹۷ این مورد یعنی اصلاح ساختار سازمانی شهرداری تهران به این مجموعه ابلاغ گردید و شهرداری یکسال بعد در دیماه سال ۱۳۹۸ لایحه را به شورا ارسال کرد که لایحه به کمیسیون ارجاع و در کمیته منابع انسانی روی آن کار شد و در کمیسیون تصویب و به صحن ارسال شده است.

وی افزود: در جلسات مشورتی شورا هم این مورد بررسی گردید و حتی رای گیری شد که اکثریت حاضران را به دست آورد هرچند که همه اعضا در جلسه هم اندیشی حضور نداشتند بدین سان مقرر شد در نهایت این لایحه در دستور جلسه قرار بگیرد اما تماس هایی در شهرداری انجام شد که این لایحه در صحن مطرح نشود و در دستور قرار نگیرد که نظرات دیگر آنها هم مطرح شود اما امروز (یکشنبه) نامه استرداد لایحه از جانب شهردار تهران به دست من رسید.

وی تصریح کرد: بر مبنای ماده ۱۰ این نامه داخلی شورا چنانچه تقاضای کتبی استرداد لایحه داده شود با تشخیص هیات رییسه می تواند در این مورد تصمیم گیری کند بنابراین نیاز است که نظرات اعضا مطرح شود. در مجلس شورای اسلامی هم نمونه چنین موردی داشتیم درباره پشتیبانی از حمل و نقل ریلی که به پایان دولت اصلاحات نرسید و در دولت اقای احمدی نژاد نامه ای به مجلس نوشته شد و درخواست استرداد داده شد اما قبول نکردند.
در ادامه امینی نایب رئیس شورای شهر تهران در پاسخ به هاشمی اظهار داشت: در مجلس بررسی طرح ها و لوایح در دو مرحله مورد بررسی و تصویب قرار می گیرد بنابراین اگر استرداد پیش از ورود به کلیات باشد امکان پذیر است. بر مبنای ماده ۱۰ قانون که قرائت شد مشخص است و اعلام اینکه فرصت شور وجود ندارد پذیرفته نیست؛ در هر صورت کلیات لایحه تصویب نشده و نباید از آئین نامه تخلف نماییم. بر همین مبنا لایحه باید از دستور خارج و در هیات رییسه مطرح شود و تصمیم بگیرند.
باردیگر هاشمی در پاسخ به امینی اظهار داشت: به مغز قانون گذار خطور نمی کرده که شهردار و شهرداری تهران اینقدر فعال باشد که ۲۰ دقیقه قبل طرح لایحه در شورا چنین نامه ای ارسال شود و به نظرم این توهین به شورا قلمداد می شود.
به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، بهاره آروین هم در این رابطه تصریح کرد: دستور جلسه جز با رای اعضا قابل تغییر نیست.
در ادامه سیدحسن رسولی با تاکید بر اینکه فقط با اکثریت مطلق اعضای حاضر در جلسه می توان موضوعی را از دستور کار خارج کرد، اضافه کرد: یک هفته است دستور کار تنظیم شده و شهردار درجریان این دستور جلسه قرار گرفته است بنابراین ۷ بامداد نمی تواند از خواب بیدار و این تصمیم را تغییر دهد، بنابراین شورا نمی تواند بازیچه این تصمیمات شود. مگر شهردار حق دارد برای لایحه ای که تمام مراحل قانونی آن طی شده یک ساعته تصمیم تغییر بگیرد این درحالی است که شهردار در جلسه انتخاب تاکید بر اصلاح ساختار داشت.
وی تصریح کرد: اساس این مورد طرح است و نه لایحه و اسناد بالادستی دارد و اگر شهردار تمایل استرداد داشته باشد چنین حقی ندارد. بیشتر از ۳۰ جلسه در این مورد گذاشته شده است و تصمیم سنگینی است اما ۲۱ عضو اصلاح طلب باید جسارت تصمیم گیری های سنگین را داشته باشند. بر همین مبنا استدعا می کنم اجازه دهید گزارش اصلاح ساختار قرائت شود.
مظاهریان معاون شهردار تهران هم در تشریح درخواست شهردار تهران اظهار داشت: بحث اصلاح ساختار خطیر است. آنچه که شهردار در نامه اشاره کردند استرداد لایحه است به جهت اینکه با شرایط جدید بتوانیم لایحه را وفق دهیم. شرایط کرونا و شرایط اقتصادی شدیدتر شده و در این لایحه اصلاح ساختار گسترده دیده شده باید با عنایت به شرایط اصلاح گردد و به شورا بازگردد.
وی ادامه داد: شهردار فکر می کند آنچه که مطرح شده در چارچوب اصلاح ساختار حداکثری و مناسب اوضاع کنونی و فعلی شهرداری نیست، در حالیکه لازم است اصلاح حداقلی صورت گیرد. امروز آنچه که داریم و این متن تناسبی با لایحه ی شهرداری که قابل طرح باشد ندارد.
به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا میرلوحی هم در ادامه اظهار داشت: من به شدت از اقایان مظاهریان و حناچی گله مند هستم که با کمال تاسف مطالبی که مطرح کرده اند نسبتی با صداقت ندارند که تصور می کنم به علت استرس و ترس ناشی از تغییر ساختار است. بعد از ۱۰ بار تذکر و جلسه پی درپی به این سادگی بگویند مصلحت نیست، مدیریت این سازمان به هم ریخته و پر هزینه است.
به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، نهایتا هاشمی ریاست شورا با بیان اینکه نظرگیری ضمنی از اعضای هیات رییسه انجام داده است، بهتر است که مبحث مطرح و تعیین تکلیف شود و اگر اعضا با آن مخالف بودند رای مخالف دهند و یا موافقت کنند.
منبع:

1399/07/27
12:44:44
5.0 / 5
1343
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد