در بررسی حادثه حریق كلینیك سینا در شورای شهر تهران مطرح شد

شهر تهران از نظر شرایط ایمنی حال خوبی ندارد

شهر تهران از نظر شرایط ایمنی حال خوبی ندارد

مدیر عامل آتش نشانی ضمن بیان جزئیات حریق كیلینك سینا و اعلام اینكه در همان روز 25 سیلند اكسیژن شارژ شده بود، اظهار داشت: هر چه قدر یك ساختمان نا ایمن تر باشد، احتمال تاثیرگذاری عملیات مقابله كاسته می شود، چونكه ایمنی یك چرخه كامل است و تنها با نرده بان بلند به عملیات اطفاء و غیره به دست نمی آید.


به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، بامداد امروز بررسی حادثه حریق کلینیک سینا روی میز بررسی شورای شهر تهران قرار گرفت و مهدی داوری مدیر عامل سازمان آتش نشانی با عرضه گزارشی در صحن شورای شهر اظهار داشت: بحث مشکلات ایمنی شهر تهران دارای خلاءهای واقعی است که شهر را به چالش کشیده و بر همین مبنا اعلام می کنم شهر تهران از نظر شرایط ایمنی حال خوبی ندارد.
وی با بیان این که فکر نکنید اقدامات سازمان آتش نشانی در حد چند ابلاغیه بوده است، اظهار داشت: این ساختمان ها توسط آتش نشانان در شهر شناسایی شده و پس از آن بر مبنای چک فهرست کارشناسان تمام مخاطرات این ساختمان ها را احصاء کرده و ضمن آگاه سازی مالکین راهکارهای ایمن سازی را به آنها اعلام می کند و این یک فرایند سنگین است.
داوری در مورد عملیات اطفای حریق حادثه کلینیک سینا با بیان این که در ساعت ۲۰: ۴۶: ۳۰ نخستین تماس با سامانه ۱۲۵ برقرار شد اظهار داشت: در ساعت ۲۰: ۴۶: ۵۰اولین خروج آتشنشانان از ایستگاه دزاشیب و میدان تجریش انجام شد و هرچند مسیر طولانی نبود اما به علت ترافیک آتشنشانان ۴ دقیقه و ۵۸ ثانیه بعد به محل حادثه می رسند و با عنایت به حجم تماسهای دیگر با آتش نشانی ایستگاه های ۸۸، ۶۴ و ۱۰۵ هم به محل حادثه اعزام می شوند.
وی با تاکید بر این که حضور نخستین نیروهای ما همزمان با وقوع دومین انفجار بود اظهار داشت: انفجار دوم به حدی بود که دو ساختمان روبرو و مجاور را تحت تأثیر قرار داد.
داوری تصریح کرد: اگر تصاویر و فیلم ها را ببینید متوجه ستون دود به آسمان می شویم که به شخصه احتمال می دهم که این دود به علت وقوع انفجار بوده است چون که هر انفجار، شعله، حرارت و دود را افزایش داده و تا شعاع ۲۰ متر انتقال می دهد.
وی با بیان این که ۳۰ دستگاه سیلندر اکسیژن و نیتروژن در محل وجود داشته که به قول نگهبان کلینیک ۲۵ سیلندر در همان روز شارژ شده و به انباری انتقال داده می شود، اظهار داشت: اکسیژن به خودی خود علت حریق نیست اما قابل سوزاندن است و حریق را زیاد می کند و بعد از نخستین انفجار با عنایت به وجود سیلندرهای اکسیژن آتش نشانان به حریق حمله می کنند تا از تبعات بیشتر جلوگیری شود اما مسئله این است که در این مرکز فقط یک راه پله وجود داشت.
وی با بیان این که در انباری این کلینک به غیر از سیلندر، حجم زیادی از کالاهای بیمارستان همچون الکل، لباس و غیره دپو شده بود که دود غلیظ هم ناشی از سوختن آنها بود، اظهار داشت: متاسفانه حریق به سیلندرها می رسد و انفجارها آغاز می شود که دو انفجار قوی بوده و مابقی سیلندرها به علت عمل کردن سوپاپشان گرفتار انفجار نمی شوند اما اکسیژن به حریق دمیده می شود.
داوری با بیان این که ما سه عملیات اطفای حریق در ساختمان کیلینک ساختمان مجاور و ساختمان رو به رو انجام دادیم، اظهار داشت: در همین حین تماس هایی با 125 انجام شد که نشان می داد افرادی در داخل ساختمان گرفتار شدند که بر همین مبنا تلاش کردیم با استفاده از نردبان های هیدرولیکی از پشت ساختمان وارد شویم. اما با عنایت به زاویه محدوده نردبان مجبور شدیم از نردبان های 8 متری دستی استفاده نماییم. اما این شیوه هم موفقیت آمیز نبود و بر همین مبنا تلاش کردیم از ساختمان های مجاور به پشت بام دسترسی پیداکنیم و نهایتا یک تیم از پشت بام به داخل ساختمان نفوذ کرد اما ضمن مواجه شدن با دشواری در باز کردن در، مجبور شدند که اقلام دپو شده در راه را هم جابجا کنند.

وی با بیان این که انفجارها حجم زیادی از دود و حرارت را وارد ساختمان کرده و به سمت بالاترین نقطه هدایت کرده بود اظهار داشت: در پشت بام بسته بود و تنها در اتاق های جراحی باز بوده است و بنابراین متاسفانه زمانی که ما وارد طبقه چهارم شدیم با صحنه های جان باختن افرادی مواجه شدیم که تلاشی برای فرار نداشتند و همان پای تخت جراحی و پشت میز افتاده بودند که نشان می داد اتفاق آن قدر سریع رخ داده که قدرت عکس العمل نداشتند.
مدیرعامل آتش نشانی افزود: در حریق اصلی ترین ملکول دود گاز دی اکسید، مونواکسید و سیانید اکسیژن است که اینها سبب می شود افراد کمتر از یک دقیقه جان خویش را از دست بدهند.
وی با بیان این که ما در دستور العمل های مختلف به مالک ابلاغ کردیم که از نگهداری تعداد زیادی سیلندر اجتناب کنند و حتما مسئول فنی کلینیک از این دستور العمل ها اطلاع داشته اظهار داشت: این کلینیک با محدودیت فضا مواجه بود و کوشیده از هر فضای استفاده نماید که متاسفانه این حادثه بوجود آمد.
داوری با تاکید بر این که شهرداری ضابط قضایی نیست اما همه اخطاریه ونامه های ما به همه دستگاه ها رونوشت شده است، اظهار داشت: ایمنی کار یک دستگاه تنها مثل شهرداری نیست و لازم است همه پای کار بیایند.
وی با بیان این که ما در طلایی ترین دوره حمایتی مدیریتی هستیم و آتش نشانان در تهران در همه حوادث حاضر هستند، اظهار نمود: ایمنی در تهران نیازمند عزم همه دستگاه ها است.
منبع:

1399/04/15
17:28:18
5.0 / 5
2368
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد