مروری بر مصوبات ضدكرونایی شورای شهر

مروری بر مصوبات ضدكرونایی شورای شهر

بتن آنلاین: شیوع كرونا در تهران سبب شد حال و هوای مدیریتی در شهر تهران تغییر كند و علاوه بر مدیران شهری كه از روز اول اسفند ماه پای كار ضدعفونی كردن شهر آمدند، برنامه ریزان یا همان اعضای شورای شهر نیز با اتخاذ تصمیمات مدیریتی از شهرداری تهران حمایت كنند.


به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، اعضای شورای شهر تهران بااینكه در زمان شیوع كرونا در حال بررسی بودجه سال۹۹ شهرداری تهران بودند اما توجه ویژه ای به اتخاذ تصمیماتی در امتداد كنترل شیوع این بیماری داشتند و همین طور با در نظر گرفتن تاثیرات این ویروس بر كسب و كار و زندگی شهروندان، تصمیماتی را در مورد دوران كرونا و پساكرونا اتخاذ كردند.
بودجه ۱۰ میلیارد تومانی شهرداری برای مقابله با ویروس كرونا
در همان روزهای ابتدایی و جلسه ششم اسفند ماه شورای شهر تهران طرح دو فوریت گردنگیر شهرداری تهران برای انجام اقدامات لازم جهت تاب آوری شهر برای پیشگیری و كاهش آلودگی ناشی از كرونا ویروس روی میز بررسی اعضای شورای شهر قرارگرفت و بعد از بحث و بررسی های بسیار این طرح با رای موافق اعضا به تصویب رسید و بودجه ای ۱۰ میلیاردی برای مقابله با كرونا از طرف شهرداری تهران به این مساله اختصاص یافت.
توجه به بیماری مسری در بودجه۹۹
كرونا اما در جریان بررسی بودجه شهرداری تهران در سال ۱۳۹۹ موثر بود. به پیشنهاد ناهید خدا كرمی، رئیس كمیته سلامت شورای شهر تهران یازدهم اسفند ماه اعضای شورای شهر تهران در جریان بررسی ماده واحده و تبصره های بودجه شهرداری تهران با اضافه كردن كلمه «بیماری مسری» به شهرداری تهران اجازه دادند كه در سال آینده برای حوادث پیش بینی نشده تا سقف چهار درصد از سرجمع اعتبارات خودرا برای كنترل اوضاع هزینه كند.
بر اساس این مصوبه شهرداری تهران در سال ۱۳۹۹ مجاز است در صورت وقوع حوادث پیش بینی نشده همچون سیل، طوفان، زلزله، بیماری مسری و غیره تا سقف چهار درصد از اعتبارات هزینه ها و تملك دارایی های سرمایه ای خودرا برای كنترل اوضاع هزینه كند.
البته در این بین اعضای شورای شهر تهران در جلسات مختلف به موضوع كرونا و شیوه های مقابله با آن پرداختند. بعنوان مثال ناهید خداكرمی، رئیس كمیته سلامت شورای شهر تهران بر لزوم غربالگری مسافران در دروازه های تهران و اندیشیدن تمهیداتی برای پیش گیری از كرونا در كودكان كار و خیابان تاكید داشت و مجید فراهانی، رئیس كمیته بودجه و نظارت شورای شهر تهران از دولت خواست تا مواد ضدعفونی كننده استاندارد برای پاكسازی سطوح مترو، تاكسی و اتوبوس تامین كند اما برنامه های شورای شهر برای تسهیل امور شهروندان تهرانی در شرایط بحرانی كرونا به همین جا ختم نشد.
مهلت شورا به شهروندان تهرانی برای پرداخت عوارض
تصمیم گیری درباره تمدید مهلت پرداخت عوارض در صحن شورای شهر تهران یكی دیگر از موضوعاتی بود كه نمایندگان پارلمان شهری تهران به آن پرداختند، قبل از بررسی این لایحه دو فوریتی در صحن شورای شهر تهران علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران با اشاره به شیوع ویروس كرونا در پایتخت و شرایط پیش آمده اقتصادی ناشی از این مساله عنوان كرد: خیلی از كسب و كارها در شرایط شیوع ویروس كرونا گرفتار لطمه جدی شده اند و مدیریت شهری، باوجود تنگناهای مالی، نمی تواند نسبت به این مساله بی توجه باشد و در ایام پایانی سال كه به طول معمول مراجعات به شهرداری و واحدهای تابعه افزایش می یابد، به سبب شرایط ویژه شیوع بیماری، مدیریت شهری به دنبال اتخاذ سریع تدابیری است كه این مراجعات تا حد ممكن كاهش پیدا كند.
سخنگوی شورای شهر تهران با اشاره به اینكه عمده مراجعات اختتام سال به شهرداری، به سبب تخفیف در عوارضی است كه مهلت پرداخت آن، اختتام سال است، اضافه كرد: بنا بر این در شورا و شهرداری، این پیشنهاد عنوان شد كه در چارچوب طرح یا لایحه ای دوفوریتی، مهلت پرداخت عوارض و استفاده از جوایز خوش حسابی و سایر تسهیلات تشویقی، تا ماه های آغازین سال 99 تمدید شود. این لایحه دو فوریتی و كلیات آن بعد از بحث و بررسی در دویست و چهارمین جلسه علنی شورای شهر تهران به تصویب رسید.
بعد از بررسی و تصویب این لایحه دو فوریتی اما به پیشنهاد بعضی از اعضای شورای شهر تسهیلات دیگری برای شهروندان تهرانی در نظر گرفته شد كه یكی از آنها تمدید مهلت پرداخت عوارض صدور پروانه ساختمانی تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان بود. در همین راستا پیشنهاد علی اعطا، رئیس كمیته معماری و طرح های شهری شورای شهر تهران در خصوص ارائه مهلت پرداخت عوارض صدور پروانه ساختمانی برای املاكی كه فرم اعلام عوارض آنها تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان است، برمبنای محاسبات سال ۹۸ تا اختتام اردیبهشت ماه سال ۹۹ در دویست و چهارمین جلسه علنی شورای شهر تهران به تصویب رسید.
در همان جلسه دویست و چهارم نیز زهرا صدراعظم نوری، رئیس كمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران پیشنهاد نمود المانی از ایثارگری كادر پزشكی در این ایام ساخته شود.
تاثیر كرونا بر صدور پروانه ساختمانی
به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، در آخرین جلسه شورا در سال۹۸، علی اعطا، عضو هیات رییسه شورای شهر تهران از تشكیل نشدن جلسات كمیته های نما به سبب شیوع ویروس كرونا آگاهی داد و اعلام نمود كه این مساله سبب شده تا صدور پروانه ساختمانی برای شهروندان متقاضی با مشكل روبه رو شود، در همین راستا طرح اعطای مجوز به شهرداری تهران برای ستاندن تعهد از مالكین( ذیعنفین) پروژه های ساختمانی برای ارائه تاییدیه نمای ساختمان بمنظور كاهش ترددهای غیر ضروری متقاضیان حوزه شهرسازی در امتداد مقابله با شیوع ویروس كرونا» را بعنوان پیشنهادی برای حل این مشكل در صحن شورا ارائه كرد. بعد از بحث و بررسی این طرح از طرف اعضای شورای شهر به تصویب رسید.
بر طبق این طرح برای پرونده های شهرسازی كه تمامی اسناد و مدارك صدور پروانه ساختمانی را ارائه كردند و صرفاً در انتظار تاییدیه نمای ساختمان هستند با ستاندن تعهدات قانونی سه ماهه پروانه ساختمانی صادر می شود.
منبع:

1398/12/28
21:06:52
5.0 / 5
3261
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد