گزارش بتن آنلاین

خیز باردیگر قیمت، وام جدید مسكن را خنثی كرد

خیز باردیگر قیمت، وام جدید مسكن را خنثی كرد

به گزارش بتن آنلاین در حالیكه پرداخت تسهیلات مسكن با سقف های جدید هنوز روند اجرایی به خود نگرفته، بازار مسكن با شوك افزایش قیمت، به استقبال وام ۲۴۰ میلیون تومانی رفت.به گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر، در حالیكه این روزها اتفاقات مختلف در حوزه های سیاست داخلی و خارجی، فضای اقتصادی كشور را تحت تاثیر خود قرار داده، اما بازار مسكن كه در چند ماه گذشته تلاطم های سال ۹۷ را پشت سر گذاشته و به آرامش رسیده بود، در فضای هیجانی این روزها بار دیگر گرفتار نوسان در قیمت شده و با افزایشی حدوداً ۱۰ تا ۱۵ درصدی، عقب نشینی خریداران واقعی را به دنبال داشته است.
توقف روند ۶ ماهه نزولی قیمت مسكن در ابتدای زمستان
افزایش باردیگر قیمت در حالی است كه از تیر ماه سال جاری طبق گزارش های اعلامی دو مرجع بازار مسكن، قیمت ها روند نزولی به خود گرفته بود؛ هر چند كه آذر ماه بار دیگر میانگین قیمت مسكن در تهران به كانال ۱۳ میلیون تومان در هر متر مربع بازگشته بود؛ اما به زعم خیلی از كارشناسان، افزایش بیش از اندازه تصور قیمت مسكن در منطقه یك تهران سبب این افزایش شده بود؛ وگرنه در سایر مناطق قیمت ها عمدتاً یا بدون تغییر یا نزولی بود.
حساب منطقه یك از تهران جداست
منطقه یك هم به علت آنكه بازار خرید و فروش واحدهای مسكونی لوكس در اختیار سفته بازان قرار دارد و میزان خرید مصرفی مسكن در این منطقه كمتر از سایر مناطق پایتخت است، بنابراین اساساً نوع بازار در این منطقه را باید با سایر مناطق تهران متفاوت دانست؛ بگونه ای كه برخی كارشناسان معتقدند باید قیمت های مسكن در منطقه یك را از بازار مسكن پایتخت در گزارش آماری ماهانه كه دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی و همینطور بانك مركزی عرضه می دهند، جدا كرد.
پیش بینی های كارشناسان به سنگ خورد
بر اساس همین روند باثبات قیمت مسكن در ماه های اخیر و همینطور روند رشد سریع و هیجانی قیمت ها در بازار سرمایه و بازدهی بالای سرمایه گذاری در این بازار بود كه در همایشی كه آذر ماه برگزار شده بود، كارشناسان اقتصادی متفق القول از سودده نبود بازار مسكن تهران و سایر بازارهای موازی غیر از بازار سرمایه (بورس) برای سرمایه گذاران اطلاع داده و خواهان سرمایه گذاری در بازار سهام شده بودند.
در حالی كه بسیاری منتظر بودند تا این پیشبینی كارشناسان اقتصادی در مورد بازار مسكن تا آخر سال جاری ادامه دار باشد، اما بر خلاف این پیشبینی ها، بازار مسكن از حدود یكماه قبل بار دیگر روند صعودی در پیش گرفت و سبب شد تا افزایش سقف تسهیلات مسكن كه از آغاز دیماه به تصویب شورای پول و اعتبار رسید و عملاً اجرای آن تا اواخر ماه جاری به طول انجامید، اثر خویش را از دست بدهد.
یك مقام مسئول: افزایش تسهیلات مسكن با تورم مسكن رابطه منطقی ندارد!
جالب آنكه ابوالقاسم رحیمی اناركی مدیرعامل بانك مسكن در نشست خبری نیمه دیماه سال جاری كه در مورد تشریح روند تسهیلات جدید مسكن برگزار شد، در پاسخ به پرسشی در مورد اینكه آیا افزایش سقف تسهیلات مسكن، به ایجاد تورم در بازار مسكن منجر خواهد شد یا نه؟، اظهار داشت: تسهیلات مسكن از سال ۸۹ تا ۹۴ ثابت بود این در شرایطی است كه بیشترین میزان افزایش قیمت مسكن را در فاصله سال های ۸۹ تا ۹۱ شاهد بودیم؛ ازاین رو نمی توان ارتباط منطقی میان افزایش سقف تسهیلات مسكن با تورم این بخش برقرار كرد.
این اظهار نظر مدیرعامل بانك مسكن نتوانست چندان دوام بیاورد و افزایش نه چندان زیاد سقف تسهیلات مسكن در یك ماه اخیر، با افزایش قیمت ها در بازار مسكن روبه رو شد. هر چند كه حتی اگر قیمت ها هم افزایش نمی یافت، باز هم با سقف های جدید تسهیلات مسكن در عمل خانوارها نمی توانستند واحد مسكونی مناسبی خریداری كنند؛ چون كه میزان پوشش دهی این تسهیلات در مقایسه با نرخ های بازار از ارزش حداقلی برخوردار می باشد.
منطقه ۵؛ رشد قیمت مسكن تا ۱۵ درصد
در حالی كه قیمت مسكن نوساز در شهرك نفت تهران در منطقه ۵ پایتخت به متری ۲۲ میلیون تومان رسیده كه بر مبنای اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن، میانگین قیمت در این منطقه در آذر ماه، ۱۵.۸ میلیون تومان در هر متر مربع بود؛ همینطور در این محله، واحدهای بالای ۱۵ سال ساخت هم به بیشتر از ۱۷.۵ میلیون تومان در هر متر مربع افزایش یافته كه باز هم از متوسط قیمت مسكن این منطقه در آذرماه بالاتر است. به قول یك مشاور املاك مستقر در منطقه ۵، در محله بهنام هم واحد ۷ سال ساخت تا متری ۲۰ میلیون تومان خرید و فروش می شود كه واحد مشابه در آبان ماه سال جاری متری ۱۸.۵ میلیون تومان قیمت گذاری شده بود؛ اما هم اكنون واحدهای بالای ۱۰ سال ساخت در این محله با قیمت متری ۱۸ میلیون تومان عرضه می شوند.
منطقه ۱۴؛ افزایش ۱ میلیون تومانی نوسازها
یك مشاور املاك مستقر در منطقه ۱۴ هم به خبرنگار مهر اظهار داشت: واحد مسكونی تا ۵ سال ساخت در محله ابوذر كه در تابستان سال جاری متری ۱۲.۵ میلیون تومان معامله می شد، هم اكنون بین ۱۴.۵ تا ۱۵ میلیون تومان از جانب مالكان فایل می شود كه علت این افزایش قیمت ها مشخص نمی باشد. به قول وی، قدرت خرید افرادی كه مایل به سكونت در این منطقه هستند، چندان بالا نیست؛ با این وجود در یكی دو ماه اخیر تعداد فایل هایی كه مالكان قیمت میلیاردی برای فروش واحدهای خود پیشنهاد می دهند، افزایش نسبتاً زیادی داشته است. باآنكه متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسكونی در منطقه ۱۴ در آذر ماه، ۹.۹ میلیون تومان از جانب دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن برآورد شده بود، ولی در محله ائمه اطهار منطقه ۱۴، واحد مسكونی ۱۳ سال ساخت با قیمت متری ۱۱ میلیون تومان برای فروش فایل شده است؛ واحدی كه به قول یك مشاور املاك، ۲ ماه قبل مالك آن، متری ۹.۵ میلیون تومان برای فروش پیشنهاد داده بود.
منطقه ۱۸؛ تقریباً بدون رشد قیمت در واحدهای غیرنوساز
در منطقه ۱۸ هم باآنكه میزان افزایش قیمت ها محدود بوده و عمدتاً به واحدهای نوساز اختصاص دارد، اما در حالیكه واحد مسكونی نوساز در ابتدای آذر ماه در محله شهرك ولی عصر متری ۶.۶ میلیون تومان بود، اما روز گذشته مشاوران املاك این منطقه مترین ۷.۵ میلیون تومان واحدهای نوساز در این محله را فایل كرده اند؛ دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن متوسط قیمت هر متر واحد مسكونی در منطقه ۱۸ را ۶.۳ میلیون تومان برای آذرماه محاسبه كرده بود.
تحقق رؤیای خرید مسكن زیر ۱ میلیارد تومانی در منطقه ۷
مناطق مركزی پایتخت هم همچون مناطقی است كه با افزایش اندك روبه رو بوده و همچنان می توان امیدوار به یافتن واحدهای مسكونی ۱۵ تا ۲۰ سال ساخت با قیمت های زیر ۱ میلیارد تومان در محدوده متراژی ۶۰ تا ۸۵ متری در منطقه ۷ و محله هفت تیر بود. هرچند كه این واحدها عموماً در نیمه جنوبی محله هفت تیر یافت می شود و در محلات شمالی میدان هفت تیر واحد مسكونی زیر یك میلیارد تومان تقریباً نایاب شده است. به قول یك مشاور املاك در خیابان مفتح جنوبی، واحد مسكونی ۸۵ متری ۱۷ سال ساخت را می توان متری ۱۰ میلیون تومان در این محله خریداری كرد كه نسبت به ماه های گذشته تقریباً بدون تغییر بوده یا افزایش اندكی داشته است؛ اما در محله مفتح شمالی قیمت ها با رشدی تا ۲ میلیون تومان در هر متر روبه رو بوده است.

1398/11/01
18:48:54
5.0 / 5
4505
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد