گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر

خیز تسه برای خروج از كما، بهبود نسبی قیمت و تعداد معاملات

خیز تسه برای خروج از كما، بهبود نسبی قیمت و تعداد معاملات

بتن آنلاین: میزان استقبال از خرید اوراق تسهیلات مسكن به دنبال اعلام خبر موافقت بانك مركزی با افزایش سقف وام مسكن، افزایش پیدا كرد.به گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر، ابتدای هفته گذشته محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی از موافقت بانك مركزی با افزایش سقف وام مسكن خبر داد؛ بااینكه وی از بیان جزئیات بیشتر و اینكه موافقت بانك مركزی با كدام نوع از انواع تسهیلات مسكن موجود در شبكه بانكی بوده، خودداری كرد، اما با عنایت به اینكه اسلامی از افزایش سقف وام ۱۶۰ میلیون تومانی به ۲۵۰ میلیون تومانی سخن گفته است، بنظر می رسد این افزایش سقف تسهیلات به وام مسكن از محل صندوق پس انداز مسكن یكم برمی گردد. هرچند كه موافقت بانك مركزی مشروط به توان بازپرداخت اقساط تا سقف ۵ میلیون تومان از طرف وام گیرنده اعلام گردید.
با این حال انتشار همین خبر كافی باعث شده بازار اوراق تسهیلات مسكن از ركود بی سابقه و افت شدید قیمت ها در هفته پایانی خرداد و هفته نخست تیر ماه خارج شده و به رونق نسبی بازگردد و قیمت ها تا حدودی بهبود یابد.
در معاملات امروز فرابورس در ۹ نماد معاملاتی قیمت هر برگه اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسكن در بازه قیمتی ۴۷ هزار تومان قرار دارند و گران ترین برگه به نماد معاملاتی تسه ۹۷۰۵ (اوراق تسهیلات صادره در مرداد ۹۷) با قیمت ۴۷ هزار و ۹۰۰ تومان اختصاص دارد.
امروز همین طور سایر نمادهای معاملاتی اوراق تسهیلات مسكن نیز در كانال ۴۲ تا ۴۴ هزار تومان خرید و فروش می شود و در نماد معاملاتی تسه ۹۶۰۴ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در تیر ۹۶) ارزانترین معامله با نرخ ۳۸ هزار و ۳۵۵ تومان صورت گرفته است.
علی رغم آنكه دو هفته از آغاز تیر ماه می گذرد، همچنان خیلی از دارندگان اوراق تسهیلات مسكن صادره در خرداد ماه امسال با فروش اوراق تسهیلات مسكن با نماد تسه ۹۸۰۳ بازار این اوراق را گرم نگه داشته اند به شكلی كه در معاملات روز جاری این اوراق در فرابورس، ۲ هزار و ۵۲۰ نفر به عرضه بیشتر از ۳۲ هزار برگه اوراق تسه ۹۸۰۳ به ارزش بیشتر از یك میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان اقدام نموده اند.
همچنین برگه های صادره در اردیبهشت ماه امسال با عرضه حدود ۷ هزار و ۵۰۰ برگه و ایجاد صف خرید از طرف ۷۵۰ نفر در رتبه دوم از نظر حجم خرید و فروش قرار گرفته اند. در سه نماد معاملاتی متعلق به ماه های پایانی سال ۹۷ نیز حجم خرید و فروش اوراق بیشتر از هزار برگه است كه برای هر نماد بین ۲۰۰ تا ۳۵۰ نفر صف خرید به وجود آمده است.
با توجه به اینكه میانگین قیمت هر برگه تسهیلات مسكن در معاملات امروز فرابورس ۴۵ هزار تومان است، ارزش هر وام مسكن ۱۴۰ میلیون تومانی بعنوان سقف تسهیلات خرید مسكن در تهران از طرف زوجین كه می بایست ۲۴۰ برگه خریداری كند به ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می رسد.


منبع:

1398/04/16
23:12:32
5.0 / 5
4362
تگهای خبر: اوراق , شهرسازی , فروش , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد