یك مقام مسئول اعلام كرد:

تعرفه خدمات نظام مهندسی ۲۵ درصد افزایش یافت

تعرفه خدمات نظام مهندسی ۲۵ درصد افزایش یافت

بتن آنلاین: رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران اظهار داشت: تعرفه خدمات نظام مهندسی در سال 96 تغییر نكرده و در اواخر سال 97، معادل 25 درصد افزایش داشته است.به گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر، محمد طاهری در نشست خبری امروز ۳۰ خرداد ۹۸ با خبرنگاران، درباره افزایش تعرفه خدمات نظام مهندسی در اواخر سال قبل اظهار داشت: تعرفه خدمات نظام مهندسی در سال ۹۶ تغییری نكرد و در اواخر سال ۹۷ نیز تا سقف ۲۵ درصد افزایش پیدا كرد. از طرف دیگر مردم هر خدماتی كه دریافت می كنند، باید هزینه آنرا پرداخت نمایند و بنابراین، این افزایش تعرفه كمترین اتفاقی بود كه باید برای جامعه مهندسی رخ می داد.
وی اضافه كرد: بر این اساس وظیفه خود می دانم تعرفه نظام مهندسی در سال ۹۸ را افزایش دهم؛ این در شرایطی است كه نرخ تعرفه خدمات نظام مهندسی در آخرین افزایش، نسبت به نرخ تعرفه این خدمات در سال ۸۳، تنها ۵۰ درصد بیشتر شده است؛ بدین سبب همچنان تعرفه فعالیت های مهندسی، از جایگاه واقعی خود فاصله دارد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران، در مورد تخلف ۴۰ میلیاردی مدیران این سازمان در سال های گذشته و نتایج بررسی شده از طرف محاكم قضائی در پیگیری این پرونده، اظهار داشت: تخلفات مربوط به این پرونده در دادسرای شماره ۸ در حال پیگیری است، مراحل بازپرسی آن تكمیل شده و بزودی پرونده به دادگاه ارسال خواهد شد. البته در گذشته، در دادسرا چند حكم وثیقه برای متخلفان بانكی صادر شده بود؛ اما این مبلغ همچنان از طرف دستگاه قضائی بلوكه شده است.
طاهری درباره امضاءفروشی برخی مهندسان اشاره كرد: من امضا فروشی را نه تنها قبول ندارم، بلكه آنرا هم رد می كنم؛ چونكه اگر در ارائه خدمات مهندسی از طرف برخی مهندسان، كم كاری رخ می دهد صرفاً یك كم كاری است، هر چند قبول دارم وظیفه سازمان نظام مهندسی ساختمان، نظارت و كنترل بر خدمات مهندسان ناظر است؛ اما به هر حال قسمتی از این كم كاری ها به خود سازمان بر می گردد كه در نظارت ها بعضاً كوتاهی كرده و بخشی هم به نحوه اعطای صلاحیت ها به مهندسان مرتبط می باشد كه باید با تغییر رویه در نحوه تأیید صلاحیت حرفه ای مهندسان این كم كاری را جبران كرد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران با اشاره به اینكه در هر صنف و حرفه ای، تخلف و كاستی هایی وجود دارد افزود: قانون گذار در قانون نظام مهندسی ساختمان، راه مقابله با این تخلفات را لحاظ كرده كه در نتیجه آن، شورای انتظامی در هر سازمان نظام مهندسی بطور مستقل فعالیت داشته و این تخلفات به این شورا ارجاع داده می شود.
وی درباب كاهش تعداد پروانه های ساختمانی اظهار داشت: هم اكنون شاهد ركود در ساخت و ساز هستیم و تعداد پروانه های ساختمانی صادره كاهش داشته است؛ ضمن اینكه پیش بینی می نماییم امسال نسبت به سال های گذشته، تا حدودی صدور پروانه های ساختمانی كم شود.
طاهری در پاسخ به پرسشی درباره لغو ابلاغیه وزیر سابق راه و شهرسازی در خصوص گردنگیر سازمان های نظام مهندسی نسبت به حذف كسر ۵ درصد از حق الزحمه مهندسان ناظر بعنوان درآمد سازمان های نظام مهندسی سازمانی و ابلاغ دستورالعمل جدید از طرف معاونت مسكن وزارت راه و شهرسازی، تصریح كرد: با تغییر وزیر راه و شهرسازی و معاون مسكن این وزارتخانه، دستورالعمل جدیدی به نظام مهندسی ساختمان ابلاغ گردیده كه برمبنای آن، سازمان های نظام مهندسی می توانند از محل حق الزحمه مهندسان ناظر، برای نظارت بر ساختمان های گروه «الف» ۳ درصد، «ب و ج» ۴ درصد و گروه» د» ۵ درصد را با تصمیم و مصوبه مجمع عمومی هر سازمان استانی كسر كنند.
به گفته طاهری آخرین مصوبه مجمع عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در این خصوص ۵ درصد بوده است كه بنا داریم در مجمع عمومی پیش روی این سازمان، مصوبه جدیدی را برمبنای ابلاغیه وزارت راه و شهرسازی تعیین نماییم. وی در بخش دیگری از سخنان خود، به تشریح آخرین اقدامات سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران درباب اصلاح لایحه نظام مهندسی پرداخت و اظهار داشت: فارغ از اینكه نظارت بر سازمان های نظام مهندسی استانی و بطور كلی این تشكل حرفه ای در سراسر كشور، بر عهده چه دستگاهی شامل وزارت راه و شهرسازی و یا سازمان برنامه و بودجه یا دستگاه های دیگر باشد، این سازمان موظف به اجرای قانون بوده و وظایف خودرا انجام می دهد. وی ادامه داد: بر این اساس، تغییر و تحولات در دستگاه ناظر بر اقدامات نظام مهندسی ساختمان، تأثیری در اجرای وظایف محوله به این سازمان ندارد؛ این در شرایطی است كه مجلس و قانون گذار باید دستگاه عالی نظارت را تعیین كرده و موافقت یا مخالفت تغییر نظارت عالیه بر نظام مهندسی، از طرف این تشكل تأثیری در تصمیمات مجلس نخواهد داشت.

1398/04/01
15:16:50
5.0 / 5
4185
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد