بحران مالی شهرداری ها در صورت تصویب لایحه مالیات بر ارزش افزوده

بحران مالی شهرداری ها در صورت تصویب لایحه مالیات بر ارزش افزوده

بتن آنلاین: رئیس كمیته بودجه شورای شهر تهران نسبت به بروز بحران مالی شهرداری ها و اختلال در زندگی ساكنان كلانشهرها در صوزت تصویب لایحه مالیات بر ارزش افزوده آگهی داد.


مجید فراهانی در گفت و گو با ایسنا، در مورد لایحه مالیات بر ارزش افزوده كه در مجلس در حال بررسی است، اظهار داشت: متاسفانه در ماده 50 لایحه اصلاحیه قانون مالیات بر ارزش افزوده، دولت حق شوراهای اسلامی شهر و روستا در وضع مالیات محلی یا همان عوارض را با حذف تبصره یك قانون فعلی، در اصلاحیه پیشنهادی خود به كلی نادیده گرفته است.
وی با اشاره به اینكه این امر در تعارض با قوانین و مقررات ملاك عمل در اداره شوراهاست، اظهار داشت: این لایحه نافی برنامه ها و وعده های شهرداری در خصوص تامین مالی پایدار و بدون اتكا به شهر فروشی در اداره شهرداری ها خواهد بود و زمینه ساز حذف 15 تا 35 درصد از منابع مالی پایدار شهرداری ها كه برمبنای مصوبات عوارضی شوراها وصول شده، خواهد شد.

فراهانی با اشاره به اینكه پایه مالیه شهری در حوزه مالیاتی بر دو ركن مالیات بر ارزش افزوده و عوارض است كه توسط شوراها وضع می شود، اظهار داشت: این دو ركن در لایحه اصلاحیه قانون مالیات بر ارزش افزوده كه از طرف دولت به مجلس نمایش شده، مورد تهدید جدی قرار گرفته ؛ به نحوی كه می توان گفت در صورت تصویب این قانون«كارآیی»، «پایداری» و «خودكفایی» مالیه شهری را بی معنا كرده و شهرداری های كشور را در معرض كسری بودجه جدی و ورشكستگی قرار می دهد.
وی با اشاره به اینكه اختیارات شوراها كه در قانون شوراها به آن تصریح شده است به بهانه نظام مند كردن مالیه شهری مورد تعرض قرار می گیرد، اظهار داشت: خصوصاً آنكه وضع عوارض محلی بعنوان یك ابزار مالی رایج در دنیا از اختیارات مدیریت محلی است و محدود كردن یا سلب این اختیار از شوراهای كشور به منزله تمركز گرایی، دولتی كردن اداره امور شهرداری ها و سلب اختیار از نهاد مردمی شورا خواهد بود.
فراهانی با اشاره به اینكه از مجموع منابع بودجه 700 هزار میلیارد ریالی شهرداری های سراسر كشور در سال 1396 بالغ بر 180 هزار میلیارد ریال از محل سهم شهرداری ها از مالیات بر ارزش افزوده تامین شده است، اضافه كرد: مالیات بر ارزش افزوده در تامین مالی اداره شهرداری ها، نگهداشت و توسعه شهرها سهم 25 درصدی دارد كه هر گونه تغییر در سهم بندی مالیات بر ارزش افزوده و تعرض به عوارض محلی 40 تا 60 درصد از منابع مالی شهرداری ها را تحت الشعاع قرار می دهد.
وی در خاتمه اشاره كرد: این لایحه اگر تصویب شود، بحران مالی در اداره شهرداری ها، نگهداشت و توسعه شهرها را دامن خواهد زد كه سبب تحمیل هزینه و ایجاد مشكلاتی در زندگی روزمره 74 درصد ازشهروندان كشورمان كه شهر نشین هستند خواهد شد.
منبع:

1398/02/18
18:12:06
5.0 / 5
4475
تگهای خبر: ابزار , توسعه , دولت , شهردار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد