رئیس اتحادیه مشاوران املاك؛

۲ ۵میلیون خانه خالی را تأیید نمی كنم، دریافت هزینه كدرهگیری ممنوع می باشد

۲ ۵میلیون خانه خالی را تأیید نمی كنم، دریافت هزینه كدرهگیری ممنوع می باشد

بتن آنلاین: رئیس اتحادیه مشاوران املاك اظهار داشت: روش دریافت مالیات برای كاهش تعداد خانه های خالی موثرنخواهد بود.به گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر، مصطفی­ قلی خسروی در نشست خبری با مبحث بررسی بازار مسكن امسال و پیش بینی بازار مسكن در سال آینده تصریح كرد: اگر در سال آینده عضو سازمان جهانی تجارت شویم، شكوفایی اقتصادی خواهیم داشت و بخش مسكن هم شاهد رشد و شكوفایی گسترده ای خواهد بود.
وی با اشاره به اینكه من بنیانگذار كد رهگیری معاملات مسكن هستم، خاطرنشان كرد: در طول سالهای اخیر كدرهگیری جزء مطالبات مردم شده اما دیوان عدالت اداری آن را لغو كرد؛ از نظر قانونی احكام دیوان عدالت اداری برای بخش خصوصی نافذ نیست. برپایه قانون نظام صنفی، عالی ترین دستگاه ناظر بر بخش خصوصی، كمیسیون نظارت و اتاق ایران است كه هر دوی این دستگاه ها خواهان اجرای طرح كد رهگیری در معاملات مسكن هستند. ضمن اینكه اجرای این طرح می تواند علاوه بر تضمین امنیت اجتماعی برای مردم و امنیت شغلی برای اعضای صنف در اجرای قوانین مبارزه با پولشویی اثرگذار باشد.
رئیس اتحادیه مشاوران املاك اضافه كرد: در چند سال اخیر اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده سبب شد تا رجوع كنندگان به بنگاه های املاك برای رهن و اجاره مسكن، كدرهگیری را درخواست نكنند. به نظر من دریافت ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده برای معاملات اجاره، ظلم بر مستأجران به حساب می آید و امروز هم با معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی جلسه داریم تا دریافت این نوع مالیات بر قراردادهای اجاره لغو شود. با این حال مشاوران املاك موظف به عرضه كد رهگیری برای هر معامله حتی خرید و فروش املاك بدون سند و یا اوقافی هستند.
خسروی خاطرنشان كرد: هیچ مشاوراملاكی حق ندارد برای عرضه كد رهگیری از متعاملین هزینه ای دریافت كند.
رئیس كمیسیون تخصصی مشاوران املاك اتاق اصناف ایران تصریح كرد: چهار مولفه در قیمت مسكن اثرگذار می باشد كه شامل قیمت سكه، ارز، حامل های انرژی و بازار سرمایه است. در چهارماه آخر سال با افزایش این چهار مولفه شاهد افزایش ناگهانی قیمت مسكن باوجود عدم افزایش چندان در تعداد معاملات بودیم.
وی خاطرنشان كرد: بررسی و مقایسه تعداد معاملات مسكن در نیمه نخست اسفندماه سال قبل با مدت مشابه سال جاری نشان داده است كه در مجموع تعداد كل قراردادهای مسكن اعم از خرید و فروش و رهن و اجاره امسال نسبت به سال قبل كاهش داشته است ولی تعداد مبایعه نامه ها به تنهایی ۰.۷ درصد نسبت به سال قبل رشد را نشان داده است. همینطور قیمت مسكن در این بازه زمانی ۰.۷ درصد نسبت به تورم عمومی بالاتر بوده است.
به گفته خسروی تعداد معاملات مسكن در بهمن ماه امسال نسبت به سال قبل، ۱۷.۷ درصد رشد داشت كه این روند پیش بینی می گردد در سال آینده هم ادامه داشته باشد. ولی قیمت مسكن افزایش جهشی نخواهد داشت.
رئیس اتحادیه مشاوران املاك درباره مالیات بر خانه های خالی اضافه كرد: این روش برای كاهش تعداد خانه های خالی چندان موثر نخواهد بود ولی از نظر من وجود ۲.۵ میلیون خانه خالی تأیید نمی گردد.
وی در انتها تعداد معاملات مسكن در بازه زمانی اول اسفند امسال تا آخر ۱۳ اسفندماه را در شهر تهران ۱۲ هزار و ۸۵۸ قرارداد عنوان و تصریح كرد: ۶ هزار و ۷۵۴ فقره مبایعه نامه و ۶ هزار و پنج فقره اجاره نامه در این مدت به ثبت رسید. این در شرایطی است كه در همین مدت در بازه زمانی مشابه در سال ۹۵، ۷ هزار و ۲۹۳ مبایعه نامه به امضاء رسیده بود.

1396/12/17
20:30:06
5.0 / 5
5131
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد