معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد:

ظرفیت بندر چابهار افزایش یافت

ظرفیت بندر چابهار افزایش یافت

به گزارش بتن آنلاین مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به افتتاح بندر چابهار، در روز یكشنبه با حضور رئیس جمهور اظهار داشت: ظرفیت تخلیه و بارگیری این بندر سه برابر شده است.به گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر، محمد راستاد در نشست خبری با مبحث بررسی فاز یك بندر شهید بهشتی چابهار كه یكشنبه هفته آینده با حضور رئیس جمهور افتتاح می شود، اظهار داشت: این پروژه یكی از بزرگترین طرح های توسعه حمل و نقل دریایی كه بعد از افتتاح ظرفیت این بندر از ۲. ۵ میلیون تن در سال، به ۸. ۵ میلیون تن خواهد رسید كه به معنای افزایش سه برابری ظرفیت تخلیه و بارگیری این بندر است.
وی ادامه داد: بندر شهید بهشتی، رابط شرق آسیا با كشورهای CIS است و می تواند به هاب ترانزیتی منطقه تبدیل شود.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اضافه كرد: تابحال مقامات ۱۳ كشور در سطح وزرای حمل و نقل، معاونان آنها و سفرای برخی كشورها برای حضور در مراسم افتتاحیه بندر چابهار اعلام آمادگی كرده اند كه از این نظر، می توان توسعه بندر چابهار را موتور محرك رشد اقتصادی كشور بخصوص جنوب شرق دانست.
راستاد خاطرنشان كرد: علاوه بر فعالیت های بندری، می توان با تولید مراكز لجستیكی و توزیع كالا به اشتغال زایی در منطقه، كمك شایانی كرد.
معاون وزیر راه و شهرسازی، از دیگر شاخص های توسعه بندر چابهار را تولید حوضچه آرامش و موج شكن در این بندر عنوان و تصریح كرد: تا پیش از اجرای طرح توسعه بندر شهید بهشتی در چهار ماه از سال به علت طولانی بودن زمان وزش بادهای موسمی منطقه جنوب شرق، امكان بهره برداری از این بندر وجود نداشت كه با بهره برداری این حوضچه، كشتی ها می توانند در تمام طول سال در این بندر، پهلوگیری كنند؛ به نحوی كه طول این موج شكن و حوضچه آرامش هزار و ۴۷۰ متر است.
راستاد از دیگر خصوصیت های توسعه بندر چابهار را، توجه به مساله زیست محیطی در اجرای پروژه عنوان نمود و اضافه كرد: در بخشی از مرحله اول اجرای این طرح، ۳۲ هزار كلونی مرجانی تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست، به منطقه دیگری منتقل شد كه به مدت دو سال نیز، موفقیت آمیز بودن این طرح از جانب سازمان بنادر و سازمان حفاظت محیط زیست، پایش شد كه اقدام موثری در حفاظت از محیط زیست دریایی بود.
وی به تاسیس ۵ كیلومتر دایك حفاظتی و ۱۵. ۸ دهم میلیون متر مكعب لایروبی از بستر دریا برای استحصال اراضی اشاره كرد و اظهار داشت: این مساحت جهت استفاده از بارانداز بندر بوجود آمده است؛ همینطور هزار و ۷۰۰ متر اسكله برای پهلوگیری كشتی های كانتینری، فله بر و چند منظوره احداث شده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی، با اشاره به آمادگی كامل بندر شهیدبهشتی برای سرویس دهی به صادرات، واردات، ترانزیت و ترانشیپ به كشورهای منطقه تصریح كرد: تابحال سه كشتی حامل گندم ترانزیتی، از مبدا هند به مقصد افغانستان به صورت كانتینری در بندر چابهار پهلو گرفته و امیدواریم بعد از افتتاح، میزان كشتی هایی كه در این بندر تردد می كنند، افزایش یابد.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اضافه كرد: از جنبه های مهم پروژه توسعه بندر شهید بهشتی، تولید فضایی به وسعت ۴۵۰ هكتار است كه این سازمان، این میزان مساحت را تملك كرده و آن را به فعالیت های اقتصادی دارای ارزش افزوده و همینطور فعالیت های لجستیكی اختصاص داده است كه در فاز بعدی بندر، مورد استفاده قرار می گیرد.
وی در پاسخ به پرسشی در مورد تعیین اپراتور بندر چابهار تصریح كرد: در نظر داریم اپراتوری این بندر را به شركت هندی كه در قالب سرمایه گذاری ۸۵ میلیون دلاری، برخی اقدامات توسعه ای این بندر را انجام داده واگذار كنیم؛ اما هم اكنون این شركت پیش از بهره برداری بلندمدت با همكاری چند شركت محلی، اپراتوری موقت كشتی های ورودی به بندر شهید بهشتی را انجام می دهد.
راستاد در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در مورد تسهیلات صندوق توسعه ملی به بندر شهید بهشتی اضافه كرد: ۴۰۳ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی تسهیلات دریافت كردیم كه به یك شركت ایرانی با سود ۴ درصد و در قالب قرارداد DLT و برای خرید تجهیزات بندری تخصیص داده شده است.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی خاطرنشان كرد: تا آخر آبان ماه امسال، ۶۶ میلیون و ۲۸۶ هزار و ۷۰۶ تن كالای غیرنفتی در كلیه بنادر كشور تخلیه و بارگیری شده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل (۸ ماهه ابتدای ۹۵) ۶. ۴ درصد رشد نشان داده است. از این میزان تخلیه و بارگیری، سهم واردات غیر نفتی ۲۰ میلیون ۴۵۴ هزار و ۸۴ تن بود كه ۱. ۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل كاهش داشته است؛ ضمن اینكه ۳۳ میلیون و ۳۰۲ هزار تن انواع كالای غیرنفتی صادرات داشتیم كه ۶. ۶ درصد بیشتر از هشت ماهه نخست پارسال، به حساب می آید.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ترانزیت سه میلیون و ۷۰۸ هزار و ۴۴۱ تن كالای غیرنفتی از بنادر كشور كه ۲۴. ۱ درصد رشد نسبت به هشت ماهه سال قبل را نشان می دهد، خاطرنشان كرد: در این مدت، دو میلیون و ۲۶۸ هزار و ۴۹ تن كالا ترانشیپ شده كه ۶۸. ۴ درصد رشد داشته است.
مدیرعامل سازمان بنادر در مورد تخلیه و بارگیری كالاهای نفتی تصریح كرد: در هشت ماهه ابتدای سال جاری، ۳۱ میلیون و ۸۷۹ هزار و ۹۰۷ تن محموله نفتی تخلیه و بارگیری شد كه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نیم درصد كاهش داشته است. همینطور سهم واردات محموله های نفتی، دو میلیون و ۲۷۸ هزار و ۷۷۳ تن بود كه ۱۵. ۳ درصد رشد نشان داده است. صادرات نفتی هم در این مدت، ۱۵ میلیون و ۴۷۱ هزار و ۶۸ تن بود كه ۷. ۷ درصد كاهش داشته است.
راستاد ادامه داد: به طور كلی در این هشت ماه، ۹۸ میلیون و ۱۴۶ هزار و ۶۱۳ تن انواع كالای نفتی و غیرنفتی از بنادر كشور تخلیه و بارگیری شد كه سهم كالاهای ترانزیتی یك میلیون و ۶۷۳ هزار و ۸۵۶ TEU بوده و معادل ۲۹. ۸ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به مشوق های خوب سازمان بنادر برای صاحبان كالا به منظور افزایش تجارت كالا با استفاده از این بندر تصریح كرد: پیش بینی می گردد تا سال ۱۴۰۹ در صورت استقبال كشورهای همسایه و منطقه آسیای میانه از این بندر همه ۸۰ میلیون تن ظرفیت چابهار مورد استفاده قرار بگیرد. ضمن اینكه در نظر داریم برای استقبال از بندر چابهار ۳۰ درصد تخفیف به عوارض بندری اختصاص دهیم.

 

1396/09/09
22:41:55
5.0 / 5
5079
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد