مشاور رئیس سازمان مالیاتی:

وزارت راه، سوداگران مسکن را سرمایه گذار می داند

وزارت راه، سوداگران مسکن را سرمایه گذار می داند

بتن آنلاین: مشاور رئیس کل سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: متأسفانه در بدنه وزارت راه نگاه درستی نسبت به دلالان مسکن وجود ندارد و این افراد را بعضاً بازارسازان و سرمایه گذاران در حوزه مسکن می نامند.به گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر مهدی موحدی بک نظر در نشست «پایه های مالیاتی در بخش مسکن، آثار و اولویت ها» که در سازمان امور مالیاتی کشور برگزار شد اظهار داشت: اگر بخواهیم مسئله بخش مسکن همچون اجاره نشینی، بدنشینی و کمبود استطاعت را حل نماییم، جعبه ابزارهای مختلفی وجود دارد. یکی از این جعبه ابزارها که ما سراغش نرفتیم مالیات است. اگر بخواهیم جراحی موفقی انجام دهیم باید همه ابزارها موجود باشد و با تعداد کمی از ابزارها حل مشکل موفقیت آمیز نخواهد بود.
وی اضافه کرد: از طرفی دغدغه مسئولین سازمان امور مالیاتی وصول مبلغ مد نظر است، در حالیکه آخرین کارکردی که از مالیات باید انتظار داشت وصول مالیات و تأمین بودجه است که این احتیاج به تغییر پارادایمی نگاه به مالیات بعنوان یک الگوی تنظیمی است. پیچیدگی های موجود در عرصه اقتصاد سیاسی مالیات و نفوذ ذی نفعان در فرآیند تصویب قوانین مالیاتی، باعث می شود مصوبات کارکرد تنظیمی خویش را از دست بدهند.
فقدان مالیات بر سوداگری دلیل اصلی تورم بخش مسکن است
موحدی بک نظر افزود: بخش قابل توجهی از تورمی که در بخش مسکن لمس می نماییم به واسطه فقدان مالیات بر دلالی و سوداگری با نرخ مؤثر بوجود آمده است. اگر این دلالی ها را با اعمال مالیات کنترل می کردیم ماشین خلق نقدینگی بانکها بسیار زودتر از این کند می شد. حجم تسهیلات سال قبل حدود ۲ هزار هزار میلیارد تومان بوده است که بخش زیادی از آن به دلالی مسکن و شبه پول ها اختصاص داده شده است.
وی با تکیه بر این که حالا در دولت احتیاج به اراده ای داریم که بازار وحشی و آزاد مسکن را مهار کند، اضافه کرد: این اراده از راه مالیات با نرخ های مؤثر محقق می شود. مالیات های تنظیمی اساساً مالیاتی ضد خود است؛ به این معنا که کارکرد اصلی آنها جلوگیری یا محدود نمودن موضوعی است که بر آن وضع می شوند و نباید از آنها انتظار افزایش درآمد را داشت. ازاین رو از مالیات هایی همچون مالیات بر خانه خالی نباید انتظار درآمدی داشت و بلکه هدف اصلی آن از بین بردن وجاهت خالی نگهداشتن خانه و عرضه آن به بازار و در نتیجه کاهش سالانه درآمدهای حاصل از این پایه مالیاتی است.
مالکیت خصوصی بر زمین تا جایی قابل احترام است که مولد باشد
این کارشناس اقتصادی ضمن اشاره به این که نفس تصویب قانون مالیات بر عایدی سرمایه و خانه های خالی مبحث مبارکی است و پیروزی تلقی می شود، اضافه کرد: متأسفانه در بدنه وزارت راه نگاه درستی نسبت به دلالان مسکن وجود ندارد و این افراد را بعضاً بازارسازان و سرمایه گذاران در حوزه مسکن می نامند.
مشاور رئیس کل سازمان امور مالیاتی در مورد مالکیت خصوصی زمین اظهار داشت: زمین اگر برای تولید استفاده می شود باید مالیاتش داده شود و اگر برای تولید نیست، اصلاً مالکیت و تصرفش معنا ندارد. زمین یک دارایی عمومی است که به حیات بشریت در بلند مدت مرتبط می باشد و جزو ناموس اقتصاد کشور است و نباید تبدیل به کالای مصرفی شود؛ برای تحقق این هدف استفاده از ابزارهای مالیاتی باید در اولویت قرار بگیرد.
مالیات بر عایدی سرمایه اولویت دارترین پایه مالیاتی بخش مسکن است
وی مالیات بر عایدی سرمایه را اولویت دارترین پایه مالیاتی بخش مسکن توصیف کرد و اضافه کرد: هدف این پایه مالیاتی مقابله با سوداگری است که ریشه خیلی از مشکلات بازار مسکن به حساب می آید. درباره مالیات بر خانه های خالی در شیوه اجرایش بحث است اما باید با روش درست مانع از این شویم که فردی خانه ای داشته باشد و آنرا خالی نگه دارد. مالیات بر زمین هم بیشتر برای شهرهایی مطرح است که درحال رشد هستند و نوعی از مالیات سالانه بر املاک است که خیلی حائز اولویت نیست.


منبع:

1400/10/29
19:22:53
5.0 / 5
318
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد