گزارش بتن آنلاین؛

ركود بازار مسكن موجب كاهش ۲۰ هزار تومانی اوراق تسهیلات شد

ركود بازار مسكن موجب كاهش ۲۰ هزار تومانی اوراق تسهیلات شد

قیمت اوراق تسهیلات مسكن همزمان با ورود بازار مسكن به فاز ركود، با كاهش 20 تا 25 هزار تومانی از كانال 90 به 70 هزار تومان سقوط كرد.به گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر، در صورتیکه وزیر راه و شهرسازی و رئیس اتحادیه مشاوران املاک از شنیده شدن زمزمه های کاهش قیمت مسکن خبر می دهند، اما کاهش ۲۰ تا ۲۵ هزار تومانی قیمت هر برگه حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن با نماد «تسه» در معاملات امروز چهارشنبه ۲۱ آبانِ بازار سرمایه، نشان دهنده مقاومت دارندگان فایل های فروش مسکن در دفاتر مشاوران املاک و کاهش تعداد معاملات و همین طور ورود بازار مسکن به فاز رکود است.
این در حالی است که در معاملات روزهای دوشنبه و سه شنبه ۱۹ و ۲۰ آبان، نرخ این اوراق پایین تر از نرخ های امروز بود و تا ۷۰ هزار تومان هم کم شد.
این در حالی است که در هفته گذشته قیمت برخی نمادها همچون تسه ۹۸۱۲ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در اسفند سال گذشته) تا ۹۸ هزار تومان هم در معاملات ۷ آبان افزایش یافته بود؛ ولی امروز نماد مذکور (تسه ۹۸۱۲) در رقم ۷۷ هزار و ۷۰۰ تومان خرید و فروش می شود.
اگرچه رئیس اتحادیه مشاوران املاک، کاهش تعداد معاملات مسکن در دفاتر فعالان این صنف را تأیید می کند، اما همچنان بر ارزان تر شدن قیمت ها در بازار مسکن و همین طور کاهش ارقام مورد نظر مالکان در فایل های فروش در ایام آتی اصرار دارد.
پُر معامله ترین نماد دو روز اخیر (سه شنبه و چهارشنبه ۲۰ و ۲۱ آبان) تسه ۹۹۰۷ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در مهر ماه امسال) بود که روز گذشته با فروش ۶۸ هزار و ۳۰۴ برگه و در قالب ۱۷۵۱ فقره معامله و امروز با فروش ۱۰ هزار برگه (در دو ساعت و نیمی که از فعالیت بازار می گذرد) توانسته بیشترین میزان استقبال از اوراق تسهیلات را به خود اختصاص دهد.
به نظر می رسد این حجم بالای فروش نماد مذکور (تسه ۹۹۰۷) به ۲ دلیل باشد:
۱. یا عمدتاً از طرف سازندگان مبادرت به خریداری این برگه ها شده است؛ به خصوص که تسهیلات مسکن علاوه بر بخش «فروش» به حوزه «ساخت» نیز با همان نرخ سود ۱۶ درصد برای بافت های فرسوده و ۱۷.۵ درصد برای سایر مناطق شهری تعلق می گیرد و قابل انتقال به خریداران است
۲. یا اینکه برخی باتوجه به انقضای تاریخ اعتبار این برگه ها تا ۲ سال آینده، با هدف سرمایه گذاری و فروش آن در ماه های ابتدایی سال آینده که احتمال افزایش قیمت مسکن وجود دارد، مبادرت به خرید می کنند؛ به خصوص که زمزمه های «افزایش سقف وام مسکن از محل اوراق تسهیلات» نیز شنیده می شود
قیمت هر برگه از این نماد (تسه ۹۹۰۷) از ۷۳ تا ۷۸ هزار و ۵۰۰ تومان در ۲ روز اخیر در نوسان بود.
در سایر نمادهای معاملاتی زیرمجموعه تسه تعداد برگه های معامله شده کمتر از هزار برگه بود. قیمت ها نیز از ۷۳ تا ۷۸ هزار تومان متغیر است.

1399/08/22
12:53:00
5.0 / 5
1595
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد