۲۵ سال پس از تصویب قانون نظام مهندسی انجام می شود

ورود وزارت راه به موضوع حسابرسی از سازمانهای نظام مهندسی

ورود وزارت راه به موضوع حسابرسی از سازمانهای نظام مهندسی

به گزارش بتن آنلاین سرپرست دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: استفاده از خدمات مؤسسات حسابرسی برای تمام سازمان های نظام مهندسی استانها الزامی شده است.به گزارش بتن آنلاین به نقل از وزارت راه و شهرسازی، حامد مانی فر اظهار داشت: بازرسان سازمان های نظام مهندسی استان ها باید وظایف بازرسی خویش را با دقت هرچه تمام تر انجام دهند و در انجام این وظیفه مهم در قبال اعضای سازمان پاسخگو هستند.
وی با بیان این مطلب که در آیین نامه اجرایی قانون شرح وظایف و اختیارات گوناگونی برای بازرس یا بازرسان پیشبینی شده است، اظهار داشت: بند الف ماده ۸۲ آیین نامه اجرایی اظهارنظر درباره صحت و درستی صورت دارایی ها و صورت حساب دوره عملکرد و ترازنامه ای که هیأت مدیره برای عرضه به مجمع عمومی تهیه کرده را بر عهده بازرس قرار داده است.
او اضافه کرد: از آنجائیکه بازرسان از بین اعضای نظام مهندسی استان انتخاب می شوند و طبیعتاً دارای دانش تخصصی در امور حسابداری و حسابرسی نیستند در بسیاری موارد گزارش های عرضه شده از جانب آنها به مجمع عمومی با ابهامات و مغایرت هایی مواجه می باشد و روند تصمیم گیری در مجامع را با مشکل مواجه می کند. از این روی لزوم دارد که بازرسان در انجام این وظیفه قانونی خود از خدمات مؤسسات حسابرسی ذیصلاح استفاده کنند.
مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان خاطرنشان کرد: علیرغم اینکه به سبب بند " ث" ماده ۸۲ آیین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، بازرس یا بازرسان می توانند در انجام وظایف خود از نظر کارشناسان استفاده کنند ولی متأسفانه تنها در تعداد کمی از استان ها از این ظرفیت قانونی استفاده می شود.
مانی فر با تاکید بر استفاده از ظرفیت های قانونی در کیفیت بخشی به خدمات مهندسی افزود: علاوه بر آیین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، ماده واحده مصوب ۲۱/۱۰/۱۳۷۲ و اصلاحیه ۱۷/۱۱/۱۳۷۲ مجلس شورای اسلامی (قانون استفاده از خدمات تخصصی و حرفه ای حسابداران ذی صلاح بعنوان حسابدار رسمی) نیز استفاده از خدمات حسابرسان را تجویزکرده است.
وی اظهار نمود: علاوه بر ابلاغ به سازمان های نظام مهندسی استان ها، طی نامه ای از تمامی ادارات کل راه و شهرسازی استان ها خواسته شده است تا نسبت به پیگیری تحقق این امر مهم اهتمام و گزارش اقدامات انجام شده را تا ۲۰ اردیبهشت ۹۹ به وزارت راه شهرسازی اعلام کنند.
گفتنی است قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب سال ۱۳۷۴ مجلس شورای اسلامی است.


منبع:

1399/02/08
14:10:44
5.0 / 5
2662
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد