گزارش بتن آنلاین

زمین طرح ملی مسكن مجانی نیست

زمین طرح ملی مسكن مجانی نیست

بتن آنلاین: در حالیكه رئیس جمهور در نشست شورایعالی مسكن اعلام نمود زمین مجانی به انبوه ساز می دهیم، وزیر راه و شهرسازی یك هفته پیش از آن گفت نذر نداریم زمین دولتی بدهیم تا عده ای كسب و كار كنند.به گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر، حسن روحانی رئیس جمهور در نشست شورایعالی مسكن در دوشنبه ۲ دی ماه اعلام نمود: در طرح ملی مسكن با فرمول مشاركتی، دولت زمین مجانی و امكانات لازم را در اختیار مشاركت كننده و توسعه گر قرار می دهد و با تسهیل در فرآیند صدور مجوزها، به تسریع در اجرا كمك می نماید تا در مدت زمان كمتری واحدهای مسكونی ساخته شوند.
این اظهار نظر رئیس جمهور در حالی است كه یك هفته پیش از آن در ۲۳ آذر ماه محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در همایش مدیران قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء كه به مناسبت سی امین سالگرد تأسیس این قرارگاه برگزار شده بود، تصریح كرد: ما نذر نداریم كه زمین بدهیم تا عده ای كسب و كار كنند. زمین دولتی را واگذار می نماییم تا برای جامعه هدف ما، یعنی اقشار متوسط و ضعیف كشور مسكن ایجاد شود. ما احتیاج به خانه سازی انبوه داریم.
پیش از این هم بارها معاونان مختلف مَسكنی وزیر راه و شهرسازی در اظهارات گوناگونی در مورد دریافت هزینه زمین از ثبت نام كنندگان در طرح ملی مسكن، درباره زمان و نحوه دریافت قیمت زمین در این طرح اظهار نظر كرده بودند كه به سردرگمی مردم و متقاضیان ثبت نام در برنامه اقدام ملی مسكن منجر شده بود.
علی نبیان معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسكن در نشست خبری در شهریور ماه امسال درباره واگذاری زمین به انبوه سازان اظهار داشته بود: دولت اراضی را به انبوه سازان در طرح های مشاركتی واگذار كرده و سپس در انتها اتمام ساخت و ساز، بر مبنای میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی، واحدهای ساخته شده میان دولت و سرمایه گذار تقسیم می شود. بعد از آن هم وزارت راه و شهرسازی و انبوه ساز هر كدام به صورت جداگانه مبادرت به فروش واحدهای ساخته شده خواهند كرد. هزینه زمین هم بر مبنای نرخ كارشناسی از خریدار دریافت خواهد شد.
حبیب الله طاهرخانی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شركت عمران شهرهای جدید هم در حاشیه بازدید از متروی شهر جدید هشتگرد از تقسیم واحدهای مسكونی ساخته شده در اراضی شهرهای جدید میان سرمایه گذار و شركت عمران شهرهای جدید بعد از واگذاری زمین ها به سازنده اطلاع داد و اظهار داشت: نهایتاً این واحدها بر مبنای قیمت تمام شده شامل «هزینه كارشناسی زمین و قیمت ساخت و ساز» به فروش رسیده و دولت سودی از متقاضیان دریافت نخواهد كرد.
محمود محمودزاده معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی هم در مورد نحوه دریافت زمین از متقاضیان در نشست خبری ۱۸ آبان اظهار داشت: در این طرح (طرح ملی مسكن) اراضی مانند طرح مسكن مهر هم به صورت اجاره به شرط تملیكِ ۹۹ ساله به متقاضی داده می شود و هم در روش های مشاركتی، قیمت زمین در انتها ساخت و ساز از متقاضیان دریافت خواهد شد.
معاون مسكن وزیر راه: قرار نیست در طرح ملی مسكن زمین مجانی باشد
محمود محمودزاده معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اظهارات رئیس جمهور در نشست شورایعالی مسكن در مورد اعطای زمین مجانی تصریح كرد: نظر رئیس جمهور این است كه در پروژه های مشاركتی، وزارت راه و شهرسازی زمین را به مجانی در اختیار سازنده قرار دهد و سپس سهم خویش را از واحدها بردارید؛ اما در هنگام شروع به ساخت، پولی از سازنده دریافت نشود.
وی افزود: ما هم مقرر است همین كار را نماییم و در پروژه های مشاركتی پولی از سازنده بابت زمین دریافت نمی كنیم؛ البته این مجانی بودن زمین، به این مفهوم نیست كه تا آخر اجرای برنامه، اقدام ملی و هنگام واگذاری به متقاضیان هم زمین همچنان مجانی باشد؛ از آنجایی كه بخشی از طرح اقدام ملی مشاركتی است و هم اكنون در بعضی كلانشهرها و شهرهای جدید، این پروژه های مشاركتی در حال ساخت است، واحدهای مسكونی كه از راه مشاركتی راه اندازی می شوند، در فازهای بعدی اجرای طرح ملی و زمانی كه تعیین سهم میان سازنده و دولت صورت گرفت، واحدهای مسكونی مذكور قابل عرضه به متقاضیان خواهد بود.
محمودزاده خاطرنشان كرد: منظور رئیس جمهور هم از واگذاری زمین مجانی برای طرح ملی مسكن، همان واگذاری اولیه است كه پولی بعنوان هزینه زمین از سازنده دریافت نشود.
وی خاطرنشان كرد: این مجانی بودن زمین به مصرف كننده نهایی منتقل نخواهد شد. بلكه وقتی سازنده، عملیات ساخت و ساز را به پایان رساند، سهم دولت را می دهد و به ازای سرمایه گذاری ای كه داشته، از واحدهای مسكونی ساخته شده برمی دارد.
به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، سازنده ای كه بخواهد ساخت و ساز كند، باید ابتدائا بخش مهمی از سرمایه خویش را به خرید زمین اختصاص دهد؛ اما در طرح ملی مسكن در پروژه های مشاركتی، لازم نیست سازنده این هزینه را انجام دهد؛ بلكه آنرا در ساخت مصرف می كند؛ بعد كه پروژه به اتمام رسید، به نسبت ارزش سرمایه گذاری سازنده (هزینه ساخت) و مالك زمین (دولت)، تقسیم سهم صورت می گیرد؛ اگر زمین گران قیمت باشد، سهم دولت بیشتر می شود ولی هر چه قدر زمین ارزان تر باشد، سهم سرمایه گذار از تعداد واحدهای مسكونیِ ساخته شده، بیشتر خواهد بود.
معنی مجانی بودن زمین طرح ملی مسكن در اظهارات رئیس جمهور
به گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر، كارشناسان اقتصاد مسكن معتقدند برآیند این اظهارات به مفهوم احتمال دریافت هزینه زمین در طرح ملی مسكن به صورت قیمت تمام شده از متقاضی است؛ به عبارت دیگر، روحانی در سخنرانی خود باآنكه از عرضه مجانی زمین سخن به میان آورده است، اما تمام مطلب، آن چیزی نیست كه روحانی می گوید؛ بلكه روش ساخت و ساز مشاركتی به این گونه است كه در مرحله اول زمین مجانی در اختیار سازنده قرار می گیرد ولی در مرحله اتمام ساخت و ساز و آغاز واگذاری ها، هزینه زمین هم در كنار هزینه تمام شده ساخت و ساز از متقاضی دریافت خواهد شد.


منبع:

1398/10/08
20:08:27
5.0 / 5
4219
تگهای خبر: پروژه , توسعه , ثبت نام , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد