گزارش بتن آنلاین

روزهای ناخوش مسكن سازان

روزهای ناخوش مسكن سازان

به گزارش بتن آنلاین در ۷ ماهه ابتدایی امسال تنها ۳۷ هزار و ۲۲۶ پروانه ساختمانی صادر شده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل كاهش ۱۹ درصدی داشته است.به گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر، بر مبنای اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی در ۸ ماهه ابتدایی امسال ۴۰ هزار و ۵۸۳ فقره مبایعه نامه امضا شده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل (۸ ماهه ۹۷) كه این شاخص ۹۴ هزار و ۱۷ فقره بوده است، كاهش ۵۶.۸ درصدی داشته است.
بیشترین تعداد معاملات مسكن امسال در اردیبهشت امسال رخ داد كه ۱۲ هزار ۳۱۷ فقره معامله مسكن بود كه نسبت به اردیبهشت سال قبل كه ۱۹ هزار و ۴۴۲ فقره مبایعه نامه به ثبت رسید و توانست بیشترین تعداد معاملات مسكن در ۸ ماهه نخست سال ۹۷ را كسب كند، كاهش ۳۶.۶ درصدی را نشان داده است.
ركورد كمترین مبایعات مسكن هم امسال در ماه شهریور با تعداد ۲ هزار و ۸۵۵ معامله اختصاص دارد كه در ۱۰ سال قبل این تعداد معامله مسكن بی نظیر بوده است. این در شرایطی است كه در شهریور سال قبل ۱۰ هزار و ۵۳۷ معامله مسكن به ثبت رسید كه درنتیجه كاهش ۷۲.۹ درصدی در آخرین ماه تابستان امسال انجام شد.
رشد ۷۵.۵ درصدی قیمت مسكن
در حالی در ۸ ماه امسال تعداد معاملات مسكن نسبت به مدت مشابه سال قبل به نصف رسیده بود كه میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسكونی در پایتخت در بازه زمانی مذكور، رشد ۷۵.۵ درصدی داشته است. بگونه ای كه میانگین هر متر مربع واحد مسكونی در ۸ ماهه امسال ۱۲ میلیون و ۸۱۷ هزار و ۶۰۰ تومان بوده در حالیكه در ۸ ماهه نخست سال ۹۷، این شاخص ۷ میلیون و ۳۰۲ هزار و ۲۰۰ تومان بوده است.
گران قیمت ترین ماه امسال، تیرماه با میانگین قیمتی ۱۳ میلیون و ۶۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان بود كه نسبت به ماه پیش از آن رشد ۱.۴ درصدی و نسبت به ماه مشابه سال پیش از آن (تیر ماه ۹۷) رشد ۹۴.۹ درصدی داشته است.
اما بلافاصله بعد از تیرماه امسال روند نزولی قیمت مسكن شروع شده و به ترتیب در ماه های مرداد، شهریور، مهر و آبان امسال نسبت به ماه های مشابه سال پیش از آن (مرداد تا آبان ۹۷) افزایش میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسكونی ۷۷.۵، ۵۶.۶، ۴۸.۸ و ۳۷.۴ درصد بوده است. ضمن اینكه حدودا در هر ۴ ماه مذكور نسبت به ماه های پیش از آن هم رشد قیمت مسكن منفی بوده است اما هنوز میانگین قیمت مسكن نتوانسته به میانگین قیمت مسكن در فروردین ماه امسال كه با متری ۱۱ میلیون و ۴۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان، ارزانترین ماه مسكَنی امسال بود، برسد.
روند نزولی ارزش ریالی مبایعات مسكن با كاهش قیمت ها
ارزش ریالی مبایعات در ۸ ماهه ابتدایی امسال ۴۲ هزار و ۹۷۰ میلیارد تومان بود در حالیكه پارسال این رقم به ۵۷ هزار و ۵۵۰ میلیارد تومان در ۸ ماهه ابتدایی ۹۷ رسیده بود كه كاهش ۲۵.۳ درصدی را نشان داده است.
۱۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از ارزش كل مبایعات مسكن در ۸ ماهه امسال به اردیبهشت ماه متعلق می باشد به جز دو ماه فروردین و اردیبهشت امسال كه ارزش معاملات نسبت به دو ماه نخست سال قبل رشد مثبت داشته، از خرداد تا آبان امسال ارزش ریالی مبایعات مسكن نسبت به ماه های مشابه پارسال رشد منفی داشته است.
سود ساخت و ساز در آستانه جذاب شدن
تعداد پروانه ساختمانی صادره در ۷ ماهه ابتدایی امسال هم ۳۷ هزار و ۲۲۶ فقره بود در حالیكه در مدت مشابه سال قبل (۷ ماهه ۹۷)، تعداد ۴۵ هزار و ۹۶۶ پروانه ساختمانی مسكونی صادر گردیده است كه نشان دهنده كاهش ۱۹ درصدی صدور پروانه ساختمانی در مدت مذكور است.
بیشترین تعداد پروانه ساختمانی در ۷ ماهه ابتدایی سال های ۹۷ و ۹۸ در ماه های اردیبهشت صادر شده كه به ترتیب ۸ هزار و ۴۷۰ و ۶ هزار و ۶۳۵ فقره بوده است. به جز مهر ماه امسال كه با صدور ۵ هزار و ۵۲۴ پروانه ساختمانی نسبت به مهر ماه ۹۷ با صدور ۵ هزار و ۲۵۶ پروانه ساختمانی، رشد ۵.۱ درصدی داشته، در همه ماه های نیمه نخست امسال شاهد كاهش صدور پروانه ساختمانی نسبت به ۶ ماهه نخست سال قبل بوده ایم.


منبع:

1398/09/05
14:46:44
5.0 / 5
4278
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد