گزارش بتن آنلاین

كاهش ۲۱درصد تقاضای پروانه ساختمانی، معاملات نصف شد قیمت ها دوبرابر

كاهش ۲۱درصد تقاضای پروانه ساختمانی، معاملات نصف شد قیمت ها دوبرابر

به گزارش بتن آنلاین بررسی بازار مسكن پایتخت در ۵ ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان داده است تعداد معاملات مسكن در این مدت كاهش ۵۴.۹ درصدی و قیمت مسكن افزایش ۹۸.۲ درصدی داشته است.به گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر، بازار مسكن از آغاز سال تا آخر مرداد ماه به جز اردیبهشت ماه كه تعداد معاملات به ۱۲ هزار فقره رسید، روند كاهشی داشته است. بگونه ای كه در فروردین ماه امسال ۳ هزار و ۴۹۳ فقره، اردیبهشت ۱۲ هزار و ۳۱۷ معامله، خرداد ۶ هزار و ۱۲۷ فقره معامله مسكن، تیرماه ۴ هزار و ۸۹۸ مبایعه نامه و مرداد ماه ۳ هزار و ۳۶۸ فقره معامله مسكن به ثبت رسید كه مجموعاً به ۳۰ هزار و ۲۰۱ فقره مبایعه نامه می رسد.
این در حالی است كه در مدت مشابه سال قبل (۵ ماهه اول سال ۹۷) ۶۶ هزار و ۹۰۲ فقره معامله مسكن به امضا رسید. با این حساب، تعداد معاملات مسكن در پنج ماه ابتدای امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۵۴.۹ درصد كاهش یافته است.
متوسط قیمت مسكن در ۵ ماهه ۹۸: ۱۲.۸ میلیون تومان
این آمار نشان داده است متوسط قیمت مسكن در شهر تهران در هر ۳ ماه بهار امسال نسبت به ماه های فروردین تا خرداد پارسال، افزایش بالای ۱۰۰ درصد داشته است. اما در ماه های تیر و مرداد امسال نسبت به ماه های تیر و مرداد پارسال، میزان افزایش كمتر از ۱۰۰ درصد بوده است.
با این حال میزان افزایش ماه به ماه متوسط قیمت مسكن در سال جاری، روند بسیار كندی داشته و نهایتاً در مرداد امسال برای اولین بار شاهد كاهش قیمت نسبت به تیر ماه ۹۸ بوده ایم. بگونه ای كه فروردین امسال نسبت به اسفند سال قبل رشد ۳.۷ درصدی، در اردیبهشت نسبت به فروردین امسال رشد ۱۱.۴ درصدی، در خرداد نسبت به اردیبهشت رشد ۵.۴ درصدی، در تیر ماه نسبت به خرداد رشد ۱.۴ درصدی و در مرداد نسبت به تیر ماه كاهش ۳.۱ درصدی میانگین قیمت ثبت شده است.
میانگین قیمت مسكن در ۵ ماهه اول سال گذشته (فروردین لغایت مرداد ۹۷) ۶ میلیون و ۴۹۵ هزار و ۲۰۰ تومان در هر متر مربع بود در حالیكه این شاخص (میانگین قیمت مسكن) در پنج ماه ابتدای امسال ۱۲ میلیون و ۸۷۰ هزار و ۵۰۰ تومان در هر متر مربع بوده است كه از رشد ۹۸.۲ درصدی حكایت دارد.
ارزش معاملات مسكن در ۵ ماهه امسال: ۳۲.۴ هزار میلیارد تومان
در بخش سرمایه گذاری در بازار مسكن شهر تهران هم آمار ثبت شده نشان داده است ارزش ریالی این بازار در ۵ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲.۵ درصد كاهش یافته است.
ارزش ریالی مبایعه نامه های امضا شده در ماه های فروردین تا مرداد سال ۹۷ معادل ۳۷ هزار و ۱۱۰ میلیارد تومان بود كه این شاخص در بازه زمانی مشابه امسال به رقم ۳۲ هزار و ۴۷۰ میلیارد تومان كاهش یافته است.
به عبارت دیگر ارزش معاملات مسكن در ۵ ماهه امسال در شهر تهران نسبت به مدت مشابه سال قبل كاهش ۱۲.۵ درصدی داشته است.
كاهش ۲۱ درصدی تقاضای صدور پروانه ساختمانی
در بخش صدور پروانه های ساختمانی در شهر تهران هم تمام ماه های بهار و تیر ماه امسال نسبت به ۴ ماهه نخست سال قبل كاهش داشته بگونه ای كه در فاصله ماه های فروردین تا تیر ماه سال گذشته ۲۷ هزار و ۶۲۶ فقره پروانه ساختمانی صادر شده بود اما در مدت مشابه امسال این رقم به ۲۱ هزار و ۸۲۲ فقره كاهش یافته است كه از كاهش ۲۱ درصدی حكایت دارد.

1398/06/09
21:04:15
5.0 / 5
4238
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد