حناچی: یك جوالدوز به خود و یك سوزن به دیگران بزنیم

حناچی: یك جوالدوز به خود و یك سوزن به دیگران بزنیم

بتن آنلاین: شهردار تهران اعلام نمود كه مسكن مهر فرصت استثنایی بود كه نباید آنرا رها كرد.


به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، پیروز حناچی عصر امروز در اولین اجلاس مجمع مشورتی رؤسای كمیسیون های شهرسازی و معماری شوراهای اسلامی كلانشهرها و مراكز استان ها با اشاره به اینكه معتقدم در قانون اساسی ما به شوراها بعنوان ركن چهارم كشور نگاه شده است، اظهار داشت: دلیل این ادعا ظرفیتی است كه برای شورای عالی استان ها دیده شده و شورا و شورای عالی بعنوان یك ركن در نظام قانونی ما دیده شده اند كه متأسفانه كمتر از این ظرفیت استفاده شده است.
وی با اشاره به اینكه تا اواخر دهه ۳۰ شهر بالای یك میلیون نفر جمعیت نداشتیم، اظهار داشت: قوانین شهرداری ها ۵۰ بند دارد كه عمدتاً مربوط به همان سال ها هستند و بنا بر این پدیده كلانشهری در نظام قانون شهری دیده نشده است و این در حالیست كه در خیلی از كشورها قوانین خاصی برای كلانشهرها وجود دارد اما این مساله در كشور ما مغفول مانده و بنظر می رسد كه ما هم باید جهت گیری عمومی داشته باشیم و قوانین متناسب با موضوعات فعلی تدوین نماییم.
وی با اشاره به اهمیت تأمین سرانه ها در ساخت و سازها و گسترش شهری اظهار داشت: باید متناسب با ساخت و سازهایی كه داریم زیرساخت ها و سرانه ها را ایجاد نماییم و اگر نتوانیم خدمات را تأمین نماییم به معنای این است كه مشكلی دیگر به مشكل شهر اضافه كرده ایم.
شهردار تهران با اشاره به اینكه متأسفانه شهرها را از محل فروش فضاهای كالبدی اداره می كنند اضافه كرد: زمانی كه من دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی بودم بررسی از ۱۰ كلانشهر كشور در مورد میزان وابستگی شان به شهرفروشی داشتیم كه نشان داد ۷۵ تا ۸۵ درصد شهرها به مباحث شهرسازی و درآمدهای حاصل از آن وابسته اند.
حناچی با اشاره به اینكه نحوه اداره شهرها سبب شده كه در یك چرخه باطل قرار گیریم و كیفیت شهر كاسته می شود اظهار داشت: امیدواریم با كمك به دولت و وزیر راه بتوانیم دو لایحه مالیات بر ارزش افزوده و درآمد پایدار را كه در مجلس در حال بررسی است به نتیجه برسانیم تا هزینه های جاری حداقل كم شود.
وی با اشاره به اینكه نابخردانه ترین روش برای اداره شهر فروش فضاهای شهری برای تأمین هزینه های جاری است، اشاره كرد: ما در ابتدا باید یك جوالدوز به خود بزنیم و بعد به دیگران سوزن بزنیم و باید هزینه های خودرا كاهش دهیم.
شهردار تهران با اشاره به اینكه این تغییر نگاه با تلاش و استمرار محقق می شود، اظهار داشت: البته این تغییر رویكرد می تواند تبعات و دستاوردهایی داشته باشد اما بطور قطع شكل اجرایی – عمرانی و اداره شهر را تغییر می دهد.
وی با اشاره به اینكه اصلی ترین سرمایه شهر جایی است كه همه بتوانند از آن استفاده كنند و شهرداری نیز باید كیفیت آن فضای عمومی را افزایش دهد، به سوژه مسكن اشاره نمود و اظهار داشت: مسكن برای كم درآمدها بسیار مهم می باشد و می بینیم كه در چهار دهه اخیر مسكن از یك سوژه اجتماعی صرف به یك سوژه اجتماعی و گاهی امنیتی بدل شده و سهم مسكن در سبد خانوار افزایش یافته است یعنی باید در این عرصه برای كم درآمدها فكری كرد.
حناچی با اشاره به اینكه مسكن مهر فرصت استثنایی بود كه در این مقیاس دولت به مسكن كم درآمدها توجه كرد و نباید آنرا رها نماییم، اشاره كرد: ما می توانیم همكاری نماییم و در بازنگری بایستی این ماموریت برای شهرداری ها هم باشد.
ایشان سپس با اشاره به اینكه سه پدیده تمركز زایی، خروج صنعت از شهرها و توسعه بخش خصوصی موجب گسترش كیفیت در شهرها شد، اظهار داشت: البته به این سه سوژه به صورت پیوسته كمتر توجه شده است.1398/04/12
18:07:35
5.0 / 5
4486
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد