مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران خبر داد

تنش های آبی علت خشك شدن درختان پارك چیتگر

تنش های آبی علت خشك شدن درختان پارك چیتگر

بتن آنلاین: مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران با اشاره به اینكه تنش های آبی سبب گشته است كه مشكلاتی برای درختان پارك چیتگر به وجود بیاید اظهار داشت: میزان تاثیر حفر تونل شهدای غزه از زیر پارك بر خشك شدن درختان این پارك هنوز از نظر علمی بررسی نشده است.علی كیان در گفت و گو با ایسنا افزود: برای اظهار نظر درباره میزان تاثیر حفر تونل شهدای غزه از زیر پارك چیتگر بر خشك شدن درختان این پارك باید بررسی های دقیقی صورت بگیرد.

با بیان اینكه «كاج تهران» گونه غالب پارك چیتگر است، اظهار نمود: بر مبنای بررسی های منابع طبیعی بیشتر مشكل درختان پارك به علت كاهش منابع آبی در سال های اخیر است. در گذشته بارندگی ها به صورت منظم طی سال پخش می شد اما درسال های اخیر به علت تغییرات اقلیمی بارش ها نامنظم شده است و بر حیات درختان و پوشش گیاهی تاثیر گذاشته است.

وی افزود: از دیگر عواملی كه سبب صدمه رسیدن به درختان پارك چیتگر شده است می توان به بهره برداری بی رویه از چاه های زیرزمینی اشاره نمود. افت سفره های آب زیرزمینی سبب نرسیدن آب به پوشش جنگلی می گردد و هر چه آب كمتری به درختان برسد درختان بیشتر خشك می شوند.

مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران با اشاره به اینكه مسئولیت مدیریت، توسعه و بهره برداری اصولی، حفظ و احیای پوشش گیاهی و درختان در محدوده پارك چیتگر با شهرداری تهران است، اظهار داشت: سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ناظر بر فعالیت شهرداری در این محدوده است همینطور اداره منابع طبیعی استان تهران مكاتباتی را با شهرداری در این زمینه انجام داده است.

وی در ادامه اظهار نمود: زمانی كه تنش آبی برای درختان و جنگل ها به وجود می آید امكان دارد كه آفات و بیماری ها هم به درختان حمله كنند و درخت را خشك كنند. هنگامی كه منابع آبی محدود می گردد هزینه آبیاری و مراقبت از پوشش گیاهی هم بیشتر می گردد.

مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران خاطرنشان كرد: شهرداری تهران با عنایت به منابع محدود خود امكان دارد كه برای تامین آب و نگهداری درختان مشكلاتی داشته باشد با این وجود سازمان جنگل ها پیگیر وضعیت درختان در این پارك است.

كیان در انتها با اشاره به اینكه از شهرداری تهران خواسته ایم كه طرح های خود برای حفظ درختان و پوشش گیاهی به ما عرضه كنند، اظهار داشت: شهرداری برای این كار مشاور گرفته و در حال طراحی برخی برنامه ها برای حفظ پوشش گیاهی است. ما هم بعنوان دستگاه ناظر بر این برنامه ها و اجرای آن ها نظارت داریم.
1397/08/04
15:29:06
5.0 / 5
5378
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد