رئیس كمیته محیط زیست شورای شهر تهران پیشنهاد داد:

شركت آب مصرف روزانه آب شرب و تغییرات مخازن سدها را به شهروندان اعلام نماید

شركت آب مصرف روزانه آب شرب و تغییرات مخازن سدها را به شهروندان اعلام نماید

بتن آنلاین: رئیس كمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به معضل كم آبی در كشور بخصوص شهر تهران به شركت آب و فاضلاب استان تهران پیشنهاد كرد كه دو شاخص مصرف روزانه آب شرب و تغییرات هفتگی مخازن سدهای شهر تهران را به صورت برخط به شهروندان اطلاع رسانی كند.به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، آرش حسینی میلانی در هفتاد و ششمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در نطق قبل از دستور خود با اشاره به بحران كم آبی در جهان به شهر كیپ پان آفریقای جنوبی بعنوان یك مثال اشاره نمود و اظهار داشت: حدود سه ماه پیش برای نخستین بار برای شهری بین المللی و با جمعیت چهار میلیون نفر روز صفر در حال رخ دادن بود. روز صفر روزی است كه همه به منظور زندگی آب بسیار كمی معادل 25 لیتر در روز خواهند داشت.

وی اضافه كرد: بارش های معجزه آسا در شهر ما از روز صفر رهایی داشت. تجربه شهر كیپ پان زنگ خطر اثرات تغییر اقلیم در منابع آبی شهرهای بزرگ را به صدا درآورد.

میلانی با اشاره به اینكه سال هاست كه شهر تهران با معضلات و بحران های نام آشنایی روبروست تصریح كرد: همه شهروندان تهرانی با بحران آلودگی هوا، تخریب باغات، ترافیك و... آشنا هستند، اظهار نمود: در همه این بحران ها هر چند در مقاطعی گام هایی برای كاهش آن آلام بر تن شهر رنجور شهر تهران برداشته شده اما به علت مقطعی بودن اقدامات، به كارگیری روش های ناكارآمد و دیرهنگام بودن روش های پیشگیری، نتیجه اقدامات چندان چشمگیر نبوده است.

این عضو كمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینكه مبحث كمبود منابع آبی امروز بعنوان معضل دیگری پیش روی شهروندان تهرانی است، اضافه كرد: اگر برای مدیریت این مورد چاره اندیشی نكنیم. احتمال تولید وضعیت بحران برای سال های آینده دور از انتظار نیست.

وی با اشاره به وضعیت معضل كم آبی تصریح كرد: مسئله آب در تهران به گونه ای است كه ما برای تامین منابع آب شرب شهروندان حفظ میراث طبیعی شهر و صیانت و ماندگاری فضای سبز شهری چاره ای جز جراحی های بزرگ نداریم تا بتوانیم ضمن كنترل وضعیت به تثبیت حداقل های موجود بپردازیم.

میلانی با تشریح وضعیت كنونی آب در تهران افزود: 87 سال پیش پایتخت شهری بود با 300 هزار نفر جمعیت كه 48 رشته قنات، آب آن را به میزان 31.5 میلیون متر مكعب تامین می كرد اما در سال قبل مصرف آب شرب شهر 8.5 میلیون نفری تهران، یك میلیارد مكعب فراتر رفته است.

در سال های نرمال 70 درصد این حجم از پنج سد واقع در شعاع 150 كیلومتری تامین می گردد. وسعت حوزه آبخیز این سدها مجموعا بالغ بر 4847 كیلومتر مربع با بیش از 6 برابر وسعت شهر تهران است.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران اضافه كرد: اگر به ظرفیت بناهای قدیمی تهران ظرفیت مجاز برداشت از آب های زیرزمینی به میزان 250 میلیون متر مكعب را بیافزاییم شهر تهران بر مبنای پتانسیل طبیعی خود می توانست حداكثر پذیرای سه میلیون نفر باشد.

وی با تاكید بر اینكه میانگین مصرف آب شرب هر تهرانی 91 متر مكعب در سال یا معادل 250 لیتر در روز است و حدودا دو برابر نرم جهانی است اضافه كرد: حدود 10 درصد شهروندان تهرانی از آب شرب تسویه شده برای پر كردن استخرهای خود استفاده می نمایند. همینطور همپای توسعه پایتخت رشد سالانه تقاضای آب شرب خانگی در دو دهه گذشته به صورت میانگین 3 درصد در سال بوده و هم اكنون شتاب این رشد به شهرهای مجاور تهران تسری پیدا كرده است.

وی با تاكید بر اینكه بر مبنای برآوردهای مقدماتی از مجموع 147 میلیون متر مكعب نیاز آبی فضای سبز تهران، حدود 33 درصد یعنی معادل 49 میلیون متر مكعب به چمن اختصاص دارد، اضافه كرد: وسعت چمن كاری در تهران 10 درصد وسعت فضای سبز درون شهری است و هنوز برنامه هدفمندی برای كاهش طرح چمن كاری در جایگزینی گیاهان بومی به شورای شهر تهران عرضه نشده است.

عضو شورای شهر تهران افزود: باید بپذیریم كه شهر تهران به شدت متكی به ذخایر برفی در ارتفاعات دوردست و صدمه پذیر در برابر تغییر اقلیم است. در پاسخ به معضلات اشاره شده به صورت معمول بسته ای از سیاست ها و راهكارهای فنی عرضه می شود؛ اما الزامات اجتماعی، پذیرش و تحقق آن كمتر مورد توجه قرار می گیرد.

وی با تاكید بر اینكه تصور حل بحران آب بدون در نظر گرفتن الزامات اجتماعی و گفت وگو در این باره امكان پذیر نیست تصریح كرد: بحران آب در جامعه ای كه قادر به گفت وگو نیست و با تهدیدهایی چون عفول سرمایه اجتماعی، رشد فرد گرایی و زوال همبستگی و انسجام روبرو است صرفا به اتكای راهكارهای فنی و مهندسی برطرف نمی گردد.

وی افزود: تجربه ای در شهر اصفهان وجود دارد كه با همكاری شركت آب و فاضلاب این استان و بنا به درخواست شهروندان با هزینه ای معادل 60 هزار تومان وسایل كاهنده مصرف به صورت مجانی در منازل نصب و به اقساط 12 ماهه بر روی قبوض آب بازپرداخت می گردد كه با استقبال شهروندان اصفهانی از این طرح با شدت گرفتن معضل آب رو به افزایش است و در این مسیر صدا و سیما و آموزش و پرورش اصفهان هم همراهی خوبی داشته اند.

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینكه متاسفانه در چارچوب مدیریت كم آبی شاهدیم همراهی و هم افزایی ها میان ارگان ها مطلوب و كافی نیست، اضافه كرد: در مورد شهر تهران ضروری می باشد كه ارگان های مختلف اعم از آب منطقه ای، محیط زیست، آب و فاضلاب، شهرداری و صدا و سیما از یك سو و نخبگان و كارشناسان این عرصه از جانب دیگر به گفت وگو با یكدیگر نشسته و با رسیدن به طرح های مشترك راه را برای رسیدن به هم افزایی و موثرتر كردن الزامات هموار كنند.

رئیس كمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینكه در نبود یك ساز و كار فراگیر، پتانسیل رجوع به تنش های مناقشه برانگیز و خشونت آمیز افزوده می شود، خاطرنشان كرد: باید از تمام ظرفیت های موجود در جهت زمینه سازی برای گفت وگوی ملی و مشاركت اجتماعی در این حوزه استفاده نماییم. در این بستر صدا و سیما، مطبوعات و رسانه های اجتماعی ایفاگر نقش مهمی هستند و می توانند كمك های برجسته ای در بحث آگاهی داشته باشند.

وی با با تاكید بر اینكه شورای شهر می تواند با برگزاری كارگاه ها و نشست های مشترك با مسئولان، شورایاری ها، سمن ها و جلب نظرات آنها میدان گفت وگو و تعامل را برای سیاستگذاری شهری مهیا سازد، اضافه كرد: خوشبختانه با تشكیل كارگروه ملی سازگاری با كم آبی و تقویت شوراهای استانی حفاظت از منابع آب زیرزمینی، گام مهمی در تولید ظرفیت های هماهنگی از جانب دولت برداشته شده كه انتظار می رود هر چه سریعتر در ارتباط با كلانشهر تهران هم این ساماندهی اجرایی شود.

وی تصریح كرد: به منظور آگاهی بخشی گسترده تر دو شاخص مصرف روزانه آب شرب شهر تهران و تغییرات هسته ای مخازن سدهای تهران باید همچون شاخص كیفیت هوا به صورت بر خط و مستمر توسط شركت آب و فاضلاب استان تهران به مردم اطلاع رسانی شود.
1397/04/24
14:16:05
5.0 / 5
4793
تگهای خبر: پایتخت , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد