كارشناسان مطرح كردند؛

بازار مسكن رونق گرفت

بازار مسكن رونق گرفت

به گزارش بتن آنلاین عضو هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان استان تهران اعلام نمود: در ماه های اخیر تقاضای واقعی در بازار شكل گرفته و این از رونق بازار مسكن حكایت دارد.به گزارش بتن آنلاین به نقل از شبكه خبر، مهدی روانشادنیا در گفت وگوی تیتر امشب شبكه خبر با اشاره به اینكه تقاضای واقعی در بازار وجود دارد اظهار داشت: با عنایت به معاملات صورت گرفته در ماه های گذشته، برآوردها رونق فضای مسكن را نشان داده است.
وی با اشاره به اینكه در ۶ ماه اول امسال ۶. ۲ درصد رشد در صنعت ساختمان داشته ایم اضافه كرد: اساساً واحدهای متوسط و كوچك در این مقطع، مشتری های خاص خویش را دارند و بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند.
عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به اینكه ۷۰ درصد معاملات صورت گرفته در تهران زیر ۵۰۰ میلیون تومان بوده است اضافه كرد: سهم تسهیلات بانكی در واحدهای كوچك تر قابل توجه است و تسهیلاتی كه تحت عنوان وام مسكن یكم هم مطرح است، اثر خویش را بیشتر در واحدهای كوچك نشان می دهند.
كارشناس بازار مسكن ادامه داد: فعلا در شش ماهه دوم سال به نظر می رسد، واحدهای متوسط و «كوچك متراژ» تحت تاثیر قرار می گیرند و نوع معاملات هم در ماه های گذشته همین را نشان داده است.
وی با اشاره به اینكه در سال های گذشته واحد های لوكس از رونق برخوردار بود اظهار داشت: در ماه های اخیر تقاضای واقعی در بازار وجود دارد و بیشتر معاملات برای مصرف بوده است.
روانشادنیا اضافه كرد: در ماه های گذشته در شهر تهران، حدود ۷۰ درصد معاملات برای واحدهای كمتر از ۵۰۰ میلیون تومان و زیر ۱۰۰ متر بوده است.
وی همینطور افزایش میزان معاملات را در ماه های اخیر قابل توجه دانست و اظهار داشت: در آذر ماه ۵۰ درصد رشد معاملات مسكن داشته ایم.
این كارشناس بازار مسكن اضافه كرد: در ماه های اخیر در تهران ۱۷ هزار و ۸۰۰ معامله مسكن صورت گرفته كه حاكی از رشد ۵۰درصدی معاملات بوده است.
رئیس كانون انبوه سازان: تولید مسكن متناسب با نیاز مصرف كننده
جمشید برزگر رئیس كانون سراسری انبوه سازان دیگر میهمان برنامه اظهار داشت: رونقی كه امسال در بازار مسكن صورت گرفت امیدواریم در آینده با تداوم بیشتری انجام بگیرد.
او اضافه كرد: پیگیری های وزیر راه و شهرسازی و دولت در جهت اعطای مسكن به مسكن اولی ها با سود كم و اعطای تسهیلات به تولید و قابل انتقال به خریداران باعث گردیده تا خریداران بتوانند از این تسهیلات استفاده كنند و مسكن مورد نیاز خویش را خریداری كنند.
این انبوه ساز مسكن اضافه كرد: اقدامات دولت در برنامه بودجه ۹۷ به خصوص در حوزه بافت های فرسوده و سكونت گاه های ناكارآمد و حاشیه نشین همینطور اقدام اخیر بانك مسكن برای تسهیلات بدون سپرده گذاری برای تولید كنندگان بارقه های امیدی است كه باعث رونق بهتر مسكن با نرخ متناسب خواهد شد و به طبع آن خواهیم توانست از رشد بیشتری در مسكن برخوردار شویم.
برزگر درباره تداوم رونق اظهار داشت: باید بر مبنای نیاز به واحدهای مسكونی، تولید داشته باشیم؛ برای تولید مسكن اگر بتوانیم دهك های هدف را شناسایی نماییم و تولیدكننده بتواند با عنایت به نیاز تولید داشته باشد، شاهد شكوفایی بیشتر در این بخش خواهیم بود. برای خروج از ركود هم باید موانع تولید و صدمه را برداریم و در قانون نظام مهندسی هم تجدید نظر داشته باشیم. دستگاه های اجرایی و خدمات رسان هم باید كمك كنند و به تناسب احداث مطالبات مورد نیاز را طلب نماییم تا بتوانیم مسكن امن و ارزان قیمت در اختیار مردم و اقشار صدمه پذیر جامعه قرار دهیم. مسكن باید توسط افراد متخصص ساخته شود و اعطای تسهیلات برای تولید و خریداران با بهره متعارف هم از راهكارهای تداوم رونق مسكن است.
نایب رئیس اتحادیه املاك: تا آخر سال رشد قیمت نداریم
حسام عقبایی رئیس كمیسیون تخصصی املاك اتاق اصناف ایران در ارتباط تلفنی با این برنامه اظهار داشت: در مجموع این رونق نسبی است كه نسبت به تابستان ۹۶ رخ داده و میزان آن به صورت متوسط در شهرهای بزرگ بیشتر از شهرهای كوچك و غیرشهری است. این رونق روند ملایمی است و نمی توانیم تعبیر بازگشت رونق به بازار مسكن را داشته باشیم، فقط می توان گفت تا حدودی معاملات بیشتر شده و درحال عبور از مسیر ركود هستیم اما حجم معاملات آنقدر نیست كه رونق گرفته باشد.
وی درباره عبور از مرحله پیش رونق به مرحله رونق هم اضافه كرد: اگر میزان معاملات صورت گرفته در كشور را بر مبنای سامانه اداره املاك و مستغلات رصد نماییم و مقایسه ای با سال های پیش از سال ۹۱ داشته باشیم؛ این حجم از معاملات حدودا یك چهارم معاملاتی است كه ما در سال های ۹۰ یا ۸۹ در تهران داشته ایم كه این میزان معاملات نشان دهنده بازگشت رونق به بازار مسكن نیست و هنوز به رونقی كه مد نظر است نرسیده ایم.
نایب رئیس اتحادیه املاك استان تهران تصریح كرد: پیش بینی این است كه روند رو به رشد ادامه داشته باشد و تا آخر سال با شیب ملایم شاهد افزایش معاملات خواهیم بود؛ رشد قیمت نخواهیم داشت اما افزایش معاملات مسكن را حتما شاهد خواهیم بود. اصلاح ساختار سود بانكی هم در رونق بازار مسكن از عوامل رونق در بازار مسكن است.
 

1396/10/11
14:23:31
5.0 / 5
5332
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد